'Geri adım atmamız söz konusu değil'

banner32

'Geri adım atmamız söz konusu değil'
banner23

Erdoğan "Kıbrıs'taki hidrokarbon kaynaklarına, hem kuzey hem güney eşit oranda ortak olmalı"


TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon kaynakları konusundaki tavrımızdan bizim geri adım atmamız söz konusu değil" dedi.

Varna’da gerçekleşen AB-Türkiye Liderler Zirvesisonrasında gazetecilere açıklamalarda bulunan TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Doğu Akdeniz’le ilgili daha önce Brüksel’de Türkiye’ye eleştiriler gelmişti. Burada geri adım atmamız söz konusu mu? AB bu olaya nasıl bakıyor?” sorusuna,“Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon kaynakları konusundaki tavrımızdan bizim geri adım atmamız söz konusu değil" diyerek cevap verdi.

Erdoğan, sözlerinin devamında şunları ifade etti:

Biz Kıbrıs adasının ortak sahibi olan KKTC’nin haklarının yok sayılamayacağını söylüyoruz. Orada bulunacak doğalgaz ve petrolde uluslararası hukuk doğrultusunda Kıbrıs Türklerinin de hakkı olduğunu söylüyoruz. Oradaki hidrokarbon kaynaklarına, adanın hem kuzeyindekileri hem güneyindekileri eşit oranda ortak olmalı. Ancak Rum kesiminin derdi başka. Rum kesimi, ‘Biz hangi firmaya istersek onlara arama sondaj yaptırırız’ diyor. Biz de bunun yanlış olduğunu söylüyoruz. Biz, ‘Güney ve kuzey bir araya gelsinler; hangi uluslararası firmaya vereceklerse onun kararını beraber alsınlar’ diyoruz. Uluslararası hukuk bunu gerektirir. AB’nin bu meselede tarafsız davrandığını söyleyemeyiz.”
Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2018, 16:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18