banner38

BAŞÖRTÜLÜ ÖĞRENCİLER DİPLOMALARINI ALDI

BAŞÖRTÜLÜ ÖĞRENCİLER DİPLOMALARINI ALDI
banner37
banner23
Candan MERT

“Hala Sultan’da bir tarih yazıldı”

Hala Sultan İlahiyat Koleji Okul Aile Birliği, 21 Haziran’da gerçekleştirdikleri mezuniyet töreninde başörtülü öğrenci fotoğrafının yer aldığı 53 diplomanın imzalanmadığı gerekçesiyle Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı önünde eylem yapmıştı. Yapılan eylemin ardından Türkiye'deki yetkililerin, KKTC Başbakanı Tufan Erhürman ile görüştüğü belirtilmişti. Savcılığın da talimatı ile aynı gün içerisinde diplomalar imzalanarak Hala Sultan İlahiyat Koleji Okul Müdürü Ali Yaman’a gönderilmişti.

Törende duygusal anlar yaşandı

Eylemin ardından yetkililerden aldığımız bilgilere göre 21 Haziran’da diplomasını alamayan öğrenciler için 23 Haziran Cumartesi gecesi özel bir tören düzenlenerek diplomaların verileceği söylenmişti ancak bunun iptalinin ardından tören, 25 Haziran’da(dün) kolej yurdunda gerçekleştirildi. Diplomalarını aileleri ve Okul Aile Birliği yöneticileri tarafından alan öğrenciler buruk bir sevinç yaşadıklarını ifade ederken, kendilerine özel düzenlenen diploma töreninde aileleri ile birlikte duygusal anlar yaşadı.

Hala Sultan İlahiyat Koleji Okul Aile Birliği tarafından diplomalarını alamayan 53 başörtülü öğrenci için düzenlenen mezuniyet töreni Kuran tilâveti ile başlayıp diplomaların verilmesi ile sonlanırken, Birlik Başkanı Hikmet Kaynarca ile mezun öğrenciler, süreç içerisinde yaşadıkları duyguları Haberal Kıbrıslı ile paylaştı.

Kaynarca: Kararlı biçimde mücadele ettik

Kolej Okul Aile Birliği Başkanı Hikmet Kaynarca, Haberal Kıbrıslı’ya yaptığı özel açıklamasında 21 Haziran Perşembe günü kendilerine ‘Ortaçağ zihniyetinin’ yaşatıldığını ifade ederken, çocukların 12 yıl boyunca emek ederek hak ettikleri diplomaların başörtülü fotoğraf yüzünden verilmediğini dile getirdi. Kaynarca, ‘başörtüsüne takılmayan bir eğitim modeline’ ulaşılması gerektiğini kaydederken, “O günkü diploma töreninde çok buruk bir sevinç yaşadık, o anlarda kızlarımızın ağladığını gördük ve çok üzüldük. Bunları kelimeler ile ifade etmek çok zor ama yılmadık, mücadele ettik. Bakanlık önünde eylem yaptık, çok kararlıydık; eğer o diplomalar o gün verilmeseydi verilene kadar da eylem yapmaya devam edecektik. Sayın Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, o gün açıklama yapmadı, şu ana kadar da herhangi bir açıklaması olmadı; bundan dolayı sitemimiz devam ediyor” ifadelerini kullandı. Hikmet Kaynarca, Başbakan Tufan Erhürman’ın kendilerini ağırladığını ve diplomaların imzalandığı bağlamında teyit alındığında eylemi sonlandırdıklarını aktardı.“Hala Sultan’da bir tarih yazıldı”

