banner38

Denizlerimizde kuş uçsa haberimiz olacaktı

Denizlerimizde kuş uçsa haberimiz olacak proje, hazırlanmış olmasına rağmen 3 yıldır işlerlik kazandırılmadı. Dört tarafı denizlerle çevrili olan KKTC’de Gemi Trafik ve Takip Hizmetleri Sistemi projesi bir türlü hayata geçirilemedi.

Denizlerimizde kuş uçsa haberimiz olacaktı
banner37
banner23

Dört tarafı denizlerle çevrili olan KKTC’de Gemi Trafik ve Takip Hizmetleri Sistemi projesi bir türlü hayata geçirilemedi. Dönemin Ulaştırma Bakanlığı eski müsteşarı ve Bilim İnsanı Suat Yeldener ve teknik ekibi tarafından hazırlanan proje üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen bitirilemedi. Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne konuşan Ulaştırma Bakanlığı eski müsteşarı ve Bilim İnsanı Suat Yeldener, 3 yıl önce ben görevdeyken bu proje için çalışma başlatmıştık, maliyeti yaklaşık 2 milyon Euro’ya yakın bir tutar olacaktı. Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanlığı ile koordineli yürütüyorduk, muhtemelen benden sonra da ilgilenen olmadı dedi.

DENİZLERİMİZDE KUŞ UÇSA HABERİMİZ OLACAKTI

Eğer gerçeklemiş olsaydı KKTC Ulaştırma Bakanlığına bağlı Limanlar Dairesi bünyesinde ve denetiminde Gemi Trafik Hizmetleri (Vessel Traffic Services (VTS)) fiziksel olarak bulunacaktı. Türkiye bizim denizlerimizi kontrol ediyordur ama bizim de böyle bir sisteme sahip olmamız, devletimiz adına önemlidir. Kara sularımızdan geçen tüm gemilerin nereden geldiği ve nereye gittiği konusunda bilgi sahibi olmak ve kendi kontrolumuzda olması ülkemiz adına büyük yararları olacaktı. Kısacası denizlerimizde kuş uçsa haberimiz olacaktı.

Ulaştırma Bakanlığı eski müsteşarı ve Bilim İnsanı Suat Yeldener’in sosyal medyadan yaptığı açıklama ise şöyle;

KKTC Ulaştırma Bakanlığındaki görevim sona ermeden hemen önce, KKTC Ulaştırma Bakanlığına bağlı Limanlar Dairesi bünyesinde Gemi Trafik Hizmetleri (Vessel Traffic Services (VTS)) projesini ve buna ait mali kaynağı hazırladıktan sonra görevden alınmıştım. 4 tarafı Denizlerle çevrili olan ülkemiz için büyük öneme ve stratejik bir değere sahip bu proje, bizim görev süremizden sonra gelen ulaştırma bakanlarının ilgisizliğinden ve bilgisizliğinden ötürü bu proje malesef hayat bulamayarak sekteye uğratıldığını geçtiğimiz gün öğrenmek beni derinden yaralamıştır. Ne zaman önemli projelerin hayat bulabilmesini sağlayabilecek duyarlı, bilgili ve konusunda uzman yöneticilerin görev başında olmasını sağlayabileceğiz, bu günleri Kıbrıs Türk halkı olarak çok özlüyoruz. Ülkemdeki bu gidişat gidişat değildir.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2018, 16:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3