banner38

Ersin Tatar ' Türk parasından başka bir para birimine geçişin ekonomik ve siyasi nedenlerle şu an için mümkün değildir``

Ersin Tatar ' Türk parasından başka bir para birimine geçişin ekonomik ve siyasi nedenlerle şu an için mümkün değildir``
banner37
banner23
Ulusal Birlik Partisi lefkoşa milletvekili Ersin Tatar “ Türk parasından başka bir para birimine geçişin ekonomik ve siyasi nedenlerle şu an için mümkün olmadığını, Başbakan Tufan Erhürman’ın bu yöndeki sözlerinin ülkenin içinde bulunduğu duruma fayda sağlayıcı değil zarar verici nitelikte olduğunu” belirtti.
Ersin Tatar açıklamasında şunları kaydetti:
“KKTC’de bu konjoktürde Türk parasından farklı bir para birimine geçilebileceğine inammıyorum. Durum bu iken böylesi beklentiler yaratmak hükümet için de Devlet için de yanlıştır. Hükümetler bir şeyi açıklarken ayakları yer basmalıdır. İlgili herkese sağlam ve sağlıklı istişareler yapıldıktan sonra konuşulmaldır. Euro ya da başka bir para birimine geçmek hükümetin kendi başına vereceği bir karar değildir. Başbakan Erhürman’ın siyasi ve ekonomik ortam son derece nazikken para birimiyle ilgili çıkıp açıklama yapmasını doğru bulmuyorum,.Nitekim bu konu Türkiye basınına da ‘KKTC Türk Lirası’nı bırakıyor mu?’ diye yansıdı.
Başbakan bu konu hakkında tek başına karar veremez, bu geçiş için Türkiye ile kapsamlı bir görüşme sonucunda Meclis kararı da gerekmektedir. Şu anda böyle bir şeyi spekülatif hale getirmek yanlış olur beklenmedik olayları beraberinde getirir.
Burası Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’dir, Türkiye ile çok sıkı bağları vardır . Biz ambargo ve izolasyon altındayız. Bütçenin %30’unu Ankara karşılamaktadır KKTC bütçesinden yılda 2 Milyar TL maaş ödemesi yapılmaktadır.Devletten 70 bin çek çıktığını hesap edersek devletin kaybı bugünkü kur üzerinden 600 milyon lira olacaktır. Peki bunun finansmanı nasıl olacak? Mali desteği nereden bulacağız? Doğacak bu farkı gidip piyasalardan borçlanamazsınız bizim ülkemizin öyle bir gücü ve kapasitemiz yok. Yapılacak olan Türkiye ile konuşmak ve bu farkı kapatmasını istemektir. Mantıklı olan budur.
Hükümet olarak bir şey yapmak istiyorsan, alım gücünü, Türkiye ile istişare ederek koru. Türkiye ile istişare et akaryakıt zammını, elektrik ücretinin artmasını durdur. Temel girdi maliyetlerinin düşmesini sağla Okul ücretlerini , ev kiralarını Türk Lirası yap.
Belli ki Türkiye ve Türk parası en azından 24 Haziran seçimlerine kadar bu sıkıntıları yaşamaya devam edecektir. Öyle anlaşılıyor ki, kredi veren yabancı kuruluşların amaçları Türkiye üzerinde faiz marifetiyle % 4 daha fazla para kazanmaktır. Türkiye hükümetini bu yüzden sıkıştırıyorlar. Türkiye de faizleri yükseltmeme konusunda direniyor.Böylece faiz yükselmediği müddetçe doların fiyatı yükseltiliyor. Tabii başka etkenler de var ama esas olay budur.
Ben yine de Türkiye’ye güveniyorum. Türk ekonomisi büyük ve öz itibarıyla güçlüdür. Bugün bir sıkıntı yaşansa da bu aşılacaktır.”
Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2018, 11:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3