Doğu Akdeniz'de olası tehditlere karşı SAT'lar her zaman hazır

banner32

Türkiye, Doğu Akdeniz'deki petrol arama ve sondaj faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. Bölgede görev yapan sondaj ve araştırma gemilerinin korumasını ise Akdeniz Kalkanı Harekatı kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri üstleniyor.

Doğu Akdeniz'de olası tehditlere karşı SAT'lar her zaman hazır
banner23

Türkiye Doğu Akdeniz'de yetki alanı içinde petrol arama çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Sondaj ve araştırma görevini sürdüren gemileri her türlü tehdide karşı koruma görevini ise Akdeniz Kalkanı Harekatı kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait gemiler üstleniyor. 

"Bölgede deniz hak ve menfaatlerimizi koruyoruz"

Güney Görev Grup Komutanı Tuğamiral Hasan Özyurt: 

"Fatih ve Yavuz sondaj gemileri ile Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Araştırma Gemimizin faaliyetlerine destek sağlayarak bölgede deniz hak ve menfaatlerimizi koruyoruz."

Fatih Doğu Akdeniz'de ilk kez TRT Haber tarafından görüntülendi

TRT Haber ekibi Akdeniz Kalkanı Harekatı'nı katılan ilk televizyon ekibi oldu. Bölgede sondaj faaliyetlerini sürdüren Fatih gemisi de Doğu Akdeniz'de ilk kez görüntülendi.

Fatih sondaj gemisinin faaliyetlerine 2 firkateyn eşlik ediyor

Fatih gemisi, Doğu Akdeniz’de Kıbrıs adasının batısında Türk Deniz Kuvvetleri’nin koruması eşliğinde sondaj çalışmalarına devam ediyor. Kıbrıs adasının batısında sondaj faaliyetlerini sürdüren Fatih gemisini, TCG Kemalreis ve TCG Gökçeada firkateynleri koruyor. 

Güney Görev Grup Komutanı Tuğamiral Hasan Özyurt: 

"Milli ve yerli Genesis Komuta Kontrol Sistemi ile ve bu sistem ile bütünleşik sensör ve silahlarıyla aynı anda hava, su üstü, deniz altı tehdidinin bulunduğu çok tehditli ortamda harekat icra edebilmekte."

Olası tehditlere karşı SAT'lar her zaman hazır

Türkiye'nin yetki alanı içindeki gemileri koruyan fırkateynlerin her birinde tam teçhizatlı Sualtı Taarruz Komandoları görevde. 

Doğu Akdeniz’deki koruma görevine SAT komandoları da katılıyor. Komandolar izinsiz faaliyet gösteren bir gemiye müdahale tatbikatı gerçekleştirdi. O anları TRT Haber takip etti. 

Komandolar olası bir tehdit anında devreye girmek için bölgede sürekli talim yapıyor. Her türlü olasılığa karşı her an hazır bekliyorlar.

"Deniz yetki alanımızı titizlikle inceliyoruz"

Güney Görev Grup Komutanı Tuğamiral Hasan Özyurt:

"Akdeniz Kalkanı Harekatı kapsamında deniz yetki alanlarımıza yönelik faaliyetleri titizlikle izliyor, izinsiz faaliyet yaptığı tespit edilen araştırma gemilerini uyarıyor ve gerektiğinde müdahale ediyoruz."

Savaş gemileri pruvaları ile mavi sularını yarmaya devam ediyor. 7 gün 24 saat Doğu Akdeniz'de Türk bayrağını dalgalandırıyor. Böylece Türkiye bölgedeki sondaj faaliyetlerini başarıla sürdürüyor.


Kamera: Deniz Eryılmaz

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2019, 17:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18