banner38

Bugüne kadar ülkemizde 44 böbrek hastası ve 2 kalp hastası organ nakilleriyle şifa buldu

Bugüne kadar ülkemizde 44 böbrek hastası ve 2 kalp hastası organ nakilleriyle şifa buldu
banner37
banner23

Yeniboğaziçi Kadınlar Derneği üyeleri Sağlık Bakanlığı’na ziyarette bulunarak Organ Bağışı ve Farkındalık Haftasında yaptıkları etkinliklerle ilgili bilgiler aktardılar.

Sağlık Bakanlığı Koordinasyon Kurulu Sekreteri Doç. Dr. Deren Oygar ve Ahmet Varoğlu’nun yer aldığı toplantıda organ bağışının insan hayatındaki önemine işaret edildi. 

Dernek As Başkanı Nazenin Taşçıoğlu Şahali, sosyal projelerin toplum üzerindeki etkilerine değinerek, geride kalan organ bağışı ve farkındalık haftasında dernek olarak bir etkinlik düzenlediklerini, 30 kişin bağışçı olmak için gönüllü olduklarını, bu başvuruların Sağlık Bakanlığı’na sunulduğunu söyledi.

Gönüllü derneklerin bağış yapmak için duyarlı olduklarını belirten Oygar, bağışta bulunmak isteyenlere gerekli adımlar için bakanlık tarafından yönlendirilme yapıldığını açıkladı.

"BUGÜNE KADAR ÜLKEMİZDE 44 BÖBREK HASTASI VE 2 KALP HASTASI ORGAN NAKİLLERİYLE ŞİFA BULDU”

Oygar, İnsan Hücre, Doku ve Organ Nakli ile ilgili kuralları düzenleyen yasanın 2014 yılında meclisten geçmesinin ardından hazırlanan Organ Nakli tüzüğünün haziran 2015 te tamamlanmasıyla KKTC’de Lefkoşa Burhan Nalbantoglu Devlet Hastanesinde ilk canlı böbrek nakli Temmuz 2015 te gerçekleştirilerek 21 yaşındaki bir hastaya babasından böbrek nakledildiğini kaydetti.

Kadavradan ilk böbrek nakli 4 Mayıs 2016 geçekleştirilmiştir diyen Oygar, bu nakille iki hastaya böbrek nakli, bir hastaya kalp nakli ve bir hastaya da karacığer nakli yapılmıştır. Böylelikle 4 hasta şifa bulmuştur. Böbrek nakilleri KKTC de LBND Hastanesinde gerçekleştirilirken, kalp ve karaciğer UKM (Ulusal Koordinasyon Merkezi) aracliğiyla Türkiye Cumhuriyetine gönderilmiştir. Kalp nakli yine LBND Hastanesinde yapılmıştır ifadesinde bulundu.

Oygar, bugüne kadar ülkemizde 44 böbrek hastası ve 2 kalp hastasının organ nakilleriyle şifa bulduğunu açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner3