banner38

CEZAEVİNDE İZİNLER KONUSUNDA YASADIŞILIK

CEZAEVİNDE İZİNLER KONUSUNDA YASADIŞILIK
banner37
banner23

KKTC Merkezi Cezaevi, çalışanlarının izinleri konusu çerçevesinde Kamu Görevlileri Yasası 2001 İzinlerin Kullanımı ve Uygulanacak Yöntem ile ilgili Usul ve Esaslar Tüzüğü’ne göre vardiya, rotasyon ve intizamsız mesai çalışan kamu görevlisi, görev başında bulunması gereken saatler için hastalık raporu ibraz etmesi halinde çalışması gereken süre esas alınarak, kış mesaisinde her 8 saat, yaz mesaisinde her 7 saat bir gün olarak işlem görür.
KKTC Merkezi Cezaevi’nin çalışanlarının izinleri konusu çerçevesinde tüzüğe uyulmadığı ve 2001 yılından beri tüzüğün açıkça emretmesine rağmen yetkililerin izinler konusunda yasadışı uygulamaya devam etmeleri iddiaları ile ilgili, Eşit Hak ve Adalet Sendikası(HAK-SEN) Başkanı İzzet Türkmen, Haberal Kıbrıslı’ya yaptığı özel açıklamasında, yasanın emrettiği şekilde değil, şahısların yorumladığı şekilde uygulamaların yapıldığını kaydetti.
“Yasaya değil, yorumlara göre ”
Eşit Hak ve Adalet Sendikası(HAK-SEN) Başkanı İzzet Türkmen, yasanın emrettiği şekilde değil, şahısların yorumladığı şekilde uygulamaların yapıldığını kaydederken, geçmişte bir gece bir gündüz nöbet alan vardiya çalışanının izninden 5 gün düşülmekte olduğunu ve yapılan girişimler ile bunun 4 güne indirildiğini ifade etti. Yasaya göre bakıldığında bu rakamın 4 değil, daha az bir rakama tekabül ettiğini ve daha az izin kesintisi olması gerektiğini vurgulayan Başkan Türkmen, buna rağmen Personel Dairesi ve Merkezi Cezaevi’nde görev yapanların keyfi olarak uygulama yapmakta olduklarının altını çizdi. Bu durumun düzeltilmesi ile ilgili kendilerinin Başbakanlık Personel Dairesi’ne bir yazı göndereceklerini kaydeden İzzet Türkmen, İyi İdare Yasası süresi içerisinde kendilerine cevap verilmesini bekleyeceklerini belirtirken, bunun gerçekleşmemesi halinde hukuki yollara başvurup yasanın uygulanma şekli çerçevesinde mahkemenin karar vermesi taleplerinin bulunacağını dile getirdi.
“Görevimiz, hakların budanmasına engel olmak”
Bu konunun normalde basit bir konu olduğunu belirten Türkmen, “Bu, yıllardır gasp edilen ama sendikalar da başta olmak üzere hepimizin küçümsediği ve gözden kaçırdığı bir noktaydı. Hasan Onbaşı arkadaşımıza bu güzel çıkışından dolayı teşekkür ediyorum. Ufak da olsa, büyük de olsa hakların budanmasına engel olmak en büyük görevlerimizden biri olması lazım” ifadelerini kullandı.

Candan MERT
Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2018, 09:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3