banner38

7 ve 8. Sınıflarda da din dersini seçmeli yapacaklar

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir sonraki adımında ortaokullarda da 7 ve 8. sınıflarda verilen din kültürü ve ahlak bilgisi dersini tamamıyla seçmeli hale getirmek var.

7 ve 8. Sınıflarda da din dersini seçmeli yapacaklar
banner37
banner23

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir sonraki adımında ortaokullarda da 7 ve 8. sınıflarda verilen din kültürü ve ahlak bilgisi dersini tamamıyla seçmeli hale getirmek var. Katıldığı bir programda bu açıklamayı yapan Milli Eğitim Bakanı Cemal Özyiğit “bir şeyi tamamen ortadan kaldırmak için bir yerden başlamak gerekir” diye konuştu. Kıbrıs Türk kamuoyunda büyük tartışmalara neden olan bu sürecin ardından Haberal Kıbrıslı Gazetesi Milli Eğitim Bakanlığı müfredatını inceledi.

 Din dersi okumayan öğretmen ders veriyor

 İlkokul 4. Sınıf ve 5. sınıflarda haftada 1 ders saati zorunlu olarak Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi müfredatta vardır. Ancak, sınıf öğretmeni bu dersi vermektedir. Sınıf öğretmenleri ise Atatürk Öğretmen Akademisi’nde yetişmektedirler. Akademide ise din dersleri öğretmen adaylarına öğretilmemektedir. İlkokulda zorunlu din dersi olmasına rağmen, büyük oranda sınıf öğretmeni bu derste başka konu başlıkları üzerinde durur. Müfredatta zorunlu olmasına rağmen öğrenciler fiilen din dersi öğrenmeden mezun olurlar. Diğer taraftan ilkokul sonu kolej sınavlarında eskiden Din kültürü soruları çıkardı. Şimdi ise bu sınavlarda Din kültürü branşından soru çıkmamaktadır. Bu durum ilkokullarda özellikle 5. Sınıflardaki öğrenci ve öğretmenlerin din dersine ehemmiyet göstermediği bir gerçektir. 

Ortaokullarda durum

 Haziran 2018 itibariyle, Ortaokul 6-7-8. Sınıflarda haftada 1 ders saati zorunlu olarak Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi müfredatta vardır. İlahiyat Fakültesi mezunu branş öğretmeni bu dersi vermektedir. Şu anda 6. Sınıflarda bu ders seçmeliye dönüştürülmüştür.

 Liselerde durum 

Liselerde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi müfredatta seçmeli olarak konmuştur. Ancak, hemen hemen hiçbir lisede din dersi okutulmamaktadır. Okul müdürleri inisiyatifinde olup öğretmen eksikliği nedeniyle din dersleri seçilmez ve yerine başka dersler konulur. Velilerin bu konuda zorlama ve organize olma kabiliyetleri yoktur. 

Eğitim bakanlığı neyi hedefliyor?

 Bu ortaya çıkan tablodan sonra sonuçlar eğitim açısından daha da vahim çıkmıştır. Edindiğimiz bilgiler ışığında Eğitim Bakanlığı tarafından, Temmuz ayında tüm okul müdürlerine şifahi olarak 2018-2019 öğretim yılında ortaokullarda din dersleri seçmeli olacak planlamanızı ona göre yapın diye talimat verilmiştir. Haftalık ders dağılım çizelgesinde de din dersleri seçmeli grupta yer almıştır. Öğretmen ihtiyaçları ve nakiller de seçmeli olma durumuna göre planlanmış olup münhal olarak 1 öğretmen alınacağı bakanlık ve sendika tarafından ilan edilmiştir. Türkiye’den de yeni öğretmen istenmemiştir. Ortaokullarda da Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri “seçmeli” hale getirilirse, tıpkı liselerde olduğu gibi bu ders okutulmayacak demektir. Dolaylı olarak tüm okullarda Din dersleri fiilen ortadan kaldırılmış olacaktır. Hiçbir Kıbrıs Türk gençliği dinini öğrenmeden hayata atılacaktır. Rum kesiminde bile din dersleri zorunlu olarak okutulmaktadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3