Diplomaların alınmasının ardından dün de alternatif bir diploma töreni düzenlediklerini belirten Başkan Hikmet Kaynarca, “Bana göre çok güzel, çok anlamlı oldu. Eminim ki bu diploma töreni, her diplomayı öğrencinin ailesinin vermiş olması ile de birleşince çok başka bir katkı yaptı. Hala Sultan’da bir tarih yazıldı, biz eğitimimize devam edecek, çocuklarımızın bu gibi okullarda okumaları için elimizden geleni yapacağız. Bu okul ilelebet var olacak, çünkü bu okul KKTC’nin olmazsa olmazıdır, başka bir alternatif yoktur.” dedi. Manevi eğitim almak isteyen çocukların bu okulda eğitimlerini alarak devletine, milletine hayırlı olmaları gerektiğini vurgulayan Kaynarca, bu okulun olmaması halinde çocukların eğitimlerini başka yerlerde almak durumunda kalacaklarını kaydederken, “İslam’ın, dinin, inancın devletin kontrolünde verilmesi çok önemli bir durumdur, biz bunu önemsediğimiz için Hala Sultan İlahiyat Koleji ile beraberiz. Böyle bir olayın bir daha yaşanmasını istemiyoruz, inşallah yaşanmaz. Öğrencilerimize hayatlarında başarılar diliyor, eylemimize katkı koyan ve yanımızda olan tüm Hala Sultan gönüllülerine de teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yetkililerin yanı sıra, Haberal Kıbrıslı olarak mezuniyet töreni sonuna kadar mezun öğrencilerin yanlarında bulunmuş olup, konu hakkında duygu ve düşüncelerini aldık.Kulu: “Bunları bir daha yaşamak istemiyoruz”

Geçtiğimiz gün eylem alanında da konuştuğumuz mezun öğrenci Sacide Kulu, “Ben artık Hala Sultan İlahiyat Koleji mezunuyum, bugün nihayet diplomalarımızı aldık. Bu sorun giderildiği için çok mutluyuz. Başbakanla konuştuğumuzda bu durumun tekrarı olmayacağını söylemişti, biz de bir daha asla böyle şeyler yaşanmamasını temenni ediyoruz. Bize destek veren herkese teşekkür ederim. Hala Sultan'ın öğrencileri çok iyi yerlere gelecek ve milletine sahip çıkacak” ifadelerini kullandı.

Zabun: “Okul ismini gururla taşıyacağım”

Mezun öğrencilerden Kader Zabun, “Bu okulun mezunu olabilmek benim için çok gurur verici bir şey. Üzücü bir olayla karşılaştık ama çok şükür halloldu. Bundan sonraki arkadaşlarımızın bu olayı yaşamadan mezun olacaklarını duydum ve o kadar sevindim ki… Bu okulun ismini her zaman gururla taşıyacağım” dedi.

Ulu: “Hakkımız olanı aldık”

Mezunlardan Bahar Ulu, “Bu diplomayı gerçekten hak ettiğimizi düşünüyorum, hakkımız olanı aldık. Umuyorum ki bundan sonra da böyle bir durumla karşılaşılmaz” dedi.

Yılmaz: “Mücadelemizin kutlu zafer sevinci”

Diplomasını alan öğrencilerden Meryem Yılmaz, “Sevinçten önce hissettiğim en yoğun duygu gururdur. Evet belki mezuniyet günü buruk bir sevinci misafir ettik içimizde ama şimdi anlıyorum ki her yaşadığımızda bir hayır var. Belki biz o gün diplomamızı alsaydık bizden sonraki mezun olacak olan kardeşlerimiz bu sıkıntıyı çekeceklerdi. Bize şer gibi görünen bu olay, adamızdaki tüm başörtüsü sorununu çözmede öncü oldu. Şimdi hem diploma almanın hem de mücadelemizin kutlu zaferinin sevincini yaşıyorum. Önyargıları kırmanın, hoşgörünün, Hak direnişinin adıdır Hala Sultan İlahiyat Koleji.” ifadelerini kullandı.

Tugay: “Asla pes etmedik”

Mezunlardan Nur Emsal Tugay, “Mezuniyet töreninin olduğu gün bazı haberler duymak bizi fazlasıyla üzmüştü... Ama asla pes etmedik ve dimdik bir Hala Sultan’lı olarak ayakta durarak hedefimize ulaştık ve ikinci bir sevinç olarak diploma töreni, birinci diploma babadan ikinci diploma anneden ikisinden de almak bir başka mutluluktu... Emeği geçen herkese teşekkürler” dedi.

Dönmez: “Başörtümüzün onurunun somut göstergesi”

Diplomasını alıp mezun olan öğrencilerden Funda Dönmez, konuşmasında“Biraz hüzünlü ve aynı zamanda mutlu hissediyorum, 4 senemi geçirdiğim arkadaşlarımdan, çok kıymetli öğretmenlerimden ayrılıyoruz, bu gerçekten üzücü; fakat yeni bir hayatın kapılarını aralayacak olmak heyecan veriyor. Diplomamı sonradan almış olmamdan dolayı kendimi üzgün hissetmiyorum; çünkü bir kez daha bana başörtümün ne kadar kıymetli ve öylesine başa konulan bir örtü olmadığını, o imzalı olmayan diplomanın da benim başörtümün ne kadar onurlu olduğunun somut bir kanıtı oluyor, fikrimce.” ifadelerine yer verdi.

