banner38

'Boş beleş mi vatandaş oldular?'

'Boş beleş mi vatandaş oldular?'
banner37
banner23

Rabia ÇAKMAK


Bakanlar Kurulu, istisnai vatandaşlık konusu çerçevesinde incelenen bin 200 vatandaşlıktan 175’inin hukuka aykırı olduğunu tespit ederek, geri alınmasına karar verdi.


Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne ulaşan bir kaynak, vatandaşlıkların geri alınması konusunda usulsüzlük yapıldığını iddia ederek, muhaceret kanununa göre kişilerin çalışma izni ve ikametgah şartı olmaksızın vatandaş olduklarını ve mevcut konumda vatandaşlıklarının geri alınmak istendiğini dile getirirken, vatandaşlığı iptal olacak kişilerin isimlerinin açıklanmamasından dolayı ‘hukuk içinde hukuksuzluk’ olduğunu ifade etti. Konu bağlamında ulaştığımız Avukat Hasan Yücelen, yapılan vatandaşlık iptallerinin yayınlanması gerektiğini kaydederken, “Bu işin gizli kapaklı yapılması sadece devletin itibarını zedeler” dedi.


“İstisnai vatandaşlık söz konusu olabilir”


Konu ile alakalı Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne konuşan Avukat Hasan Yücelen,  yasa gereği ülkeye hizmet edebilme ihtimali olan veya hizmet eden kişilere bakanlar kurulunun çalışma izni ve ikametgah aramadan vatandaşlık verebileceğini açıkladı. Sanat,  bilim, kültür alanında hizmet eden ve edecek olan veya yatırım yapmış ya da yapacak olan kişilere bakanlar kurulunun vatandaşlık verebileceğini fakat vatandaşlığı alınmak istenen  kişilerin bu kriterlere uygun olmadığından dolayı böyle bir talep de bulunduklarını ifade etti.


“Devletin itibarı zedelenebilir”


“Kararı verenler yargılanmalı”


Avukat  Hasan Yücelen,  yurttaşlık yasasının bütün maddelerinin farklı olduğunu belirtmesinin yanında söz konusu olan 9. Maddenin içeriğinde istisnai vatandaşlıkların olduğunu ve bu maddede belli kriterler aranmadığını açıklarken bu kişilerin haklarını savunmak için dava açma hakkına sahip olduklarını belirtti. Bir haftadır vatandaşlık iptallerinin söz konusu olması fakat iptal edilecek kişilerin açıklanmamasının hoş bir durum olmaması ile beraber devletin güvenini zedeleyebileceğini ve bu durumların akılda “acaba birilerine vatandaşlık yaptılar, iptal ettiler de gerimi veriyorlar, iptal kararını değiştirmeye mi çalışıyorlar” algısının oluşabileceğini,  bunun da devletin itibarını zedeleyeceğini dile getirdi. Avukat  Hasan Yücelen,  “iptal edecekseniz edeceksiniz ve yayınlayacaksınız”  derken, bu işin gizli kapaklı yapılmasının sadece devletin itibarını yok edebileceğini ve bu yüzden de vatandaşlık iptalleri istenen kişilerin bu karara varanları yargılamaları için harekete geçmeleri konusunda açıklama yaptı. Yurttaşlık yasasına göre;


C) Yurttaşlığa alınması bakanlar kurulunca zorunlu görülenler,


Ç) 1974 barış harekatına katılanlar ile eş ve çocukları; şehit düşenlerin dul eş ve çocukları ile ana ve babaları;


D)1 ağustos 1958 tarihinden sonra Türk mukavemet teşkilatı saflarında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde hizmet ifa eden kişiler.


2) Yukarıdaki (1)’inci  fıkra uyarınca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yurttaşlığını alan yabancı eşi ve reşit olmamış çocukları da kendiliğinden vatandaşlık kazanırlar ve başvuruları dahilinde gerekli işlemler tamamlanır.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2018, 10:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3