banner38

Altyapı yetersizliği mağduriyeti getirdi!

Altyapı yetersizliği mağduriyeti getirdi!
banner37
banner23

Özgüvenli: Şiddetli yağışlarda sorun oluyor


Atakan: Mağduriyet, kot farkından kaynaklanıyor


Candan MERT


Yerel seçimlere giderken birkaç gündür yağan yağışlar KKTC içerisinde özellikle başkent Lefkoşa ve Girne’de vatandaşlara zor anlar yaşattı. Altyapılar açısından belediyelerin bir sınavı olan bu durum ile, bazı yerlerin sudan dolayı vatandaşların sıkıntı yaşaması belediyeleri olumsuz etkiliyor konumda. Dün öğleden sonra aniden bastıran yağmur Lefkoşa-Girne anayolu trafiğinin durmasına ve tarlalarda biriken suların taşması sonucunda bahse konu anayolun trafiğe kapatılmasına neden olurken, yol, 1 saatlik kapanmanın ardından gerekli müdahaleler ile trafiğe açıldı.


Kapanan yol trafiğe açıldı


Öte yandan yetkililer tarafından yapılan açıklamada, "Ülkemizi etkisi altına alan yağışlı hava nedeniyle Lefkoşa -Girne Anayolu, Livenium Sitesi karşısında anayol içerisinde tarlalardan gelen su ve çamur birikintisinden dolayı yol tehlike arz etmektedir. Bu amaçla Gönyeli çemberinden Girne istikametine trafik akışı yol güvenliği açısından kapatıldı" ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, "Girne istikametine gidecek sürücülerin Gönyeli -Boğazköy anayolunu kullanmaları, ayrıca şehir içi yollar ile yol kenarlarında oluşan gerek kendi, gerekse yayaların güvenliği açısından yavaş ve dikkatli seyretmeleri önemle rica olunur" ifadelerine de yer verildi. Yol, 1 saatlik kapanmanın ardından gerekli müdahaleler ile trafiğe açıldı.


Altyapıların yetersiz kalması nedeniyle her aşırı yağışta bazı yerlerin su ile dolması ve bu noktada vatandaşların mağdur olması bağlamında ulaştığımız Lefkoşa Türk Belediyesi(LTB) Su İşleri Amiri Fikri Özgüvenli ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, konu bağlamında Haberal Kıbrıslı’ya değerlendirmelerde bulundu.


Özgüvenli: Lefkoşa olarak çok sıkıntımız yok


Lefkoşa Türk Belediyesi(LTB) Su İşleri Amiri Fikri Özgüvenli, Haberal Kıbrıslı’ya yaptığı özel açıklamasında Lefkoşa bölgesinde altyapı bağlamında 1-2 noktasal sıkıntının bulunduğunu kaydederken, belediye çalışanlarının bu bağlamda çalışmalarını sürdürdüğünü dile getirdi. Mevcut konumda çok kötü bir durumun bulunmadığını vurgulayan Fikri Özgüvenli, bütün cadde ve yollar ile ilgili altyapı çalışmalarının daha önce olduğu gibi, bu noktadan sonra da devam edeceğini ifade etti. Dün yağmur etkisinde kalan bölgeler için yapılan müdahaleler ile sorun yaşanan birçok yerin çözüldüğünü aktaran Su İşleri Amiri Özgüvenli, sıkıntısı bulunan noktaların çözümünün de gün içerisinde tamamlanacağını belirtti. Bu dönemlerde sorunlu bölgelerde sorunun çözümüne yönelik yapılan çalışmalarda başarı kazanılarak sorunların çözüldüğünün altını çizen Fikri Özgüvenli, bu çözümlerin ardından sıkıntılı kalan kısımların çözümü için de çalışmaların devam edeceğini dile getirdi.


“Şiddetli yağışlarda sorun oluyor”


İlerleyen zamanlarda bu gibi altyapı sorunlarının halledileceğini belirten LTB Su İşleri Amiri Fikri Özgüvenli, Lefkoşa bölgesi olarak büyük açıdan bir sıkıntılarının bulunmadığını ve sıkıntılı olan 1-2 noktadaki sorunların şiddetli yağışlar ile sorun halinde kendini gösterdiğini söyledi. Bazı durumlarda giderlerin o an için yeterli olmamasından dolayı bu noktalardaki sorunların oluştuğunu ifade eden Fikri Özgüvenli, yağmurların durmasından kısa bir süre sonra da bu sorunların çözüme kavuştuğunu vurguladı.


Atakan: Mağduriyet, kot farkından kaynaklanıyor


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Haberal Kıbrıslı’ya yaptığı açıklamasında Lefkoşa-Girne anayolunun kapatılması bağlamında konuşurken, planları içerisinde yolu bugün içerisinde açma gibi bir durumun olduğunu söyledi. Konu çerçevesinde net bir ifade belirtemeyeceğini ve çalışanlardan rapor beklediğini kaydeden Bakan Tolga Atakan, yağan her yağmurda yolların, dolayısıyla vatandaşların da kötü anlamda etkilendiği düşüncesine katıldığını söyledi. Bu etkilenmeye iki nokta arasındaki yükseklik farkı olarak tanımlanan ‘kot farkı’nın sebep olduğunu vurgulayan Atakan, “Dördüncü etapta oraya da el atacağız ve Lavinium’u geçince olan bölge yükselecek; şimdi yapılan yer de yükselmiş konumda ve diğerine göre daha yüksektir, kalan bölüm de halledilecek” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2018, 09:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3