banner38

Ambulansın tekeri koptu hasta hayatını kaybetti

Güzelyurt Sağlık Merkezi’ne ait ambulans, ağır durumundaki hastayı Lefkoşa’ya getirdiği sırada tekerleği koptu. İkinci ambulansla Lefkoşa’ya sevk edilen 86 yaşındaki Süleyman Devecigiller tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı

Ambulansın tekeri koptu hasta hayatını kaybetti
banner37
banner23

Devlete ait hastane ve sağlık merkezilerinde bulunan birçok ambulansın eski ve kullanılmaz halde olduğunu KIBRIS Gazetesi olarak defalarca gündeme getirdik… Hatta birçok kez, acil durumda olan hastaların sevki sırasında yolda bozulup kalan ambulansların, insan hayatına mal olabileceğini defalarca vurguladık…

Dün de yine Güzelyurt Sağlık Merkezi’ne ait bir ambulans, acil durumda olan bir hastayı taşırken Güzelyurt Terminali yakınında tekerleği koptu. Durumu ağır olan hasta 15 dakika Cengiz Topel Hastanesi’nden gelecek ambulansı beklemek zorunda kaldı.

Tansiyon ve nabız göstergesi sıfır, ancak az da olsa kalp atışı bulunan hasta için sağlık ekipleri seferber oldu. Lefkoşa’ya ikinci ambulansla götürülen 86 yaşındaki Süleyman Devecigiller, ne yazık ki tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Besim: Bana, hastanın ambulansa alındığında öldüğü bildirildi

Sağlık Bakanı Filiz Besim, olayla ilgili kendisine ambulanstaki hemşire tarafından bilgi verildiğini söyledi.

Besim, “Bana, hastayı evden almaya gittiklerinde hayatını kaybetmiş olduğu söylendi” dedi.

Muhabirimizin, “Ölüm durumunda ambulansın hasta almadığı” uygulamasının sorulması üzerine Besim, “Sosyal entikasyondan dolayı bazı durumlarda aile zorlanmasın diye hayatını kaybetmiş kişileri de ambulansla alıyoruz. Bana o esnada ambulansta bulunan hemşireden verilen bilgi budur” dedi.

Gülseven: Ambulansın tekerleği koptu, hasta

Lefkoşa’ya götürüldü ama kurtarılamadı

Güzelyurt Sağlık Merkezi Sorumlusu Fırat Gülseven de, çağrı üzerine Güzelyurt Sağlık Merkezi’ne ait ambulansın hastayı almak için evine gittiğinde, tansiyonun sıfır ve nabız bulgularının sıfıra yakın olduğunu söyledi. Hastanın kalp atımları hâlâ olduğundan, yaşam umudu bulunduğu için ambulansa Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne sevk edilmek üzere yola çıktıklarını ifade eden Gülseven, sağlık ekibinin hastaya kalp masajı yaptığını belirtti.

Gülseven şöyle devam etti:

“Lefkoşa’ya gitmek için yol alan ambulans, Güzelyurt Terminali’ni geçtikten sonra arızalandı. Ambulansın tekerleği koptu. Cengiz Topel Hastanesi’nden yardım istendi, 15 dakikada ambulans terminale vardı.

Hastayı kalp masajı yapılarak, Lefkoşa acile yetiştirdiler. Ama olmadı, hasta hayatını kaybetti”.

kaynak:kıbrıs gazatesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3