banner38

Atun "Tedbirler makro ölçekte değil"

Ekonomi eski bakanı ve Ulusal Birlik Partisi Gazimağusa milletvekili Sunat Atun hükümetin açıklamış olduğu ekonomik paketin makro tedbirler içermediğini söylerken konuyla alakalı bir diğer yorum yapan Yeniden Doğuş Partisi genel başkanı Erhan Arıklı dağ fare doğurdu olarak yorumlamasının yanında  “iktidar yalnızca ek mesaileri vardiya sistemi ile değiştirmiş olsaydı 140 milyon tasarruf etmiş olurdu” diye konuştu. 

Atun "Tedbirler makro ölçekte değil"
banner37
banner23

Ekonomi eski bakanı ve Ulusal Birlik Partisi Gazimağusa milletvekili Sunat Atun hükümetin açıklamış olduğu ekonomik paketin makro tedbirler içermediğini söylerken konuyla alakalı bir diğer yorum yapan Yeniden Doğuş Partisi genel başkanı Erhan Arıklı dağ fare doğurdu olarak yorumlamasının yanında  “iktidar yalnızca ek mesaileri vardiya sistemi ile değiştirmiş olsaydı 140 milyon tasarruf etmiş olurdu” diye konuştu.  Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne açıklama yapan Atun, KKTC’de rahatlama için maliyeti artıran akaryakıt ve döviz kuru gibi dış unsurların tesirinin azaltılması ve iç ekonominin canlandırılması gerekir dedi. Geçtiğimiz Kasım ayında TC Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ile Türkiye’den ithal edilen ürünlerde Dolar ve Euro yerine Türk Lirası kullanılması konusunda çalışma başlattıklarını ancak bunu yeni KKTC hükümetinin bir türlü ilerletemediğini söyledi. KKTC’ye Türkiye’den yılda 2 milyar liranın üzerinden bir kaynak ayrıldığının altını çizen Sunat Atun, bu paranın yatırıma yönlendirilmesi gerekir diye konuştu. KKTC ekonomisinin rahatlatılmasında bir diğer etkende yatırımlar olmalıdır diyen Atun Anavatan Türkiye’den KKTC’ye bir an önce yatırımcıların getirilmesi ve piyasalara bir canlanma sağlanması gerçekleştirilmelidir diye konuştu.

DAĞ FARE DOĞURDU 

Hükümetin aldığı ekonomik tedbirleri Yeniden Doğuş Partisi genel başkanı Erhan Arıklı dağ fare doğurdu olarak yorumladı. Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne açıklamada bulunan Arıklı, iktidar yalnızca ek mesaileri vardiya sistemi ile değiştirmiş olsaydı 140 milyon tasarruf etmiş olurdu diye konuştu. Arıklı’ya göre hükümet kocaman orman yangınına bir bardak su ile müdahale etmeye çalışıyor. 

HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI

 15 saatlik toplantının ardından açıklanan ekonomik paket bizde hayal kırıklığı yaratmıştır. Bu ekonomik tedbirler sokaktaki vatandaşın sıkıntılarına çare olmayacaktır. İktidar şu an göz boyamaya çalışıyor. Acı reçeteler ile çözülecek sorunları pansuman etmektedirler. Çözüm odaklı tedbirleri göze alamayacaksınız, bir sonuca ulaşamazsınız ancak 10 ya da 15 milyon lira bütçeye katkı sağlarsınız.

 EK MESAİ YERİNE VARDİYE SİSTEMİNE GEÇİN 

Hükümet acı reçeteler uygulamalıdır, tasarruf tedbirlerini artırmalıdır. Ek mesai sisteminden vardiyalı sisteme dönülerek sadece 140 milyon lira gibi bir rakam bütçeye katkı olarak sağlanmalıdır. Maliye Bakanı bisiklet ile gidip gelmektedir, fakat diğer tarafta 300 Bin nüfuslu KKTC’de 4000 RHA araç olduğunu unutmaktadır. Bunları kullanan bürokratlar kendi özel işlerine dahi bu araçlarla giderek cayır cayır benzin yakmaktadır. Diğer tarafta 120 milyon nüfuslu Japonya’da RHA sayısı 10 Bin, 100 milyon nüfuslu Almanya’da ise bu rakam 15 bin ile sınırlıdır, hesap ortadadır. Önlem olarak buradan da başlayabilirler.

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2018, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner3