banner38

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde “Cumhuriyet Korteji” düzenlendi

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde “Cumhuriyet Korteji” düzenlendi
banner37
banner23

Cumhuriyetimizin 37. Kuruluş yıldönümü nedeni ile Cumhuriyet Korteji düzenlendi.

Milli Eğitim Bakanlığı önünden başlayan yürüyüş Cumhurbaşkanlığı önünde tamamlandı.

Kortejin Cumhurbaşkanlığına ulaşmasının ardından ilk konuşmayı yapan Hala Sultan İlahiyat Koleji Tarih öğretmeni Sıdıka Paşa, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin sonsuza denk yaşayacak ve yaşatılacağını vurguladı. 

Paşa’nın ardından Şehit Ertuğrul İlkokulu öğrencisi Eylül Hira Özeltural Kuzey Kıbrıs Türk Bayrağı, Hala Sultan İlahiyat Koleji Öğrenci Furkan Nahırcı 15 Kasım, Osman Örek Meslek Lisesi Öğrencisi Ahmet Hekimoğlu ise Özgürlük ve Barış adlı şiiri okudu. 

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu da  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 37’nci yıldönümünün kutlandığını belirterek, bu meydanlarda yüzyıllardır var olunduğunu belirtti.

Uzun yıllar verilen mücadelenin sonunda Cumhuriyetin kurulduğunu belirten Çavuşoğlu, bu topraklarda devlet kurabilmek için büyük mücadeleler verildiğini kaydederek “Bizlere ise bu devlete sahip çıkmak yaşatmak için büyük görevler düşüyor” dedi.

Çavuşoğlu, Devletin güvencesi içerisinde özgürce yaşanacağının altını da çizdi. 

Çavuşoğlu, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkının özgür, barış içerisinde, uluslararası standartları yakalamak hedefi ile Atatürkçü duygu ve düşüncelerle Atatürk’ün çizdiği yolda, Atatürk’ün ilke ve inkılabları ile yüzyıllar boyunca bu toprakları Türk olarak koruyacağız Türk olarak geleceğe taşıyacağız ve dünyadaki Türk milletinin bölünmez kopmaz bir parçası olarak gelecek nesilleri şekillendireceğiz” dedi. 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ise törende yaptığı konuşmaya Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ı anarak başladı.

“Bu Devleti, bu Cumhuriyeti kolay kurmadık” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs adasında kendi kimliğimiz, kendi geleneklerimizi ile Türkiye’nin ve Türk milletinin kopmaz bir parçası olarak çok önemli mücadeleler verildiğini söyledi.

Davalarının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni yaşatma davası olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk halkının çok daha güvenli, müreffeh ve başı dik bir şekilde yaşamını sürdürmesi için devlete sahip çıkmak gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı, öğretmenlere de çocukların maneviyatını, milli şuurunu KKTC’ye yakışır bir şekilde şekillendirmek sureti ile yeni nesiller yetiştirme çağrısında bulundu. 

Tatar, dış mihrakların içimize nifak tohumları sokarak bazı beyinleri farklı yerlere sürükleme amacında olduğunu söyledi.

Tatar “Kendi Cumhurbaşkanı’nı Rum lider Anastasiadis’e şikayet edecek kadar kendinden geçmiş kişilere müsaade etmeyelim, onların siyasi emellerine alet olmayalım.

Biz Cumhuriyetimize sahip çıkalım” dedi. Tatar’ın konuşmasının ardından Kıbrıs Türk Halk Dansları Federasyonu GÖÇTAŞ Halk Dansları topluluğu gösteri sundu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner3