Amcaoğlu: "Öngörüsüzlük nedeniyle devlet 80 milyon TL zarara uğratılmıştır"

banner32

Amcaoğlu: "Öngörüsüzlük nedeniyle devlet 80 milyon TL zarara uğratılmıştır"
banner23

Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, bir gazetede yayınlanan Hayat Pahalılığı (HP) tartışmasıyla ilgili açıklama yaptı.

Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) eski müşteşarının hayat pahalılığı hakkındaki açıklamalarını eleştirdi.

Amcaoğlu, ‘2018’de hayat pahalılığı ile ilgili hesap hatası yok’ gibi bir söylemin doğru olmadığını belirterek “Öngörüsüzlük nedeniyle devlet 80 milyon TL zarara uğratılmıştır” dedi.

Amcaoğlu’nun açıklaması şöyle:

“Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) eski müsteşarının bir açıklaması, ‘2018’de hayat pahalılığı ile ilgili hesap hatası yok’ başlığı ile aynı gazetede dün yayınlanmıştır. Bu açıklamada, eski müsteşarın da üzerine basa basa belirttiği gibi, DPÖ’nün hesapları ile tahminleri tutmamış, geçmiş hükümet, emeklilere yüzde 2.03 fazladan ödeme yapmıştır.”

“İlgili eski müsteşar, ‘DPÖ’nün her hangi bir sorumluluğu yoktur. Bu o dönemdeki hükümetin son üç aylık HP’yi dondurmasından kaynaklanmıştır’ demektedir. Bu bir softa şaşırtmasından başka bir şey değildir.”

“Enflasyon tahmini ile DPÖ rakamlarının tutmamış olmasından dolayı ortaya çıkan yüzde 2,03’lük fark HP olarak maaşlara yansıtılmıştır. Bu konuda DPÖ’nün hatasının olmadığını belirtmek, hiç bir anlam ifade etmez. Önemli olan devletin uğramış olduğu 80 milyon Türk Lirası (TL) tutarındaki zarardır.”

“Hükümetin 2018 yılı Eylül ayında hayat pahalılığının yüzde 31,99’a ulaşmasıyla birlikte, bunun aynen devam edeceğini tahmin etmesi ve bu rakamda dondurma kararı alması; akabinde yılsonu hayat pahalılığı rakamının 29,96 olarak gerçekleşmiş olması bir çeşit öngörüsüzlüktür. Bunda DPÖ’nün hiç payı yoktur demek sorumluluktan kaçmaktır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18