banner38

Çakıcı bayram mesajında ekonomiye değindi

Resmi para birimi olarak kullandığımız Türk Lirası'ndaki hızlı değer kaybına bağlı olarak yaşanan ekonomik kriz nedeniyle her şeyin iki katından fazla pahalılandığı bir ortamda, toplumsal bağları oluşturan inanç temelli kültürel değerlerden biri olan Kurban Bayramını hep birlikte karşılıyoruz.

Çakıcı bayram mesajında ekonomiye değindi
banner37
banner23

Kurban Bayramı'nın birey insana öğretisi, paylaşımdır. Olanın olmayanla paylaşması kişiyi insan yapan hasletlerden biridir. Bu bağlamda günümüz dünyasında devletlerin temel özelliklerinden biri olması gereken sosyal devlet ilkesinin temelini oluşturmaktadır.

TL krizi karşısında hükümetin almayı hedeflediği önlemlerin, sadece sermaye sınıfını korumaya yönleik olduğu açıkça görülmüştür. Oysa ki ekonomi bilimine göre, kriz ortamından çıkışın yolu, üretimi artıracak ve bununla birlikte dengeli tüketimi de koruyacak önlemler alınıp hayata geçirilmesi gerekirdi.

Alım gücü yüzde 50 oranında azalan orta ve dar gelirli kitlelerin kaybettikleri alım gücünü yeniden sistematik şekilde kazanacaklarına dair güvence verilmeliydi. Asgari ücret ve hayat pahalılığı ödeneği krizden çıkıncaya kadar 2 ayda bir verilmeye başlanmalıydı.

Ancak 4'lü koalisyon hükümeti bunların tersini yaparak, sermaye sınıfını ve özellikle bankaları koruyan, fırsatçılara olanak sağplayan önlemler alarak krizin faturasını dar ve sabit gelirlilere kesmiştir.

Herşeye karşın bayramın öngördüğü barışçıl duyguların tüm dünyaya yayılması dileklerimizle tüm halkımıızn Kurban Bayramı'nı kutlarız.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3