'Evkaf mallarının kiralama kriterlerini belirleyeceğiz'

banner32

'Evkaf mallarının kiralama kriterlerini belirleyeceğiz'
banner23

Başbakan Erhürman "Evkaf'ın şu anda 81 kira sözleşmesi var, ikisi gece kulübü olarak kullanılıyor"“Devlet laboratuvarının sigortalı olduğu şirket haftaya Cumaya kadar süre istedi.. Ödeme yapılmazsa dava yoluna gideceğiz"“Apostolidis cinayetini işleyen ilgili polisin elinde kuvvetli deliller var.."“Dövizdeki yükselişe karşı uzmanlarla birlikte her ihtimal ele alınıyor.. Ekonomide cesaret akılla birlikte önemli"


Başbakan Tufan Erhürman, Evkaf’ın yaptığı 10 yıl ve daha uzun kira sözleşmeleriyle ilgili çalışma yaptıklarını ve şu anda 81 sözleşme bulunduğunu belirterek, kiralanan arazilerden ikisinin gece kulübü olarak kullanıldığını, casino ve otel yapılan araziler de bulunduğunu açıkladı.

Bu durumun “Vakıf malları vakfedenlerin amacına uygun biçimde kullanılıyor mu?” sorusunu gündeme getirdiğine işaret eden Erhürman, kiralamalardan bazılarının ihalesiz olduğunu, bir an önce Evkaf’ın kiralama kriterlerini belirleyeceklerini ve tüzüğün kiralamaları da içerecek şekilde değiştirileceğini açıkladı.

Başbakan Erhürman, ayrıca Sayıştay’dan uzun süredir denetim yapılmadığını gördükleri Evkaf’ta bir an önce denetim başlatmasını isteyeceğini de ifade etti.

Başbakan Tufan Erhürman, haftalık basın toplantısında hükümetin son günlerdeki çalışmalarını anlattı, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Sayıştay raporları sonrası yapılacaklar için genelge...

Erhürman, Sayıştay raporları konusunda neler yapılması gerektiği konusunda bu hafta içinde bir genelge yayımladığını açıkladı. Erhürman, genelgede, suç işlendiği tespit edilen raporlar konusunda Başsavcılığa dava açılması için dosya gönderilmesi, sorumlu kişilerden devleti zarara uğrattıkları rakamı ödemesinin istenmesi ödemezlerse tazminat davası açılması, ayrıca disiplin işlemleri başlatılması yer aldığını bildirdi.

Erhürman, Piyangolar Birimi’nde böyle bir prosedürün başlatıldığını söyledi.

Devlet labortuvarı.. Sigorta Cumaya kadar süre istedi..

Başbakan Erhürman, Aralık 2016’da çıkan yangında büyük hasar gören Devlet Laboratuvarı’nın hasarının sigorta tarafından karşılanmaması konusunda ilgili şirketle toplantı yaptıklarını ve şirketin gelecek cumaya kadar süre istediğini; eğer ödeme yapmazlarsa dava açma yoluna gideceklerini açıkladı.

Bugün basına yansıyan bazı okulların önündeki cübbeli kişilerle ilgili, devletin ilgili birimleriyle bağlantı kurup rapor istediğini de açıklayan Erhürman, sonuçları kamuoyuyla paylaşacağını ifade etti.

7 üniversitede gençler için proje

Gençlik Dairesi’nin, 7 üniversitenin destek verdiği bir proje başlattığını duyuran Erhürman, devlet okullarında öğrenim gören ve yoksulluk çeken gençlerin, üniversitelerde bilim spor kültür sanat merkezlerinde öğleden sonraları, ulaşımları da sağlanarak etkinliklere katılacağını kaydetti.

Üniversite Sporları Federasyonu’nun, Avrupa Üniversite Spor Federasyonu (EUSA) nezdinde uzun süreli girişimi ve Türkiye’deki federasyonun katkısıyla bir yere varıldığını açıklayan Erhürman, EUSA’nın düzenleyeceği her türlü müsabakaya KKTC üniversitelerinin kendi adlarıyla, EUSA’nın marşı ve bayrağı altında katılma hakkına sahip olacağını söyledi.

Erhürman, bunun tam da arzu ettikleri şey olmadığını ama sporcuların önünün açıldığını belirtti.

Cinayeti işleyenle ilgili polisin elinde kuvvetli deliller var"

Dün Arapköy yakınlarında cesedi bulunan Kıbrıslı Rum Solomos Apostolidis cinayetiyle ilgili polisle görüştüğünü, cinayeti işleyen şahsın kim olduğuna ve nerede olduğuna dair polisin elinde kuvvetli deliller bulunduğunu, önemli ölçüde yol kat edildiğini ifade eden Erhürman, soruşturmanın gizliliği için bunları söyleyemeyeceğini ancak cinayetin adli vaka olduğuna dair güçlü veriler olduğunu söyledi.

Başbakan Tufan Erhürman, UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün’ün dokunulmazlık açıklamalarıyla ilgili soruya karşılık, yargıdaki prosedüre işaret etti ve polisin dosyasını tamamlayarak Başsavcılığa sunmasının ardından eğer yargılamaya gidilecekse dokunulmazlığın kaldırılması noktasına gelineceğini kaydetti. Erhürman, bu noktaya gelinip gelinmeyeceğini söyleyebilecek durumda olmadığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın dünkü açıklamalarıyla ilgili de Erhürman, Akıncı’nın “yol ayrımındayız” söylemine katıldığını, 16 Nisan’da Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis’le sosyal buluşmasının niyet anlamak için gidilecek bir buluşma olacağını kaydetti.

Taşkent kooperatifi.. "Kimse parası eriyecek endişesine kapılmasın"

Taşkent Kooperatifi’nde devam eden soruşturma konusunda da bilgi veren Başbakan Erhürman, bir kişiye 3 milyon TL civarında sorumluluk yükleyen bir rapor bulunduğunu, ancak imza sahtelemenin de söz konusu olduğunu kaydetti.

“Önerimiz hızla bu paranın talep edilmesi için ceza davası da açılmasıdır” diyen Erhürman, kooperatiftekilerin tasfiye istemediğini, hükümetin mevduat sahiplerinin haklarını korumak için bazı yöntemler üzerinde çalıştığını bildirdi.

Erhürman, “Kooperatifteki mevduatlar fonun güvencesi altındadır. Kimse parası eriyecek endişesine kapılmasın” dedi.

KIBTEK ve benzeri yerlerde ihalesiz yapılan tüm işlemlerin mercek altında olduğunu ifade eden Erhürman, Sayıştay raporlarının mahkeme kararı olmadığı için “o insanlar o paraları iç etti” algısı yarattığını, raporlarda adı geçen kişilerin aklanmasının yolunun mahkemeye gitmek olduğunu söyledi.

Ekonomide cesaret akılla birlikte önemli"

Başbakan Tufan Erhürman, dövizdeki yükseliş ve TL’nin değer kaybıyla ilgili önlemler konusunda uzmanlarla birlikte her ihtimalin ele alındığını, yapılabilecekleri yapacaklarını, ekonomide cesaretin akılla birlikte önemli olduğunu belirtti.
Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2018, 14:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18