banner38

"Asgari ücret 1 Eylülde yürürlüğe girecek, halktan saklıyorlar"

Ulusal Birlik Partisi Gazimağusa Milletvekili Ersan Saner gündeme yönelik açıklamalarda bulundu.

"Asgari ücret 1 Eylülde yürürlüğe girecek, halktan saklıyorlar"
banner37
banner23

Ersan Saner konuşmasının başında, “şanlı Erenköy direnişinin yıldönümünde, o dönemde bir avuç insanın neler yaptığını, Kıbrıs Türkü’nün Kıbrıs’ta Türklüğü yaşatma adına neleri başardığını hiçbir zaman unutmamamız gerektiğini hatırlatarak, hayatta olanlara uzun ve sağlıklı bir ömür, şehitleri ise minnetle andığını” söyledi.

Kıbrıs Türk Halkı Türkiye garantörlüğünde özgürce hareket edebiliyor

Kıbrıs Türkü’nün, Anavatan Türkiye’nin garantörlük hakkı ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetlerinin adada olmasından dolayı bir varoluş tehlikesi yaşamadığının altını da çizen Saner, “bu nedenden dolayıdır ki Kıbrıs Türk Halkı şu anda özgürce konuşabiliyor, özgürce düşünebiliyor ve özgürce kendi devleti içerisinde hareket edebiliyor” dedi.

Kıbrıs Rum Kesiminin, Kıbrıs konusunu dünyaya yıllardır 1974 sonrası başlayan bir sorun olarak gösterdiğini ama aslında Barış Gücünün bile 54 yıldır bu adada görev yaptığını belirten Ersan Saner, “biz katıldığımız her platformda Kıbrıs sorununun aslında 1963-1974 yılları arasında başladığını ve bu süreçte neler yaşandığını anlattık, Crans Montana’da da son olarak Türkiye garantisinde yapılacak bir antlaşmaya sıcak olduğumuzu söyledik ama bize uzanan bir el olmadı, gelişmelere bakıldığında Eylül’den sonra farklı bir müzakere süreci yaşanacağı aşikardır hep birlikte göreceğiz” şeklinde konuştu.

Halkın geleceğe yönelik umudu kalmadı

Hükümetin gidişatı konusuna da değinen Saner, “ülkede tam bir umutsuzluk ve geleceğe yönelik çok büyük endişeler var, hükümet altı ayda hiçbir şey yapamamanın acizliği çerisindedir, döviz krizleri bizim dönemlerde de yaşandı ve şu an hükümet edenler o dönem bizim için söylemediğini bırakmamıştı, şimdi ise geçmişi suçlayarak hükümet etmeye çalışan bir yapı var” diye ekledi.

Bütçe açığı 1.3 milyar TL üzerinde olacak

Saner, bu yılki bütçenin 5 milyar Türk Lirası olduğuna değinerek, “dövizin %26,8 kur farkı yarattığı bilinen bir gerçek, bu gerçeğin ekonomik yaşama yansıması ilerleyen süreçte bizleri çok daha zor günlerin beklediğine işarettir. Maliye Bakanı açığın 486 milyon olacağını söylemektedir ama gelişen reel koşullar bize bunun doğru olmadığını göstermektedir” şeklinde konuştu.

Somut önerilere Türkiye’nin desteği tamdır

Ersan Saner, “Başbakan gidip Türkiye ile konuşacağız şeklinde açıklama yapıyor, Türkiye soyut kavramlarla sorun çözmez, önlerine somut çözüm önerileri ile çıkarsanız çözemeyeceğiniz sorun, destek alamayacağınız proje yoktur diyerek, mali bütçe açığına bir şey yapamayız diyorlar, bu bizim kaderimizdir vatandaşın alım gücü azalsın mantalitesi ile konuşuluyorsa benim bu zihniyete söyleyeceğim bir şey yoktur. 2011’de yaşanan krizde biz de kemer sıktık, hayat pahalılığı ödemedik, başka tedbirler aldık ve yapıyı düzelttik, inançlı, kararlı ve samimiyseler adım atacaklar ve attıkları adımları da savunacaklar” dedi.

Asgari ücret 1 Eylülde yürürlüğe girecek, halktan saklıyorlar

Asgari ücretin yıllardır konuşulduğunu da söyleyen Saner, “belki uzun yıllar daha konuşulacak bir konudur çünkü yasa bağlamında yapılan herhangi bir çalışma yoktur, Ulusal Birlik Partisi 2016 Mayısında göreve geldiğinde Haziranda güvenoyu aldı ve 1 Temmuz tarihinde de yeni asgari ücreti belirleyip hemen yürürlüğe koydu, o dönemde Euro 3,21 TL, en son Temmuz 2017’de ise Euro 4,09 idi. Aradaki kur farkı %27.5 olarak görülüyor, ortalama asgari ücret 553’ya denk Euro geliyordu. Fakat şimdi açıklanan asgari ücret 462,5 Euro seviyesine indi üstelik aradaki kur farkı %26.8’dir ve hiç kimse söylemiyor ama açıklanan asgari ücret 1 Eylül tarihi ile maaşlara yansıyacak, ayrıyeten memura yapılan zam %12.11 iken asgari ücrete %10.78 zam yapıldı” dedi.

Çözüm üretemeyeceksen o koltukta oturmanın alemi yoktur

Çalışma ve Sosya Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’in Baf’tan tatile gitmesini de eleştiren Ersan Saner, “seni o halk oraya çözüm üretesin diye oturttu, yapamayacaksan o koltukta oturmanın bir alemi yoktur, ülke yangın yeri iken sen daha ucuzdur diye Baf Havaalanından tatile gidemezsin, gidersen de oturduğun koltukta oturamazsın, senin şikayet etme hakkın yoktur, şikayetleri çözmen gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Sigortaları bataktan çıkarıp artıya geçirdik.

Sosyal Sigortaların durumuna da değinen Saner, biz göreve geldiğimizde batma noktasında olan bir Sosyal Sigortalar almıştık. Tüm bankalarda limitler doluydu ve ekstra para bulamıyorduk, aldığımız tedbirler ve yaptığımız mantıklı aflar sayesinde bütçeyi sıfırladık, banka borçlarını düzene soktuk görevden gideceğimiz dönemde kasada 77 milyon para bırakarak görevden ayrıldık” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3