banner38

Gazeteciler Birliği: “Susmayacağız”

Gazeteciler Birliği: “Susmayacağız”
banner37
banner23

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB) tarafından yapılan yazılı açıklamada, basın ve ifade özgürlüğüne karşı yapılan her saldırının, her kısıtlama ve sansürün karşısında yer aldıkları belirtilerek, “bunları kınadığımızı bir kez daha vurgulamakta yarar görüyoruz” denildi.

Açıklamada, 4. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın basın ve iletişim danışmanı Ali Bizden ile araştırmacı yazar Ahmet An’ın güvenliğe zararlı oldukları gerekçesiyle Türkiye’ye girişlerine izin verilmemesi konusuna değinilerek, hiçbir resmi açıklama yapılmamasının rahatsızlık verici olduğu kaydedildi.

Gazeteciler Birliği açıklamasında, “Yetkililerin bu konudaki sessizliği yanında kamuoyunda dolaştığı duyumları alınan “yasaklı listeleri” içerisinde gazetecilerin de olması yaşanan gelişmeleri ifade özgürlüğü açısından bir tehdit olarak değerlendirmemizi zorunlu kılmaktadır” denildi.

Söz konusu iki olayın gündemdeki sıcaklığını korurken, gazeteci Serhat İncirli’nin Kanal T’den kovulması ve “üstüne üstlük bu kararı alanların bir de 8 Temmuz tarihli yayın içeriğiyle ilgili avukatlarının gerekli çalışmayı başlattığını açıklanmasının” hoşgörüsüzlüğü ve bu kararda bazı üst makamların etkisini gösterdiğine dikkat çekildi.

Açıklamada son olarak, “Düşünce farklılıklarına bile tahammül edemeyen zihniyetin icraatları karşısında dün olduğu gibi bugün de susmayacağız” ifadeleri kullanıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3