banner38

ATAKAN: LEFKOŞA-GİRNE ANAYOLU 2 BUÇUK AYDA TAMAMLANACAK'

ATAKAN: LEFKOŞA-GİRNE ANAYOLU 2 BUÇUK AYDA TAMAMLANACAK'
banner37
banner23

Bakan Atakan, seçim yasaklarının kalkmasının ardından hız kesmeden projelerine devam ettiklerini söyleyerek önemli açıklamalarda bulundu.

Atakan'ın açıklamlarının satır başları şöyle:

LAVİNİUM SİTESİ KONUSU

Lavinium Sitesi bölgesi sıkıntılı bir bölge. İki tane site var orada ve bu siteler çok farklı vaatlerle yapılmış satılmış, çeşitli hukuki süreçlerden geçilmiş bir yapıdır. Ancak burada yaşanan insanlar var ve bu insanların ulaşım problemi var. 3 kere ziyaret ettim orada neler yapılabilir diye. Orada yaşayan birçok arkadaşım da var. Yaşanan sorunları biliyorum. Farklı alternatifli 3 projede çalışıyoruz.

Bu hafta içerisinde bu projeleri sonlandıracağız ancak maalesef orada yaşanan sıkıntı, yabancı öğrencilerin otostop çekmesinden ve anayola çıkmalarından kaynaklanıyor. Bu yol buna hiç uygun değildir. Bunun önlemini almak için sitenin ulaşımıyla ilgili sıkıntıları gidermek içim siteye olan sefer sayılarını artırdık. Site içerisinden farklı noktalardan yolcu alımı da yapılacak ama problem ulaşımın eksikliğinden çok öğrencilerin para vermeden yolculuk yapmak istemeleriyle de çözümsüz kalıyor. Bu yüzden otostopa girişiyorlar. Oraya yabancı dilde bir tabela astık, bugün tabelayı söktüler. Ancak o yol üzerinde bir proje hayata geçirilene kadar yolcu indirip bindirme gibi olaylar suç sayılacak, ceza kesilecek

"ŞU ANDA HÜKÜMETİN BİR SEYRÜSEFER AFFI ÇALIŞMASI/DÜŞÜNCESİ YOKTUR"

Plaka sisteminde bu ilk değişikliktir ama sanki her gün plaka değişiyormuş gibi bir algı oluşturuldu.

Eskiden çeşitli harf rakam boyutları vardı artık bunlar tek elden standarta geçecek. Bu plakalar belirlenen standartta olacak. Yarın başka bir hükümet gelir başka bir karar alır bilemem ama devlette devamlılık esastır. Bizden önceki hükümetin aldığı bir kararı nihayete bağlıyoruz.

Kiralık araçlarla ilgili olarak geçiş süreci dün itibariyle bitti. Genel anlamda bir denetim sıkıntısı yaşıyoruz. Buna yönelik olarak 2019 yılı başında bir plaka takip sistemi kurulacak. Uyumlu plakaları daha rahat takip edecek bu sistem. Sigortacılar Birliği’yle de yapacağımız işbriliği ile seyrüseferden sigortaya kadar tüm evraklarınız sorgu sistemine yansıyacak ve cezai bir durum olduğu zaman veriler direk en yakın polis birimine iletilecek. Seyrüseferlerin yenilenmesi ile ilgili ise elektronik ortama aktarılması için bir çalışma başlattık. Şu anda ülkede elektronik anlamda vergi sistemi kuran yapıyla bir temas kurduk. İki buçuk aylık bir süre içinde teknik altyapı hazır olacak. Yine Sigortacılar Birliği’yle yapacağımız çalıma ile çok basit şekilde 7/24 seyrüseferden sigorta işlemlerine tüm işlemler bu sistem üzerinden ödenebilecek. Ayrıca sistem size 30 gün önceden de evraklarınızın süresi dolmadan uyarı verecek. Bu da ciddi kolaylık sağlayacaktır.

Şu anda hükümetin bir seyrüsefer affı çalışması/düşüncesi yoktur. Seyrüseferini ödemeyen vatandaşların daha etkin denetlenmesi için ciddi bir çalışma yapıyor. Seyrüseferlerin bir an önce ödenmesini tavsiye ederim.

Yollarımızın genelinde bir ötelenmişlik var. Maalesef belli bir bütçemiz var. Bu bütçe bizi sınırlıyor. Acil müdahale etmemiz gereken yollar var, çöken yollar var vs.

2018 bütçesinin geç geçmesi bizim 2018’deki sahamızı daralttı mali anlamda. Ancak birçok yerde yeni ihaleler açacağız. Şu anda 6 farklı yerde çalışmamız var. Güzelyurt-Elye arasındaki yol bitmek üzere. Muhtemelen haftaya açılışı yapılacakDağyolu’nda projeler devam ediyor. Bütün bunlar hayata geçtiğinde artık daha fazla bölgesel noktadaki sıkıntılara eğileceğiz.

Yakın zamanda fuar kavşağı ve Atatürk Spor Salonu kavşak için ihaleye çıkarılacak. Yoğunluğa göre trafik ışıklarını denetleyen sistemi de ilk kez uygulama imkanı bulacağız. Sistem, Haspolat çemberindeki yoğunluğu ölçerek Dr. Fazıl Küçük Bulvarı üzerindeki trafik ışıklarını, trafiğin rahat akışını sağlayacak şekilde ayarlamasını yapacak. Lefkoşa-Girne anayolu 2 etap çalışmalarını 2.5 ayı geçmeyecek bir süre içerisinde tamamlayıp St Hilarion kavşağı ile Boğaz kavşağı arasındaki bölümün yapımına geçeceğiz

İnternet fiyatlarında ucuzlamaya gideceğiz. Yıllar sonra ilk defa bu konuda bir çalışma yapıldı. Önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili açıklama yapacağız. Ama müjdesini şimdiden vereyim.
Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 15:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner3