banner38

'Düzgün yolu da bozdular'

'Düzgün yolu da bozdular'
banner37
banner23

Rabia ÇAKMAK


Kanal T’de yayınlanan ve Kartal Harman’ın hazırlayıp sunduğu “Kartal Harman’la Ayak Üstü 1 Saat” isimli programa konuk olan  Bağımsız Aday Eski Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, yerel seçimlere doğru yönetimde ki Girne Belediyesinin eksikliklerini ifade ederken bundan sonraki süreçte başkan olması dahilin de Girne’deki hangi sorunları giderebileceği konusunda açıklamalarda bulundu.


“Verilen vaatler yapılmadı”


“Mağdur olan gene halk”


Bağımsız Aday Eski Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, Girne’de 1994 yılından itibaren belediye hizmeti konusunda ciddi değişiklikler yaşandığını dile getirirken Girne Belediyesinin yapmış olduğu işlerden dolayı saygınlık kazandığını fakat bir noktada kendilerini belki bu işleri yapabilecek daha iyi biri çıkar düşüncesiyle başkanlıktan alındıklarını açıkladı. Partisinin belediyede olduğu dönemler de ciddi  sorunlar yaşadıklarını bunlardan birinin de 5 yıl kuraklık sorununu yaşamaları ikinci olarak da beşparmaklarda gerçekleşen büyük yangınlar olduğunu ifade etmesinin yanında kanalizyon için görev süreci boyunca önlemler aldıklarını fakat kendilerinden sonra gelen yönetim tarafından Girne’nin asıl sıkıntısı olan arıtma ve kanalizasyon sıkıntıları için adım atmadıklarını kayıt etti. Seçime girerken “arıtma tesisinin yeri yanlıştır, değiştireceğiz” gibi vaatlerin verildiğini fakat gerçekleştirmediklerini aktarırken “bugün eğer biz yatırım yapmasaydık, “bugün eğer biz kanalizasyon sistemini bölgeye uygun bir şekilde yaptırmasaydık 94 senesindeki gibi her apartman altında bir gider sıkıntısı yaşanacaktı” dedi.


“Sıkıntıları çözeceğiz”


Haberal  Kıbrıslı Gazetesi tarafından otellerin ve hastane arkasında oluşan deniz atıkları için  “bunların oluşumuna sebep nedir” sorusu üzerine açıklamada bulunan Bağımsız Aday Eski Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, Eziç restorant civarında oluşan atıkların, bölgedeki pompalama sisteminin arızalanması sebebiyle bu sıkıntının yaşandığını belirtirken, yeni belediyenin bu sıkıntıyı giderici vaatler de verdiklerini fakat gerçekleştirmediklerini ifade etti. “Sadece seçim kazanılsın diye iddia koyan bir zihniyet yönetime geliyor ve aradan dört yıl geçmesine rağmen ortada hiçbir şey yok” diyen Aygın, yönetim olarak bu zamana kadar halka hiç yapamayacakları  işler üzerinden vaatler vermediklerini ve bundan sonraki dönemde seçilmeleri takdirinde Girne’nin kanalizasyon ve arıtma sıkıntısını çözeceklerini iddia etti.


“Düzgün yolu da bozdular”


“Girne belediyesi kurumluluğunu kaybetti”


“Oturdukları yerden para kazanıyorlar”


