Gürcafer: 'Kayıtsız müteahhide de sol direksiyon araca da müsade etmeyiz'

banner32

Gürcafer: 'Kayıtsız müteahhide de sol direksiyon araca da müsade etmeyiz'
banner23

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer yaptığı yazılı açıklamada, Birliğe ve İnşaat Encümeni’ne kaydı bulunmayan firmaların ihale işi aldıklarını ve yurtdışından “sol direksiyon” araçlar getirerek tehlike saçtıklarını vurguladı.

Açıklama şöyle:

“Ülkemizde müteahhitlik işinin icra edilebilmesi için gerekli olan koşullar 18/98 sayılı Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Yasası ve 19/98 sayılı Yapı İnşaatı ve Teknik İşler Müteahhitleri Kayıt ve Denetim Yasası tarafından açıkça ortaya konmuştur.

Yasalarımıza göre, müteahhitlik işini icra etmek isteyen gerçek veya tüzel kişilerin, Birliğimize kayıt yaptırarak İnşaat Encümeni’nden sınıf karnesini almış olma zorunluluğu bulunmaktadır.

Yasalarımız bu kadar açıkken, Avrupa Birliği Komisyonu tarafından çıkılmış bir ihalenin, yabancı bir firma konsersiyumu ile ne Birliğimiz’de ne de İnşaat Encümeni’nde kaydı bulunmayan yerli bir firmaya verildiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Birliğimizin bu konuda, yasal çerçevede gerekli adımları atacağını vurgulamak isterim.

Ancak, yasadışılık bununla da bitmemiş ve sözkonusu firma, işi yapabilmek amacıyla yurtdışından “sol direksiyon”lu iş araçları ve iş makineleri getirtmiştir.

Bu ülkede yüzlerce kamyon ve kamyoncu işsiz beklerken, yüzlerce iş Makinesi çürümeye yüz tutmuşken, birilerine dışarıdan geçici iş makinesi getirtme izni verilmesi akıl işi değildir.

Konuyu ülkemizin trafik akışı açısından değerlendirirsek de ortaya yasadışılık haricinde ciddi tehlike teşkil eden bir durum çıkacaktır. Ülkemizde trafiğin sol şeritten aktığını ve “sağ direksiyon” araç kullanılması gerektiğini de hatırlatmak isterim.

Geçmişte sol direksiyonlu iş aracının neden olduğu ölümlü kaza benzeri faciaların tekrar yaşanmasına da müsade etmeyeceğiz.

Ülkemizdeki yasalar açıktır, süs olsun diye yoktur. Burada müteahhitlik yapacak kişiler de 18/89 sayılı Yapı İnşaatı ve Teknik İşler Müteahhitleri Kayıt ve Denetim Yasası ‘nın emrettiği şekilde yapmak zorundadır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18