Yılmaz:”53 arkadaşımla diplomamızı alamadık" 

Mezun öğrenci Senanur Yılmaz, “Hala Sultan İlahiyat Koleji 2017-2018 öğrenim yılında son sınıfı tamamlayıp diploma almaya hak kazanan ve bunun heyecanını yaşayan 123 kişiden biriyim. Fakat savcılığın çıkardığı yönetmelikteki ‘Diplomalardaki fotoğraflarda baş açık ve kepsiz olacaktır’ ibaresi dolayısıyla 53 arkadaşımla birlikte diplomalarımızı alamadık. 22 Haziran günü yaptığımız eylem ve görüşmeler sonucu bugün (25 Haziran) diplomalarımıza kavuştuk.

Kırmızıyüz: “Bir dava, bizi bir bilek yaptı”

Mezunlardan Esmanur Kırmızıyüz, 21 Haziran gecesinde imzasız aldığı fotoğrafı göstererek, “Ben bu fotoğrafı unutmayacağım, çünkü bu geçersiz bir belge olsa da bu belgenin arka planında yüzümdeki sevinç, insanların boş çabaları ve o bizim canımızdan can bildiğimiz öğretmenlerimizin desteği yatıyor. Haklılar bu dünyada hep ezilir ama bir DAVA bizi şimdi bir bilek yaptı her şeye rağmen mutluyuz.” dedi.

Saraç: Güzel insanların yanımızda olması gurur verici

Hala Sultan İlahiyat Koleji mezun öğrencilerinden Sümeyye Saraç, “Okul Aile Birliği Başkanımızın yapmış olduğu bu jest kaybolan moralimizi yerine getirdi. Bir kez daha Hâlâ Sultan'ı Kıbrıs’a göstermiş olduk. Böyle güzel bir okulda böylesine güzel insanların arkamızda olması gurur verici.” dedi.

Şanverdi: “Hep alay konusu olup ezildik”

Mezunlardan Naimegül Şanverdi, diplomalarını imzalı bir şekilde almalarından dolayı duydukları memnuniyeti dile getirirken, içlerinin hala buruk olduğunu ve bu tavrın Kıbrıs’a yakışır bir tavır olmadığını ifade etti. Şanverdi, “Unutulmaması gereken bir şey var ki Peygamber Efendimizin halasının mezarı burada, benim bu adada savaşarak şehit olmuş Müslüman mehmetçiklerim var ne olursa olsun Kıbrıs bizim memleketimiz. Biz bizim olan bir memlekette bu tür olaylarla karşılaşıyoruz bu bütün İslam dünyası adına acı ve üzücü bir durumdur. Biz bu okulu bitirene kadar sürekli iftiralara alay konularına taşlamalara uğradık ve bu bize daha çok kardeşçe yaşamayı öğretti, bize hırs verdi azim verdi, sürekli ezildik. Bize hiçbir şans verilmedi oysa ki okulumuz mükemmel bir eğitim ortamı olan bir okuldur ve ben biliyorum ki bu okuldan çıkacak olan her birey güzel yerlere gelecektir.Önemli olan hepimizin atanıp bir yerlere gelmesi değil;terbiyeli,efendi ,saygılı bireylerin yetişmesi değil midir? Hala Sultan öğrencilerinin hepsi bunun bilincinde olup saygılı bireyler olacaktır. Hala Sultan'lı olmak bir ayrıcalıktır ayrı bir gurur  vericidir ben bunun gururunu ölene kadar yasayacağım ve Hala Sultan'lı olmanın bilincinde olmaya her daim devam edeceğim” ifadelerini kullandı.

Damar: Hala Sultan farkını gösterdi

Mezun öğrencilerden Miray Damar, “HALA SULTAN yine farkını gösterdi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın mağdur ettiği biz öğrenciler direnerek hak ettiğimiz mutluluğa erdik bu özel günde yanımızda olan herkese sonsuz teşekkür ederiz.” dedi.
Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2018, 12:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3