banner38

'Bu eylem çok farklı'

'Bu eylem çok farklı'
banner37
banner23

Rabia ÇAKMAK


Başbakan ve Bakanların, Merkezi Cezaevi çalışanlarının, mahkumlarının ve tutuklularının seslerini duymamaları gerekçisiyle yakın zamanda demir parmaklı eylem yapılacağını aktaran HAK-SEN Başkanı İzzet Türkmen, Haberal Kıbrıslı’ ya yaptığı özel açıklamasında cezaevi koşullarının bütün mahkumlar için adil olmadığını ve çalışanlarına gereken değerin verilmediğini belirtirken, bu sorunları Başbakan ve Bakanlar tarafından ancak yaşanarak anlayabileceklerinden dolayı demir parmaklı bir eylem hazırlığı içine girdiklerini açıkladı.


“Bu eylem çok farklı”


HAK-SEN Başkanı İzzet Türkmen, cezaevinin yılladır siyasiler tarafından ihmal edildiğini ve gerek gardiyanlar gerek mahkumlar tarafından normal standartlarda çalışma, yaşama  olanakları olmadığını açıklarken gardiyan ve mahkumların duygularını anlayabilecekleri demir parmaklık ve soğuk koridorlarında içinde bulunacağı ciddi ve geniş kapsamlı bir eylem yapacaklarını ve haklarını alana kadar eylemin devam edeceğini açıkladı. Gerekmesi dahilinde bugüne kadar yapılmamış hukuki ve yasal bir eylem planında gündemlerinde olduğunu ifade eden Türkmen, merkezi cezaevi çalışanlarının haklarının 40 yıla yakın bir süredir gasp edilmesinin yanında maaşlarının memurlara kıyasla aşağı çekildiğini ve münhal sınavı yapılmamasın dan dolayı sürekli alt mevkilerde çalışılmasından dolayı büyük sıkıntılar yaşandığını ifade etti.


“Cezaevi koşulları insanlık dışı”


HAK-SEN Başkanı İzzet Türkmen, emeklilik yaşının 60’a çıkmasının gardiyanlar için uygun bir yaş olmadığını, bunun sebebi olarak ta çalışma ortamlarının hep sağlık hem psikolojilerini kötü etkilemesinden dolayı olduğunu belirtti. 13 ay önce Serdar Denktaş ile konulan barın düzenlenmesi ve çalışanların haklarının geri verilmesi konusunda bir söz aldıklarını açıklarken bu sözün tutulması gerektiğini vurguladı. Bir diğer sorun olarak mahkumların normal koşullarda yaşamaması konusunda daha adil bir şartlı tahliye süreci yaşamaları için de talepte bulunduklarını açıklayan Türkmen, cezaevi koşullarının insanlık dışı olduğunu ve mevcut binanın mahkum kapasitesi 180 kişi olması gerekirken 530 ile 550’ye yakın mahkum bulunduğunu kayıt etti.


“Merkezi cezaevi bir mikrop yuvası”


HAK-SEN Başkanı İzzet Türkmen, cezaevinde sağlık taraması yapılmadığını ve merkezi cezaevinin sağlık karşısında bir mikrop yuvası haline geldiğini belirtirken, küçük yaşta suç işleyen ve mazbatadan suçlu olan mahkumların uyuşturucu tacirleri ve katillerle aynı yerde kalmak zorunda olduklarını ve buna bağlı olarak ıslah edilmesi gereken suçluların daha büyük suç işleme potansiyeline  sahip kişiler olarak tahliye edildiğini aktardı. Bunların önüne geçilmesi için dünyada ve Güney Kıbrıs’ta da örneği bulunan hafif suçlu mahkumların af görmesi veya 2. dereceden vatandaş olan mahkumların ülkelerine kontrollü geri gönderilmesi gerektiğini ifade eden Türkmen, dörtlü koalisyonun bir süredir olduğunu fakat hiç bir şeye çözüm bulmadıklarını bu yüzden de sözlü eylem yerine artık faaliyet olarak bir eylem içine girdiklerini ve en kısa sürede yapılacağını açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2018, 10:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3