Akpınar masaya yumruğunu vurdu... “SESSİZLİĞİMİZ, KORKAKLIK OLARAK ALGILANDI”

banner32

Akpınar masaya yumruğunu vurdu... “SESSİZLİĞİMİZ, KORKAKLIK OLARAK ALGILANDI”
banner23

Girne Amerikan Üniversitesi’nin (GAÜ) girişinde bulunan üniversiteye ait reklam tabelasının hemen önüne konulan meyhane tabelasına ilişkin tartışmalar sürüyor.

Yaşananlarla ilgili Kıbrıs Postası’na konuşan GAÜ Kurucu Rektörü Serhat Akpınar, “Bugüne kadar sessiz kaldım, bu sessizliğimizi herhalde yerel yönetimler korkaklık veya cesaretsizlik olarak algıladı. Ama bundan sonra üniversite olarak gerek şahsım gerekse akademik ve idari yapımız çok sert bir duruş sergileyecektir” ifadelerinde bulundu.

Olay, Akpınar’ın kişisel sosyal medya hesabı üzerinden gerçekleştirdiği açıklamanın ardından patlak verdi.

Paylaşımından kısa bir süre sonra, bahsi geçen işletme sahibinin kendisinin aradığını aktaran Akpınar, yapılan telefon görüşmesini anlattı.

Telefonun ucundaki mekan sahibinin, önceleri ‘dostça’ bir yaklaşımda bulunduğunu fakat tansiyonun sonradan yükseldiğini belirten Akpınar, telefondaki diyaloğu şöyle aktardı:

“Yaptığım Meyhane tabelası paylaşımından kısa bir süre sonra mekân sahibi beni aradı ve ilk önce dostça yaklaştı. Sonuçta birbirimizi tanıyan, bilen, saygı duydukları şahsın kuruma olan yakınlıkları sebebiyle bizim bu tepkimizi bilmiş olsalardı o tabelayı oraya takma gibi bir istekleri olmayacağını ancak bu tabela için belediyeden yer istediklerini, belediyenin de tabela için üniversitenin tabela paftasını kendilerine gösterdiklerini ve oraya dikildiğini söyledi. Kampüs Müdürlüğümüzün oradaki tabelayı ilk gördüğümüz zaman bunun izinsiz olabileceğini düşünerek oradan çıkarttığını hatırlattığım zaman, bizim orada bir tepkimizin oluştuğunu bilmelerine rağmen neden tekrar oraya takmak istediklerini sorduğum zaman bana ‘sosyal medya üzerinden yazmak yerine bize söyleseydiniz çıkartırdık’ yaklaşımında bulundu. Kurum olarak bizim benimsemediğimiz bir durumu başından belirtmemize rağmen ısrarla orada tutmanızda yanlış olduğunu hatırlatırım dedim. O tabelayı çıkartın ben zaten sizin bu büyüklüğü göstermeniz sonrasında zaten sosyal medyada da sizin erdemli davranışınız için teşekkür ederim. Ayrıca belediyeye yanlış olan bu davranışları sebebiyle de onları kınamaya devam ederim. Böyle bir sohbetimiz oldu.”

“SOHBET ANİDEN FARKLI BİR TONA DEĞİŞTİ”

Akpınar, şöyle devam etti:

