banner38

'Belki Anastasiadis'e yanıt verilir'

'Belki Anastasiadis'e yanıt verilir'
banner37
banner23

Candan MERT


Ulusal Birlik Partisi(UBP) Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, Haberal Kıbrıslı’ya yaptığı özel açıklamasında Guterres belgesi bağlamında sorgulamalarda bulunurken, Akıncı’nın hiçbir açıklama yapmadığını ve sorularının cevapsız kaldığını ifade ederek, “Biz sorduk, cevap alamadık! Belki Sayın Akıncı, Anastasiadis’in 2 gün önceki sorularına cevap verir.” dedi.


“Sergilenen tavır izahata muhtaçtır!”


Ulusal Birlik Partisi(UBP) Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Guterres belgesini stratejik bir anlaşma olarak tanımlayıp, Rum tarafı lideri Anastasiadis’i görüşme masasına davet etmesinden sonra, belge ile ilgili sorular ve sorunların daha da derinleştiğini kaydetti. Bu açıklamadan hemen sonra meclis kürsüsünden hemen hemen herkesin kafasına takılan soruları şahsi anlamda kendisinin de gündeme getirdiğini belirten Hasipoğlu, “Cumhurbaşkanımızın bu çıkışı; gerek zamanlama, gerek usul, gerekse içerik bakımından izaha muhtaçtır!” dedi. Hasipoğlu, zamanlama açısından; Türkiye Dış işleri Bakanı’nın KKTC ziyaretinden hemen sonra olmasının, usul açısından; yeni oluşan meclis çatısı altında tartışılmaması, bu çerçevede Cumhurbaşkanının bu konudaki yetkisinin ve içerik açısından belirsizliğin olması gibi sorunların bulunduğunu vurguladı.  Oğuzhan Hasipoğlu, “Örneğin Sayın Akıncı 30 Haziran tarihli belgeden bahsederken, Rum tarafı 4 Temmuz tarihli belgeden bahsediyor. Keza 30 Haziran tarihli Guterres belgesinde, ‘Garantiler artık sürdürülebilir değildir’ anlayışını Cumhurbaşkanımız henüz halkına açıklayabilmiş değildir!” ifadelerini kullandı.


“Halka direkt ya da meclisten açıklanmalı”


Bu çıkış yapılırken, Akıncı’nın Guterres belgesinden ne anladığını ve hangi şartlarda masaya gelinmesi gerektiğini halka ya direkt olarak, ya da meclis çerçevesinde tartışılarak izah edilmesi gerekliliğinin bulunduğunu dile getiren Oğuzhan Hasipoğlu, “Bizlerin soruları cevap bekleye dursun, geçen gün Anastasiadis’in soruları da gündeme oturdu!” dedi. Anastasiadis’in Fileleftheros Gazetesi’ne önceki gün verdiği röportajda,  Akıncı’nın Guterres çıkışına bazı eleştirilerde bulunduğunu ve kendisine birtakım sorular yönelttiğini ifade eden Hasipoğlu, konuşmasında “Anastasiadis’in Akıncı’dan görüşlerini ortaya koymasını istediği konular şunlar: ‘Guterres Çerçevesi’nin ana yeniliğinin garantiler, müdahale hakkı ve Türk askeri olmadan normal devlet olacak bir Kıbrıs’la ilgili olup olmadığı, Guterres Çerçevesi’nin bütün konularını, özellikle de Türk tarafının Crans Montana’da bile görüşmek niyetinde olmadığı konuları müzakereye hazır olup olmadığı, Rum tarafından talep ettiklerinin (garantiler, müdahale hakları, Türk askerinin daimi varlığı, olumlu oy) BM üyesi 195 ülkeden herhangi birinin anayasasında yer alıp almadığı…” ifadelerine yer verdi.


“Belki Anastasiadis’e yanıt verilir”


Ulusal Birlik Partisi(UBP) Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, “Biz sorduk, cevap alamadık! Belki Sayın Akıncı, Anastasiadis’in 2 gün önceki sorularına cevap verir. Bu şekilde halkımız da yeni stratejik anlaşma olarak öngörülen Guterres çerçevesindeki güvenlik, garantiler, asker, mülkiyet ve toprak konularında Kıbrıs Türk tarafının pozisyonunu öğrenmiş olur.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2018, 12:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3