Bağımsız Aday Eski Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, bir diğer sıkıntı olan trafik konusuna binayen yol üzerinde sürekli bir çalışma sürecinin bitmediğini ve bu yüzden trafik sorunun da yaşandığını açıklamasının yanında yeni yollar için bir tedbir alınmaz iken elde bulunan yolları da hor kullandıklarını aktardı. Kendi dönemlerinde Girne belediyesinin planları ile birlikte yol üzerindeki  çemberleri yaptıklarını ifade eden Aygın, tıkanan yollarda kaldırımları geri çekerek sorunu giderdiklerini açıklamasının yanında Girne’de tali yol ve anayolları süratli bir şekilde genişleteceklerini ve belediyenin de saygınlığını tekrar geri kazanacaklarını açıkladı. “Girne belediyesi kurumluluğunu kaybetti” diyen aygın bunun sebebinin başarısız işler ve yapılmamış vaatler sebebiyle gerçekleştiğini açıklarken Girne belediyesinin beyin, fikir üreten takımının evde oturduğunu dile getirdi. Girne Belediyesinde muhasebe müdürü ve bir çok mevkide çalışanın olduğunu fakat evde olduğunu açıklayan Aygın, “onların maaşını eve gönderiyoruz” diyerek çalışanların belediyede görevlerini yerine getirmemelerine dikkat çekti.


“Girne belediyesinde laçkalık ve vurdumduymazlık diz boyu”


Bağımsız Aday Eski Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, Girne belediyesinde laçkalığın, vurdumduymazlığın ve çalışan disiplinli personellerin de çalışmayanlara bakarak yaydan çıktıklarını aktarırken, yazılan mektuplara bir ay içerisinde cevap verildiğini iddia etti. Belediyeyi görev yaptıkları süreç içerisinde yeni yönetime 14 proje ile teslim ettiklerini ve birçoğunun hem başlamış hem de paralarının ödenmiş bir şekilde olduğunu  ifade etmesi yanında en büyük  projesi olan 400 kişilik tiyatro salonunu yenilemeye gittiklerini ve inşaat halinde olan tiyatro salonuna 3 buçuk sene hiç dokunulmadığını aktardı. Vatandaş tarafından “bunca sene başkanlık yaptı ve imar planı ile arıtma tesisinin sorununun planlamasını yapamadı, gerçekten kazanmak için mi girdi yoksa CTP’den intikam mı almaya çalışıyor” sorusuna üzerine açıklamada bulunan Aygın, arıtma tesisini o zaman ki şartlara göre yaptığını ve 100 kişi yaşayan bir bölgede 150 kişilik bir arıtma tesisinin yapılamayacağını açıklamasının yanında  sonradan artan kapasite sonucu sıkıntıların yaşandığını ifade etti.


“ Usulsüz personel alımına dur diyeceğiz”


Bağımsız Aday Eski Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, insanların sorun yaşamaması için şehir içi sıkıntıların ortadan kaldırılması ve bunun yanında da insanların sosyal hayatlarını renklendirmek olduğunu açıklarken köylerdeki festivallerin köylerin tanınmasına büyük katkı sağlamasından dolayı köylerde yapılan festivallerin artırılması gerekildiğine vurgu yaptı. Güneydeki köyler gibi kuzey Kıbrıs’taki tarihi köy evlerini restore edip tarihe mal edeceklerini ve ülke planlaması için önemli adım olacağını açıklayan Aygın, bu yapılan ufak çalışmaların vizyon için önemli olduğunu dile getirdi. Girne halkına katkı yapan ve hizmet eden çalışanları öncelikle kadrolayacağını açıklamasının ardından, bu  zamana kadar kimsenin nefret gibi bir söylemle işten atılmadığını, işten çıkarılma sebebinin ancak ve ancak işini yapmamasından dolayı olabileceğini dile getirdi. Ekmek parası için çalışan insanları oy kazanmak için harcamanın kendi şahsiyetine yakışmayacağını ileten Aygın, usulsüz personel alımları için adım atacaklarını açıkladı.


“Siz ne hakla halka doğruları söylemiyorsunuz”


Bağımsız Aday Eski Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, alt yapı bozukluğu için bazı yerlerde kanalizasyon sıkıntılarını giderdiklerini fakat otellerin arıtma sularının gene denize karıştığını ve bununla ilgili bir vizyon ortaya konulmadığını açıkladı. “Siz ne hakla halka doğruları söylemiyorsunuz” diyen Aygın, şimdiki yönetimde verilen vaatlerin yapılmak yerine halkı ikinci plana attıklarını dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2018, 15:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3