AB ile BM yetkilileri AB zirvesi ve 5'li konferans öncesinde Kıbrıs'a bekleniyor

banner32

AB ve BM yetkilileri, bu ay Avrupa liderlerinin Türkiye’nin Avrupa sürecini görüşmek için toplanacak olan Avrupa Konseyi zirvesi ve Cenevre’de 27-29 Nisan’da yapılacak olan 5'li gayri resmi konferans öncesinde Kıbrıs’a gelecek.

AB ile BM yetkilileri AB zirvesi ve 5'li konferans öncesinde Kıbrıs'a bekleniyor
banner23

 AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve BM Genel Sekreteri’nin Özel Temsilcisi Jane Holl Lute temaslar yapmak üzere birkaç gün içinde Kıbrıs’a gelecekler öte yandan Rum Lider Nikos Anastasiadis de perşembe günü Almanya Başbakanı Angela Merkel ile telekonferans yoluyla görüşecek.
 
Rum Başkanlık Basın Ofisi Müdürü Viktoras Papadopoulos, Kıbrıs Haber Ajansı’na (KHA), Rum Lider Anastasiadis’in gayrı resmi konferans davetiyle ilgili kabul mektubunu gönderdiğini, BM Genel Sekreteri’ne, Berlin’de 25 Kasım 2019’da kabul edilen ve Genel Sekreter’in açıklamasında yansıtılan parametreler çerçevesinde, Güney Kıbrıs'ın Guterres çerçevesiyle ve iki bölgeli, iki toplumlu işleyebilir ve yaşayabilir bir federasyonla, Üst Düzey anlaşmalar, AB ilke ve değerleri içerisinde BM karar ve görüşleri esasında, kalındığı yerden Kıbrıs müzakerelerinin başlamasını hedefleyen konferansa katılma kararlılığında ve siyasi istekliliğinde olduğu taahhüdünü belirttiğini söyledi.

Papadopoulos, Anastasiadis’in Almanya Başbakanı Angela Merkel ile perşembe günü bir telekonferans görüşmesi yapacağını da bildirdi; görüşmenin ama konularının, Kıbrıs sorunu ve BM Genel Sekreteri’nin isteğiyle Kıbrıs müzakerelerinin başlaması için ortak zemin bulunması ve BM Genel Sekreteri’nin gözetiminde bu toplantının başarılı olması için hazırlıklar yapılması üzerinde gayrı resmi toplantı olacağını duyurdu.
 
Victoras Papadopoulos, 5 Mart Cuma günü AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in Kıbrıs’ı ziyaret edeceğini ve Anastasiadis ile görüşeceğini, Rum Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides’le de bir araya geleceğini, Kıbrıs Türk Toplumu lideri ile de bir görüşme yapacağını bildirdi.
 
Borrell’in temaslarının odak noktası Kıbrıs’la ilgili gayrı resmi konferans ve AB’nin bu konferansın başarısı için nasıl katkıda bulunacağı olacak.
 
Papadopoulos KHA’na, Merkel ve Borrel’in Avrupa Konseyi’nin 25-26 Mart’ta yapılacak olan Avrupa Konseyi toplantısı hakkında da görüşmelerde bulunacaklarını ve AB-Türkiye ilişkilerini değerlendirileceklerini belirtti.
 
Victoras Papadopoulos, Anastasiadis’in, Türkiye’nin uluslararası hukukun, Avrupa ilke ve değerlerinin uygulanması ve kabulü, AB üyesi ülkelere yönelik yükümlülüklerini yerine getirme, ayrıca Kıbrıs sorununun çözümüne katkısı konularını da incelemeyi istediğini kaydetti. 
 
7 Mart Pazar günü BM Genel Sekreteri’nin Özel Temsilcisi Jane Holl Lute Kıbrıs’ta olacak ve sabah Anastasiadis tarafından kabul edilecek. Lute gayrı resmi görüşme hazırlıkları için Kıbrıs Türk Toplumu lideri ile de bir araya gelecek.
 
Papadopoulos son olarak diğer yetkililerin, Yunanistan Başbakanı ve Britanya Dışişleri Bakanı’nın ziyaretlerini, Anastasiadis’in Avrupa Konseyi Başkanı, Avrupa Komisyonu Başkanı, Fransa Cumhurbaşkanı’yla görüşmelerini Anastasiadis’in İsrail ziyaretini de hatırlattı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18