“Bu sohbet ansızın farklı bir tona değişti. Bana ‘siz sosyal medyada yayınladıktan sonra insanlar kötü yorumlar yapmaya başladı. Biz de şimdi üniversite hakkında aksi yorumlar yapalım bakın o zaman ne olacak’ tarzından konuşma gerçekleşti. Üniversiteyi karşınıza alırsanız, üniversite sizi karşınıza alır, beni karşınıza alırsınız. Sonuçta yasal olmayan bir yapı ile karşı karşıyayız. Bizim anlayışımıza ters olan bir durum ve bir eğitim kurumunun, okulların bulunduğu bir yerde her ne kadar mesleğinize, esnaflığınıza saygı duysam, yakınlık duysam, mekânınızda misafir ağırlamışta olsam bu yapılanın doğru olmadığını kendilerine aktardım.  Onlar rahatsızlıkları, üzüntüleri sebebiyle ters bir durum sergilemeye çalıştılar, bende kendilerine hodri meydan dedim. Herhangi bir şekilde bu yaşımdan sonra 35 yıllık üniversitenin binlerce insana sorumluluğu olan, bugün binlerce hayata yön veren, KKTC’nin adada ki yükseköğretim dününü bugününü ve geleceğini kurgulayan bir yapının bu şekilde itibarsızlaştırmalarına izin vermeyeceğimi kendilerine aktardım.”

Sosyal medya paylaşımları sonrası, Girne Belediye Başkanı yerine Belediye Meclis üyelerinden bir geri dönüş aldığını aktaran Akpınar, kendisine, Belediye Başkanı Nidai Güngördü’nün yaşananlardan haberi olmadığını, tabela iznini veren birimin bu konuda onay verdiğini ve Belediye Başkanı’nın pazartesi günü konuyla ilgileneceğini söylediklerini kaydetti.

“GERİ DÖNÜŞ OLMADI”

Pazartesi gününün geçtiğini fakat kendisine; ne Belediye Başkanı’nın ne de bir başka yetkilinin ulaşmadığını belirten Akpınar, şöyle devam etti:

Akpınar, şöyle devam etti:

“Meclisten yazan kişiler etik olmadığını, doğru olmadığını ayrıca dile getirdiler. Ancak bunlar bireysel tepkilerdi. Kısaca konu Girne Amerikan Üniversitesi’nin değil sadece. Biraz ilerimizde bir ibadet yeri, bir camii var.”

“BEN BU OLAYI SADECE BİR TABELA OLAYI OLARAK GÖRMÜYORUM”

Yurt yapımı sırasında, yurdun çevresine restoran ya da meyhane gibi işletmelerin açılmaması ve yurdun inşaatı sırasında açılan bir meyhanenin izninin geri alınması için belediyeye başvuruda bulunduklarını aktaran Akpınar, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Fakat sonrasında sınırlarımız içerisinde gece gündüz taverna müzikleri meyhane müzikleri gibi alkol duvarını aşan insanların gürültülü davranışlarına maruz kaldık. Kesinlikle böyle olmamalı. Girne Amerikan Üniversitesi olarak değil, adadaki tüm yükseköğretim kurumları, okullar, inanç yerleri korunmalı, saygı gösterilmeli, değer verilmeli. Bazı insanlar bizi bu davranışlarımızı anlamsız bulabilirler ama onlar zaten bizim ortaya koyduğumuz vizyon, gelişim ve programın bilincinde de değiller. Onlar sadece günlük yaşamlarını sürdüren, herhangi bir değere bağlılığı olmayan, herhangi bir inanç gücü olmayan insanlardır. Ben zaten böyle insanların verdikleri anlamsız tepkilere güler geçerim. Bizden çoğunlukta doğmuş olsa ben biliyorum ki İslam dünyasının duruşu oldukça açık ve nettir. İnsanların inanç duygusuna oynamıyorum sadece biz ne kadar hoşgörüye sahipsek de o hoşgörülerin bir sınırı vardır. Demokrasisinin de sınırları vardır, özellikle okulların, yükseköğretim kurumlarının çevresi ve yapılanmasında izin verilen mekanların denetlenmesinde de sınırlar olmalıdır. Bunu özellikle yerel yönetimler artık çok iyi idrak etme durumundalar. Onlar için geçmişte bir yükseköğretim durumu yoktu zaten şuan da yerel yönetimlerde başkan olarak değil, meclis üyelerinde de bu derin anlayış yeni yeni başlıyor olduğu inancındayım. Zaten olmuş olsaydı bizim mezuniyet törenlerimizi, açılış törenlerimizde gelip konuşma yapan ve üniversiteyi göklere çıkartan Belediye Başkanı Nidai Bey başta olmak üzere, bu tip etrafımızdaki oluşumlara izin vermezlerdi. Ben bu olayı sadece bir tabela olayı olarak görmüyorum.”

