banner38

Ayşegül Baybars'tan Derya'ya: "Yurttaşlık Yasası’nı defalarca hükümette olan partiniz neden hayata geçiremedi?"

Ayşegül Baybars'tan Derya'ya: "Yurttaşlık Yasası’nı defalarca hükümette olan partiniz neden hayata geçiremedi?"
banner37
banner23

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Doğuş Derya’nın İçişleri Eski Bakanı Ayşegül Baybars’a Yurttaşlık Yasası’nın akıbetini “Çıkın ve açık yüreklilikle kim, ne zaman engel çıkardı doğru düzgün söyleyin” ifadeleriyle sorması üzerine Baybars’tan yanıt geldi.

HP'li vekil Ayşegül Baybars, Doğuş Derya’ya sosyal medyadan verdiği yanıtta, söz konusu yasa tasarılarıyla ilgili kimin isteksiz veya hazır olmadığını da açıkça söylediğini belirterek, “Bitip bitmediğini tartışmamıştık, çünkü bitmişti ve siz de beni gayet iyi anladığınızı ifade etmiştiniz” diyerek, bugün hala daha bu sorunun kendisine neden sorulduğunu ve CTP’ye sorulmadığını anlamadığını kaydetti.

“30 yıllık bir meselenin defalarca hükümette olan bir partinin mensubu olarak neden hayata geçiremediğiniz konusunda da cevap alır, onu da bizlere açıklarsınız diye düşünüyorum” diyen Baybars, “Bu konuda yıllardır çalıştığını bildiğim Sayın Doğuş Derya’nın mensubu olduğu partinin neden bugüne kadar bir tasarıyı dahi meclise sunmadığını da yarın mecliste yüzyüze sorar umarım biz de samimi cevabını alırız” dedi.

Baybars'ın paylaşımında şu ifadeler yer aldı:

Sayın Doğuş Derya ve diğer konuyla ilgilenen arkadaşlarım,

"BİTİP BİTMEDİĞİNİ TARTIŞMADIK, BİTMİŞTİ, BENİ ANLADIĞINIZI İFADE ETMİŞTİNİZ"

Belki sosyal medya önünde değil ama yüzyüze yaptığımız konuşmalarda gayet açık bir şekilde düşüncemi sizlere defalarca ifade ettim. Söz konusu yasa tasarılarıyla ilgili kimin isteksiz veya hazır olmadığını da sizlere açıkça söyledim. Bitip bitmediğini tartışmamıştık, çünkü bitmişti ve siz de beni gayet iyi anladığınızı ifade etmiştiniz.

"NEDEN BU SORUYU KENDİ PARTİNİZE SORMUYORSUNUZ?"

Bu nedenle hala bugün bu soruyu neden bana sorduğunuzu ve neden kendi partinize sormadığınızı anlayabilmiş değilim. Bunu sormuşken bir de 30 yıllık bir meseleyi defalarca hükümette olan bir partinin mensubu olarak neden hayata geçiremediğiniz konusunda da cevap alır, onu da bizlere açıklarsınız diye düşünüyorum.

"GEREKSİZ POLEMİK YARATMAMAK İÇİN DAHA NET İFADE EDİYORUM"

Gereksiz polemik yaratmamak adına ben yine de kendi düşüncemi size ve konuyla ilgilenenlere bir kez daha net ifade edeyim. Çünkü bu gibi toplumsal meselelerde birbirimizi sosyal medya önünde tartışmaya çekmek yerine mecliste uzlaşıp yasa yapmak daha gereklidir.

"YURTTAŞLIK YASASI UZUN SÜREDİR ÖNÜMÜZDE DURUYOR"

1993 yılında yürürlüğe girdikten sonra güncelliğini yitirmiş olan ve sıklıkla dile getirilmeye başlayan, 2000’li yıllarla birlikte Kıbrıs Türk halkının sürekli gündemine getirilen Yurttaşlık Yasası, oldukça uzun bir süredir, ülkede bulunan tüm siyasi partilerin bildirgelerinde yer alan bir reform talebi olarak önümüzde durmaktadır.

"SEÇİM MANİFESTOMUZDA YASA ÇALIŞMALARINI TAMAMLAYACAĞIMIZI KAYIT ALTINA ALMIŞTIK"

2016 yılında Halkın Partisi’ni kurduktan sonra, gerek ilk genel seçimdeki seçim manifestomuzda gerekse 3 yıllık sürede yer aldığımız her iki koalisyon protokolünde bu konudaki yasa çalışmalarını tamamlayacağımızı kayıt altına almıştık.

"ORTAKLARIMIZDAN NİYET GÖSTERMELERİNİ BEKLEDİK"

Her iki dönemde de koalisyon ortaklarımıza hazırladığımız beyaz kimlik ve yurttaşlık yasa tasarılarını sunmuş ve niyet göstermelerini beklemiştik.

"KOALİSYONLAR ASGARİ MÜŞTEREKLERDE BULUŞMAYI GEREKTİRİR"

Bilindiği üzere koalisyonlar asgari müştereklerde buluşmayı gerektiren ortaklıklardır. Koalisyonlarda bir partinin ortaya koymuş olduğu samimi çabanın mutlaka bir sonuca ulaşacağı garantisi de yoktur. Bu ancak tüm ortakların konuya samimiyetle bakmaları ile mümkün olabilir.

"YASALLAŞMASINI TAMAMLAYAMADIK"

Nasıl ki 1990’lı yıllardan bugüne, bu konuda samimiyetinden hiç bir kuşku duymadığım bazı partiler bu yasaları, gerek koalisyon ortaklarının itirazı gerekse motivasyon eksiklikleri yüzünden hayata geçiremediler, son dönemde de biz, koalisyon ortaklarımızın gerek koalisyondan kaynaklı sorunlar gerekse bu konudan öte başka konulara olan motivasyonlarının daha ön plana çıkması yüzünden konunun yasallaşmasını tamamlayamadık.

"PARTİMİN KONUYA BAKIŞI YAPICI... AYNI NOKTADAYIZ"

Bilinmelidir ki gerek şahsımın gerekse partimin konuya bakışı son derece samimi ve yapıcıdır ve aynı noktadadır. Yeni kurulan azınlık hükümetin koalisyon programında da yer aldığı görülen bu yasa tasarılarını hayata geçirmek konusunda eğer herkes bizim gibi samimi ise çalışmasını tamamladığımız tasarıların ivedilikle görüşülmesi konusunda uzlaşır, bir an önce yasalaşmasını hep birlikte sağlarız.

"UMARIM BİZ DE SAMİMİ BİR CEVAP ALIRIZ"

Bu konuda yıllardır çalıştığını bildiğim Sayın Doğuş Derya’nın mensubu olduğu partinin neden bugüne kadar bir tasarıyı dahi meclise sunmadığını da yarın mecliste yüzyüze sorar umarım biz de samimi cevabını alırız. Merak etmeyin ben sizi sosyal medyada açıklama yapmaya davet etmeyeceğim."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner3