banner38

Cezaevinde son terfi 7 yıl önce!

Cezaevinde son terfi 7 yıl önce!
banner37
banner23

Züleyha KOÇ


Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası(KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, Haberal Kıbrıslı’ya yaptığı özel açıklamasında KKTC Merkezi Cezaevi’nin yaşam koşullarını ve kapasitesini mahkumlar ve çalışanların durumu bağlamında değerlendirirken, cezaevi çerçevesinde personel eksikliğinin bulunduğunu ve en son terfinin 7 yıl önce yapılmış olduğunu belirterek, gerekenlerin yapılması için yetkilileri göreve çağırdı.


“Çalışma barışı zedeleniyor”


Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası(KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, cezaevinde sevk için evraklarının tamamlanmasına rağmen 6 aydır sevk bekleyen mahkumların olduğu konusuna ilişkin konuşurken, mahkumların TC’ye iade edilmesi ile ilgili kararların Bakanlar Kurulu ve hükümet ile alakalı olduğunu ve bu konuda açıklama yapması gereken merciin hükümet olduğunu dile getirdi. Cezaevinin mevcut konumunda çalışanlar açısından da çalışma barışının yaklaşık 7 yıldır cezaevi çalışanlarının terfilerinin yapılmaması ve yasal yönden birtakım eksikliklerin bulunmasından dolayı zedelendiğini ifade eden Başkan Bengihan, bunun yanında çalışma barışının zedelenmesi durumunun ‘Cezaevi Teşkilat Yasası’nın güncelliğini yitirmesinden de kaynaklandığını belirtti. Çalışanlar açısından en büyük sıkıntının bahse konu yasanın güncelliğini yitirmesinden dolayı oluştuğunu kaydeden Güven Bengihan, bunun yanında birtakım yasal eksiklikler nedeniyle Meclis Alt Komitesi’nde bekleyen 7/79 Kamu Görevlileri Yasası’nın önceki gün meclisten oy birliği ile geçirildiğini aktarırken, “Umuyoruz ki en kısa sürede cezaevindeki terfiler de yapılır” dedi. 


“Suçlular, suçlarına göre ayrılmalı”


Tüm bunların yanında mahkumların da karşılaştığı sıkıntıların bulunduğunu aktaran KTAMS Başkanı Güven Bengihan, çocuk mahkumlar için bir ıslah evinin bulunmadığını ve yapılması gerektiğini vurgularken, Ceza yasasına göre 21 yaş altı çocukların da sağlıklı ve güvenli bir ortamda bulunması için bir ıslah evinin bulunmasının şart olduğunu kaydetti. Mevcut konumdaki cezaevlerinde mahkumları topluma kazandırabilecek bir altyapısının olmadığını söyleyen Bengihan, özellikle çocuk yaşta olan mahkumlar içinde ıslah evinin bulunmamasının büyük sorun teşkil ettiğini ifade etti. Çalışanlar ve mahkumlar açısından diğer bir sorunun ‘cezaevi kapasitesinin yetersizliği’ olduğunu söyleyen Bengihan, aynı zamanda cezaevinin mevcut koşullarında ağır suçlular ve hafif suçluların bir arada bulunmak zorunda kaldığını belirterek, suçluların işledikleri suça göre ayrılması gerektiğinin altını çizdi.


“Personel eksikliği eşittir güvenlik zafiyeti”


Güven Bengihan, mevcut konumda tüm suçluların aynı yerde kalmalarından dolayı potansiyel suçlu olarak dışarıya çıkmakta olduklarını ifade ederken, mahkumlar için gerekli olan eğitici kadrolarında eğitim ve rehabiliteyi sağlayacak uzmanların olmamasının da büyük bir sorun olarak karşımızda durduğunu söyledi. Cezaevinde güvenlik ve firarların fazla olması bağlamında konuşan KTAMS Başkanı Güven Bengihan, bu fazlalığın en temel nedeninin ‘personel eksikliği’ olduğunu kaydederken, bunun yanında personel eksikliğinden dolayı cezaevinde bazı görev yerlerinin boş bırakılmasından dolayı ‘güvenlik zafiyeti’nin de yaşanmakta olduğunu vurguladı. Tüm bunların yanında cezaevinin bulunduğu konum itibariyle gözetleme ve altyapı açısından yetersizliğine değinen Başkan Bengihan, “Yeterli personel bulunmadığı için özellikle kule vb gibi nöbet yerleri boş bırakılarak, içten ve dıştan güvenlik zafiyeti oluşmasına zemin hazırlanmış oluyor” dedi.


“Şartlı Tahliye Tüzüğü yenilenmeli”


Şartlı Tahliye Komisyonu’nda atananların çoğunun siyasi olduğunu ifade eden KTAMS Başkanı Güven Bengihan, şartlı tahliye komisyon üyelerinin gerçekten cezaevinde birebir çalışan ve mahkumların idaresinde birebir söz sahibi olan uzman kişilerce olması gerektiğini kaydederken, mevcut konumda Şartlı Tahliye Kurulu’nda olanların çoğunun siyasi kararname ile atanan kişiler olduğunu ve İç İşleri Bakanlığı’nın Şartlı Tahliye Tüzüğü’nün yenileceğini ve daha demokratik, daha adil olacağını söylediğini ancak bu konuda da hiçbir adımın atılmadığını aktardı.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2018, 10:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3