ÜNİVERSİTENİN, YEREL YÖNETİMLERLE YAŞADIĞI SORUNLAR

Üniversitenin, yerel yönetimlerle yaşadığı sıkıntıları aktarmaya devam eden Akpınar, birkaç ay önce, üniversiteye ait ulaşım araçlarının park alanının ‘mezarlık alanı’ olduğu iddiasıyla, mezarlık duvarının, okul sınırına dayamaya çalışıldığını anlatan Akpınar, yaşananları şöyle aktardı:

“Belediye başkanımıza yazdım ve bunu doğru bulmadığımızı açıkça belirttim. Sonrasında bana gelen tepki ise ‘biz burayı sadece otopark alanı ve yeşil alan olarak kullanmak istiyoruz sizlerle birlikte yapmak istiyoruz’ oldu. Daha iyimser bir yaklaşım olduğu için tamam dedim. Ancak bu üniversite zaten Girne şehrine ait olan bir üniversite… Girne şehri ve Girne yerel yönetiminin geçmişteki diğer yerel yönetim başkanlarının izin verdiği ölçüde kullanımımızda olan bir araziyi bugün gündeme getiriyorlar. Zaten mezarlığın genişletilip büyütülmesi için Girne Belediyesi’ne ayrı bir mezar yeri verildi. Şuan bölgenin yapılandırılması ve defin işlemleri başlatıldı. Anlamsız bir şekilde üniversiteye yönelik daha birçok kesimden gelen sizlerin de bildiği gibi, gözlemlediği gibi sürekli bir itibarsızlaştırma var ve bunu her geçen gün bu tip küçük olaylarla daha ileri adım atmaları suretiyle Girne Amerikan Üniversitesi’nin Girne’deki önemini veya değersel varlığını, saygınlığını ortadan kaldıracak anlamsız davranışlar yapmaya başladılar.”

“SESSİZLİĞİMİZ, KORKAKLIK OLARAK ALGILANDI”

Bugüne kadar sessiz kaldıklarını fakat bu sessizliğin yerel yönetimler ve diğer kesimler tarafından “korkaklık ya da cesaretsizlik” olarak algılandığını belirten Akpınar, artık çok daha sert bir duruş sergileyeceklerini ifade etti. Akpınar, konuşmasını şöyle sonlandırdı:

“Bugüne kadar sessiz kaldım, bu sessizliğimizi herhalde yerel yönetimler ve diğer kesimler bir şekilde korkaklık veya cesaretsizlik olarak algıladılar. Ama bundan sonra üniversite olarak gerek şahsım gerekse akademik ve idari yapımız çok sert bir duruş sergileyecektir. Bu tip itibarsızlaştırma veya bu tip yanlış kararlara atılan adımlara tepkimizi, halkımızdan destek almak suretiyle, değerli basınımız aracılığıyla bunu gerekirse hukuken, olması gerektiği şekilde ileriye taşıyıp bu kişilere yükseköğretim merkezi, eğitim yuvası bir üniversite bir eğitim adası, araştırma merkezi olma konusunda atılan adımlara gerekli saygıyı göstermeyi öğreteceğiz. Herkes yasalara ve protokollere uymak zorunda. Kaymakam zaten başta buna hemen itiraz etmeli, İçişleri Bakanı hemen olaya ciddi bir şekilde süreci kontrol etmeli. Bundan sonra böylesi adımları aslında engelleyecek davranışları ortaya koyacak sert bir duruş sergilemesini bekliyorum. İnşallah anlarlar ve gereken adımları atmış olurlar.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18