banner38

CAMİLER İMAMSIZLIKTAN KAPANDI

CAMİLER İMAMSIZLIKTAN KAPANDI
banner37
banner23
Camilerde imam açığı gittikçe büyüyor. KKTC’deki camilerde görev yapan 10 imamın emekliye ayrılması 40 imamın ise Türkiye’ye geri dönmesi nedeniyle büyük problemler yaşanmaya başladı. Sıkıntı o kadar büyüdü ki bazı camilerde imam olmamasından dolayı cenaze namazını kıldıracak görevliler başka merkezlerden gönderilmeye başladı. Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne konuşan Din Gör-Sen Başkanı Süleyman Çakır yetkililere bir türlü sesimizi duyuramadık artık bazı merkezlerde imam olmamasından ötürü camilerimiz aktif olmasa bile fiilen kapandı dedi. Çakır 6 yerleşim yerimizde ise hiç cami yok diye konuştu, bunlara örnek olarak Karaağaç ,Ilgaz, Esen köylerini gösterdi.

KADROMUZ AÇILDI PERSONEL ALINMIYOR

Yasamız geçmesine ve 346 kadro verilmesine rağmen bir türlü bu problemimiz hükümet tarafından çözülmedi. 220 imamız vardı, bunlardan 10 tanesi emekli oldu. Ayrıca 110 tane Türkiye’den gelen imamlardan 40 tanesi geri döndü ve şu ana kadar yerlerine atama yapılmadı. Bize söylenen bilgi gidenlerin yerine sadece 10 imamın geleceği yönünde.

BAZI CAMİLERDE CENAZE NAMAZI KILDIRACAK HOCA YOK

Durumun vahametini Başbakanlık Müşteşarı Hasan Alicik’e anlattık. Camilerde imam sıkıntısının had safhada olduğunun bilgisini verdik. Ancak
şu ana kadar alımlar konusunda bir gelişme olmadı. Camilerde yeterli görevli olmamasından dolayı ezan merkezi sistemden okunuyor ancak namaz kılınmıyor. Cenaze namazlarını kıldırmak için imam olmayan camilere başka merkezlerden görevli tayin ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nden ve ülkemizden beklentimiz halkımızın en temel hakkı olan din hizmetlerini tam almasıdır.

KKTC’DE 4 TANE DİN KÜLTÜRÜ ÖĞRETMENİ VAR

Ülkede din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmen sayısı Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan sadece dörttür. Zorunlu ders olmasına rağmen bu eğitim verilememektedir. Bu iki konunun da gündeme alınıp bir an çözülmesini bekliyoruz.
Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2018, 17:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa ulaşer
Mustafa ulaşer - 4 yıl Önce

Teşekkür ediyorum.alkışlıyorum hükümeti ve bir de nasihat etmek istiyorum;korktuğumuz gün gelir geçte olsa başımıza gelir.halkını düşünmeyen oy yok.

SIRADAKİ HABER

banner1

banner3