banner38

Elektriğe zam sinyali!

Enerjiden sorumlu Ekonomi Bakanı Özdil Nami, ülkede akaryakıt fiyatları ve dövize bağlı olarak sürekli artış gösteren elektrik ücretlerinin artık sürdürülebilir olmaktan çıktığını söyledi.

Elektriğe zam sinyali!
banner37
banner23

Enerjiden sorumlu Ekonomi Bakanı Özdil Nami, ülkede akaryakıt fiyatları ve dövize bağlı olarak sürekli artış gösteren elektrik ücretlerinin artık sürdürülebilir olmaktan çıktığını söyledi.

Kıbrıs’ın özellikle güneş enerjisi konusunda şanslı bir coğrafyada bulunduğuna işaret eden Nami, uzmanların yenilenebilir enerji konusunda farklı alternatifler üzerinde yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürdüğünü açıkladı.

Özdil Nami, bu çalışmaların bir ayağının yenilenebilir enerji, diğer ayağının da KKTC  ve Türkiye arasında enterkonnekte kablo olduğunu vurguladı.

Bakan Nami, bunların birbirlerini destekleyen projeler olduğunu ve her ikisinin de en kısa sürede hayata geçirmek ve artık enerji kaynaklı pahalılıkları ortadan kaldırmak veya asgariye indirmek için ciddi bir çalışma yürüttüklerine dikkat çekti.  

Maliyetin üçte ikisi akaryakıt

Elektrik üretimindeki en önemli girdinin akaryakıt olduğunu ve maliyetin üçte ikisini akaryakıtın oluşturduğunu; dolayısıyla oradaki fiyat hareketinin yansıtılmak istenmiyorsa, başka bir gelirden gelen parayı oraya aktarmak gerektiğini anlatan Özdil Nami, “ Bunu bir süre yapabildiğimiz ölçüde yaptık ancak ama o imkanlar tükendi. Dolayısıyla, burada hepimize düşen görev, evimizde alabileceğimiz azami tasarruf tedbiri ne ise onu almak. Ben kendi evimde de bunu yapıyorum. Eskiden geceleri odamıza çekilirken, koridorlarda ışığı açık bırakırdık. Şimdi ise, kullanmadığımız her lambayı kapatıyoruz. Klimayı sürekli çalıştırmak yerine, sadece belirli saatlerde çalıştırma yoluna gidiyoruz. Yani herkesin bu tasarrufu, böyle dönemlerde yapması gerekiyor. Eğer, toplam kilovat/saat tüketiminizi düşürebilirseniz, ki bu mümkün, bunlar tabii ki yardımcı olur” dedi.

Nami, ne kadar tasarruf edilse de, elektrik fiyatlarının hiçbir şekilde halka şirin görünmelerinde yardımcı olmayacağının da farkında olduğunu ancak gerçeklerin de bunlar olduğunu söyledi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Insanlardan yorum istersiniz
Insanlardan yorum istersiniz - 3 yıl Önce

Yorum

Serkan çakır
Serkan çakır - 3 yıl Önce

Ben hiç klima kullanmıyorum 515 TL geldi, beceremiyorsunuz bu işi. Hadeyin gidin artık, zamdan başka birşey yapmadınız, bayramda oğluma bir ayakkabı bile alamadım, gidin artık.

Naim Özikizler
Naim Özikizler - 3 yıl Önce

Çalışanlara tanınan 750kwsaat derhaliptal edilsin benim 35 dönüm tarlama güneş paneli kurulsun

SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3