banner38

Başbakan Erhürman, Merkez Bankası başkanı güvence verdi

Başbakan Tufan Erhürman KKTC Merkez Bankası Başkanı Rifat Günay ile birlikte dövizde yaşanan son gelişmeleri değerlendiriyor.

Başbakan Erhürman, Merkez Bankası başkanı güvence verdi
banner37
banner23

Başbakan Tufan Erhürman  KKTC Merkez Bankası Başkanı Rifat Günay ile birlikte kısa bir basın toplantısı gerçekleştiriyor. Saat 09:45’te başlayan toplantıda ilk olarak  Başbakan Tufan Erhürman açıklama yaptı.

Erhürman, çeşitli bakanlıklarda çeşitli çalışmalar yapıldı. bugünkü toplantıda bunların son hali kesinleştirilecek. "Bugün netleşecek dediğimiz çalışmalar büyük ölçüde ekonomide tüketicinin alım gücünü korumaya ve piyasaların daralmasını önlemeye yönelik tedbirlerdir.Meclisin olağanüstü toplantıya çağrılması konusu da netleştirilecek. Bu önlemler büyük ölçüde KHK enstrümanı kullanılarak hayata geçirilecek.Komitelerde çalışma gibi şeyler beklenmeyecek. KHK'lar acil ve ekonomiyle ilgili durumlarda çıkartılır. İçinde bulunduğumuz durum acildir ve önlemler almamız gerekiyor. Merkez Bankası Başkanıyla da istişare halindeyiz. Son durumu görüşmek üzere Sn. Başkan'ı davet ettim" diye konuştu.

Bilgiler olumlu ve kamuoyuyla paylaşılması uygun."

Erhürman'ın ardından söz alan KKTC Merkez Bankası Başkanı Rifat Günay şu ifadeleri kullandı:
"Merkez Bankası'nın görevi bankacılık sektörünü denetlemek ve düzenlemek. Bir problem olmadığını gördük. Hiçbir sorun yok, hiçbir kısıtlamaya gerek yok.Bankalarımız sapasağlam."

"Bankalar yasalar ölçüsünde her ölçüde faizi hiçbir kısıtlamaya tabi olmaksızın sürdürebilir. Likidite sorunu durumunda her türlü desteği vereceğiz. Bu anlamda da Merkez Bankası'nda yeterli rezerv mevcut. Vatandaşların kaygı duymasını gerektirecek bir durum yok. Önlemlerimizi aldık. Kaygı duyulacak bir durum yok."

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2018, 10:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner3