Başbakan 2021 bütçesi için ‘muhalefete’ teşekkür etti

banner32

Mecliste geçen bütçe ardından Başbakan katkı koyan herkese başta muhalefet olmak üzere teşekkür etti. Başbakan Hamza Ersan Saner, önerilerin eleştirilerin dikkate alınacağını ifade ederek uzlaşının topluma güven vermesini diledi.

Başbakan 2021 bütçesi için ‘muhalefete’ teşekkür etti
banner23

Mecliste hızlandırılmış bütçe görüşmeleri tamamlandı.

Başbakan Hamza Ersan Saner herkese katkıları için teşekkür etti.

Saner, Meclis Genel kurulundaki teşekkürünü, şu sözlerle dile getirdi;

“2021 yılı bütçemizi onaylayıp geçirmiş bulunmaktayız. Bu bağlamda bir kez daha muhalefete de teşekkür ederim. Gerek alt komite çalışmaları sırasında gerekse de bakanlıkların bütçelerinde ortaya konmuş tüm öngörü ve önerileriniz için teşekkür ederim. Bu görüş ve önerilerin hükümetimiz tarafından değerlendirileceğini ve bu konuda da karar üretilirken çok önemli bir bilgi kaynağı olarak önümüzde bulunacağını ifade ediyorum. Bu uzlaşının da topluma güven vermesi adına, bütçede konulan performans için de teşekkür ediyorum. Bütçenin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

Saner, Koronavirüs salgınından ülkenin direkt etkilendiğinin ortada olduğuna işaret ederek, bazı bölgelerde kısmi sokağa çıkma yasağı kararı alındığını, bulaş sayısının artması nedeniyle başka bir karar daha üretileceğinin aşikar olduğunu söyledi.

Sağlık Üst Kurulu’nun bugün yeniden bir araya geleceğini ve Bakanlar Kurulu’nun da üst kurulunun alacağı karar doğrultusunda gerekli kararı üreteceğini ifade eden Başbakan Saner, olayın ciddiyetine binaen dün akşam tüm parti başkanları ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiklerini kaydetti. 

PARTİ BAŞKANLARINA TEŞEKKÜR

Tüm parti başkanlarının bütçe görüşmelerinin bugün tamamlanmasına ilişkin yaklaşımının çok olumlu olduğunu ifade eden Başbakan Saner, parti başkanlarına  bu konuda gösterdikleri çabadan ötürü teşekkür etti. Dün akşam varılan mutabakat gereği bütçenin bugün tamamlanması kararı aldıklarını belirten Başbakan Saner, geriye kalan tüm kurumlar ve bakanlıkların bütçelerinin görüşülmesinde sadece  parti başkanları veya  bir milletvekilinin konuşma yaparak, sadece bütçenin okunarak oylanması konusunda hem fikir olduklarını anlattı.

Başbakan Saner, “Birlikte hareket ediyoruz” mesajına yaptıkları katkıdan ötürü tüm parti başkanları, milletvekilleri ve bağımsız milletvekillerine teşekkür etti. Başbakan Ersan Saner  sıkıntılı günlerde hep birlikte hareket etmenin önemine işaret ederek, muhalefetin bugün gösterdiği fedakarlığın takdire şayan olduğunu vurguladı.

Başbakan Saner, burada yapılan konuşmalarda bir takım bakanlıklar için ortaya koyulan görüşlerin ve yapılması gereken çalışmaların süreç içinde tamamlanması için gerekli adımların atılacağını kaydetti. Hükümet olarak TC ile sürekli temas halinde olunduğunu ve TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yaptıkları katkılar için teşekkür eden Başbakan Saner, bugün saat 09.30’da 20 bin tane daha aşının ülkeye ulaştığı bilgisini verdi.

“YAPILAN TEK SİYASET İNSAN SAĞLIĞININ KORUNMASI”

Halkı sağlığını korurken, Sağlık Bakanlığı tarafından aşı kampanyasının da başarılı bir şekilde yürütüldüğüne işaret eden Başbakan Saner, bugünün siyaset yapma günü olmadığını, bugün yapılan tek siyasetin halkın sağlığının korunması olduğunu vurguladı.  

Parlamentodaki 50 milletvekilinin her birinin dilediği zaman, dilediği bilgiye ulaşma hakkı olduğunu, yapacağı yazılı soru önergesiyle öğrenmek istediklerini öğrenebildiğini, bilgi saklamanın mümkün olmadığını işaret eden Başbakan Ersan Saner, bu konuda tek sıkıntının ancak süre olabileceğini vurguladı.

“BULAŞIN ÖNÜNE GEÇİLEBİLMEMESİNİN TEMEL ŞARTI TEMASLI TAKİBİ”

Temaslılar konusunda halka çağrı yapan Başbakan Saner, temaslıların takibinin önemine işaret etti. Temaslı olduğunu düşünen vatandaşlar varsa, en yakın sağlık ocağı ve hastaneye giderek gerekli kontrollerini yaptırmasını isteyen Başbakan Saner, bu bulaşın önüne geçilebilmesinin temel şartının temaslıların tespiti olduğuna dikkat çekti.

Başbakan Saner, uyarılara uymayanların cezalandırılacağını, amaçlarının halkı cezalandırmak olmadığını ancak toplum sağlığını korumak adına bunun zaruri bir ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Başbakan Ersan Saner, tüm ekonomik örgütler ve ilgili bakanlıkların gerekli çalışmaları sürdürdüklerini ifade ederek, sürece katkı koyan tüm sağlık çalışanlarına teşekkür etti.

Sokağa çıkma yasağı konusunda CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe’nin sorusunu yanıtlayan Başbakan Saner, bazı sektörlerle birlikte inşaat sektörünün de çalıştığını, dün Lefkoşa ve Girne kaymakamlıklarına çok sayıda başvuru yapıldığını Girne için 1800, Lefkoşa için de  1400 civarında başvuru yapıldığını, ancak bunların tümüne izin verilmediğini aktardı.

İlçe Emniyet Kurulları ile yapılan istişareler doğrultusunda izinlendirme ve kontrollerin sürdüğünü, denetimlerin arttırılacağını ifade eden Başbakan Saner, hiçbir bakanlığın personelinin tam kapasite çalışmadığını, seyrekleştirilmiş çalıştığını sözlerine ekledi.

Saner, bütçenin bugün onaylanarak Meclis’ten geçtiğini, ülkede yaşanan Koronavirüs salgınından dolayı iktidar ve muhalefetin iş birliği içinde çalışmaları tamamladığını, milletvekillerinin öneri ve görüşlerinin saklı kalması koşuluyla ileride aktarmalarına olanak verileceğini belirtti.

Gerek, alt komite gerekse bugüne kadar tartışılan bütçelerde ortaya konan tüm görüş ve önerilere teşekkür eden Saner, bunların değerlendirileceğini, karar üretilirken önemli bir bilgi kaynağı sağlayacağını kaydetti. İktidar ile muhalefet arasında bugün sağlanan uzlaşının topluma güven vermesi açından önemine vurgu yapan Saner, tekrar teşekkür etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18