banner38

Erhan Arıklı: KIB-TEK'te 350 milyon TL'lik vurgun yapıldı...

Erhan Arıklı: KIB-TEK'te 350 milyon TL'lik vurgun yapıldı...
banner37
banner23

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, katıldığı bir TV programında açıklamalarda bulunarak, KIB-TEK’te her yıl vurgun yapıldığını vurguladı.

KIB-TEK’te 350 milyon TL civarında yolsuzluk yapıldığını kaydeden Arıklı, KIB-TEK’in belli kişi veya firmalara adrese teslim şekilde ihale gerçekleştirdiğini kaydetti.

Şu anda kullanılan elektriğin kilowattının 1.19 kuruşa mal olduğunu, KIB-TEK’in ise bunu 97 kuruşa zararına sattığını dile getiren Arıklı, kurumun sürekli zarar ettiğini vurguladı.

Kurumun 252 milyon 513 bin TL borcu olduğunu ifade eden Arıklı, KIB-TEK’in zapturapt altına alınması gerektiğini söyledi.

İşte Arıklı’nın açıklamalarından öne çıkanlar...

"VURGUN YILLARDIR SÜRÜYOR"

“Geçen yılın ortalarına doğru meclise KIB-TEK için araştırma önergesi sunduk. Mecliste tüm siyasi partilerin katılımıyla komite kuruldu ve çok ciddi çalışmalar yaptı. Komitenin çalışmaları ocak ayının ilk haftası içinde iki toplantı daha yaparak rapor açıklanacak. Alınan bilgiler, katılan kişilerin verdiği ifadeler o kadar uçuk ve şaşırtıcıydıki ben dahil tüm vekiller vurgunun bu kadar büyük boyutlarda olduğunu tahmin edemedik. Yıllardan beri vurgun sürüyor. Yolsuzlukla alakalı sayıştay çeşitli raporlar hazırlıyor. Birisi meclise geliyor, birisi de savcılığa. Ne hikmetse şu ana kadar savcılık bu dosyaların hiçbirini ilerletmedi. Oysa sayıştayın gönderdiği raporlar ciddi verilere dayanmaktadır.”

"350 MİLYON TL'LİK YOLSUZLUK"

KIB-TEK’te 350 milyon TL civarında her yıl yolsuzluk yapılıyor. KIB-TEK yönetimi bundan önce Merhez İhale Komisyonu Yasasına tabi değildi, ihalelerini kendi yapıyordu. İstediği fiyata mal temin edebiliyordu. Daha sonra ihalaler devredildi. Bu seferde şartnameler adrese teslim yapılmaya başlandı. İlgili firma iki firmanın özelliklerini alıyor, şartnameyi hazırlayan arkadaşlara veriyor. Onlar da teknik özelliklere uygun şartname hazırlıyor. O şartnamenin dışında başka firmanın katılması mümkün olmuyor. Bugün elime bir itiraz belgesi geldi. Firmanın birisi bir ihaleye itiraz ediyor, adrese teslim ihale olduğunu ve yapılmasının mümkün olmadığını söylüyor. İhale iptal ediliyor ve yeni bir ihaleye çıkılmasına çalışıyor. Biz geldik ve bunların hepsini soruşturacağız. Açılan ihale de radyatör ihalesidir. Gerçekten büyük bir ihaledir.

"KIB-TEK'İN 252 MİLYON 513 BİN TL BORCU VAR"

KIB-TEK her yıl buna benzer ihaleler açıyor ve belli kişilere adrese teslim şekilde ihaleler gerçekleşiyor. KIB-TEK’in bir an evvel zapturapt altına aluınması gerekiyor. Şu anda kullandığımız elektriğin kilowattı kuruma 1.19 kuruşa mal oluyor. KIB-TEK bunu 97 kuruşa zararına satıyor. Nizamnameye göre fiyat ayarlaması da yapılamadığı için kurum sürekli zarar ediyor. KIB-TEK’in borcu takriben 252 milyon 513 bin TL. Devletten de 82 milyon civarı alacağı var. Kurumun acilen 70 milyon dolar civarında yatırım yapması gerekiyor.

Kıbrıs Postası

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner3