banner38

Dışişleri Bakanlığı'ndan BM Güvenlik Konseyi'nin Maraş açıklamasına tepki

Dışişleri Bakanlığı'ndan BM Güvenlik Konseyi'nin Maraş açıklamasına tepki
banner37
banner23

Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Dönem Başkanlığı’nın ‘Kapalı Maraş’ ile ilgili açıklamasını eleştirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada BM Güvenlik Konseyi Dönem Başkanlığı’nın bugünkü toplantısının  ardından Kapalı Maraş’a ilişkin maddi hatalar da içeren bir açıklama yaptığı belirtildi.

Dışişleri açıklamasında, KKTC Bakanlar Kurulu’nun askeri statüden çıkardığı bölgenin tekrar açılmasına olanak sağlayacak bir karar ürettiği belirtilen Bakanlık açıklamasında “BMGK’nın, kapalı Maraş’ın “tekrar iskâna açılmasına” ilişkin Rum tarafının mesnetsiz iddialarına dayanarak açıklama yapması üzücüdür” denildi.

Kapalı Maraş’a yönelik KKTC’nin kararlarının, Rum halkı arasında da memnuniyet yarattığı ifade edilen Dışişleri Bakanlığı açıklamasında “mülk sahiplerinin haklarını korumaya matuf açılımımıza BMGK’nın olumsuz tepki göstermesi talihsizdir” ifadeleri kullanıldı

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI AÇIKLAMASI

Dışişleri Bakanlığı  BM Güvenlik Konseyi kararları ilgili şu açıklamayı yaptı;

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Dönem Başkanlığı bugün (23 Temmuz 2021) Kapalı Maraş’a ilişkin maddi hatalar da içeren bir açıklama yapmıştır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, topraklarının bir parçası olan Kapalı Maraş’ta ezber bozan, yapıcı adımlar atmaktadır.

Kamu alanlarının kullanılmaya başlanmasının yanı sıra, KKTC Bakanlar Kurulu, Kapalı Maraş’ın bir bölümünün askeri statüden çıkarılması kararı almıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın da sarih bir şekilde açıkladıkları üzere, alınan karar, uluslararası hukuka uygun olduğu gibi, mülk sahiplerinin haklarını da garanti altına almaktadır.

"RUM TARAFININ MESNETSİZ İDDİALARINA DAYANARAK YAPILAN AÇIKLAMA ÜZÜCÜDÜR"

KKTC Bakanlar Kurulu askeri statüden çıkardığı bölgenin tekrar açılmasına matuf bir karar istihsal etmemiştir. BMGK’nın, kapalı Maraş’ın “tekrar iskâna açılmasına” ilişkin Rum tarafının mesnetsiz iddialarına dayanarak açıklama yapması üzücüdür.

Kapalı Maraş’a yönelik kararlarımızın, Rum halkı arasında da memnuniyet yaratmasına karşın, mülk sahiplerinin haklarını korumaya matuf açılımımıza BMGK’nın olumsuz tepki göstermesi talihsizdir.

Başta Annan Planı olmak üzere, “iki bölgeli, iki toplumlu federasyonu” amaçlayan müzakere süreçlerinin Rum tarafının retçi tutumu nedeniyle defaten akamete uğradığı hafızalarda yerini korumaktadır. Federal çözüm modelini öngören ve yaklaşık 50 yıl sonuçsuz kalan müzakerelerin tüketildiği ve geçmişte kaldığı inkâr edilemez bir gerçektir.  Kıbrıs Türk tarafı, Kıbrıs Rum tarafıyla, işbirliğine dayalı sürdürülebilir, kalıcı bir anlaşmayı arzu etmektedir. Sürdürülebilir, kalıcı bir anlaşma ancak ve ancak, müktesep hakkımız olan egemen eşitliğin ve eşit uluslararası statünün tesciliyle mümkündür. Tüketilen bir çözüm modelini taraflara dayatmaya çalışmak yerine, BMGK’nın, Ada’da galebe çalan olguları dikkate alan bir yaklaşım sergilemesi yerinde olacaktır.

"ADADAKİ GERÇEKLERİ YANSITMAMAKTADIR"

BMGK Başkanlığı açıklamasında yer alan “Kıbrıs halkı” ifadesi de Ada’daki gerçekleri yansıtmamaktadır. Ada’da tek bir halk değil, Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum olmak üzere iki ayrı halk bulunmaktadır. BMGK’nın bu olguyu da, açıklama ve kararlarında, dikkate almasını bekliyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımızın, Cenevre’de düzenlenen 5+BM gayri resmi toplantısı sırasında yaptıkları önerileri çerçevesinde, Kıbrıs Türk tarafı, sürdürülebilir ve kalıcı bir anlaşmaya varılması çabalarına olumlu katkı yapmaya devam edecektir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3