“3. Dünya Vatandaşları Devlette De Çalıştırılıyorlar”

banner32

“3. Dünya Vatandaşları Devlette De Çalıştırılıyorlar”
banner23

Suçla Operasyonel Mücadele kapsamında tespit edilen kayıt dışı kişilerin, sınır dışı edilmeleri prosedürünün mali boyutu büyük. Bir kayıt dışı kişinin sınır dışı masraflarının bin doları bulduğu ifade edilirken, devletin bu maliyeti ekonomik krizin her geçen gün derinden sarstığı ülkede nasıl karşıladığı ise merak konusu oldu.

TÜRKİYE’DE GİRİŞİ YOKSA TEKRAR KKTC’YE İADE…

Kayıt dışı kapsamında tespit edilen kişilerin sınır dışılarının Türkiye’ye gerçekleştirildiği bilinirken, ülkeye yasal olmayan yollarla sokulan kayıt dışı kişilerin Türkiye üzerinden girişi olmadığı takdirde tekrar Türkiye tarafından KKTC’ye iade edildiğinin de altı çizilirken, bu konumda olan kayıt dışılıkla nasıl mücadele edildiği de kafalarda soru işareti oluşturuyor.

Türkiye tarafından tekrardan KKTC’ye iade edilen kişilerin yasal yol ile giriş gerçekleştirmesi nedeniyle daha sonra tekrardan salıverildikleri de öne sürülüyor.

KONTROLSÜZ NÜFUS KONTROLE ALINAMIYOR

Konuyla ilgili Haberci’ye açıklamalarda bulunan Emekli Polisler Derneği Başkanı Nurettin Çırakoğlu, ülkenin hem sosyal yapısının hem de ekonomik yapısının kontrolsüz nüfus akışı nedeniyle alt üst olduğunu kaydetti.

Çırakoğlu, bir sınır dışının masraflarının “bin dolar” civarında olduğu duyumunu aldıklarını da dile getirdi.

Suçla Operasyonel Mücadele kapsamında kayıt dışılıkla başlatılan mücadelenin yerinde bir adım olmasına rağmen, altyapısı ve ilerisi düşünülmeden hareket edildiği için bu adımın beraberinde başka sorunları da getirdiğini söyleyen Çırakoğlu, sayısı binleri bulan kayıt dışı edilecek kişilerin barınma, doyma ve uçak bileti masraflarının astronomik rakamlara ulaştığını dile getirdi.

“3. DÜNYA VATANDAŞLARI DEVLETTE DE ÇALIŞTIRILIYORLAR”

Kayıt dışılıkla ve kayıt dışı çalışma yaşamı ile mücadelenin trajikomik de bir hal aldığına işaret eden Çırakoğlu, belediyelerden, devlet kurumlarına kadar birçok alanda üçüncü dünya ülkesi vatandaşının varlığının söz konusu olduğunu söyledi.

Çırakoğlu şöyle konuştu:

“Belediye hizmetlerinde yollardaki çizgileri siyahi bir vatandaşın çizdiğini yine Vakıflar’ın çorba dağıtma etkinliğinde üçüncü dünya vatandaşlarının çalıştığını görüyoruz.”

Çırakoğlu, kayıt dışılıkla dışarıda yapılan mücadele devam ederken, devlet kurum ve kollarında üçüncü dünya ülkesi vatandaşlarının çalıştırılmasının da kafalarda soru işareti oluşturduğuna işaret etti.

ÇÖZÜM: İŞVERENE AĞIR CEZA

Kayıt dışılıkla mücadelenin kişileri tespit edip tutuklama ile çözülemeyeceğinin de altını çizen Emekli Polisler Derneği Başkanı Çırakoğlu, önemli olanın işverenlere kesilecek olan caydırıcı cezalar olduğuna dikkat çekti.

Çırakoğlu, “Ağır cezalar işverene kesilmeli ki, bir daha kayıt dışı işçi çalıştırmaya cesaret edemesin” dedi. Çırakoğlu, işverene karşı mevcut olan davranışın sürdüğü takdirde kayıt dışılıkla mücadelede eksik kalınacağını kaydetti.

“EKMEK PARASI İSTEYENLER VAR”

Çağlayan bölgesinde ağırlıklı olarak 3. dünya ülkesi siyahi vatandaşların yaşam koşullarının ve ekonomik durumlarının önemli ölçüde kötü olduğuna dikkat çeken Çırakoğlu, “İnsanlar ekmek, yemek alabilmek için esnaftan 10 TL gibi paralar istiyor. Tabii doğal olarak da alışık olmayan esnaf korkuyor. Esnaflar tedirgin olduğu için iş yerlerine güvenlik kameraları taktırmak istiyor” diye konuşarak, ülkedeki kayıt dışı ve kontrolsüz nüfusun oluşturduğu ortamın altını çizdi.

“CEPLERİNDE PARA YOK”

Kayıt dışılıkla mücadele kapsamında tespit edilen kişilerin hastaneye gittiklerinde ceplerinde para dahi olmadığına dikkat çeken Çırakoğlu, sadece hastaneyle bitmeyen prosedürel işlem masraflarının da devlet tarafından karşılandığına işaret etti.

Kayıt dışı kişilerin sınırı dışı edilene kadar barınma ve doyma masraflarının da karşılandığını söyleyen Çırakoğlu, bazı ülkelerin uçak seferlerinin haftada bir gün olması nedeniyle, kalış sürelerinin de buna bağlı olarak uzayabildiğine ve masrafların da katlandığına dikkat çekti.

“YENİ SINIR DIŞI DÜZENLEMESİ ŞART”

Baş muhaceret memurunun KKTC’de İçişleri Bakanlığı olduğunu hatırlatan Nurettin Çırakoğlu, bir yasa ile bu sorunların önüne kolaylıkla geçilebilmesinin de mümkün olduğunu dile getirdi.

Çırakoğlu, yapılacak olan bir düzenleme ile uzun zaman alan prosedürel işlemlerin ortadan kaldırılarak, masrafların engellenmesi ve kayıt dışı tespitlerin çok kısa bir süreyi kapsayan zaman dilimi içerisinde sınır dışı edilmesinin önünün açılması gerektiğini ifade etti.

“BİR SINIR DIŞI,  ORTALAMA BİN DOLAR”

Önceleri sınır dışılarının gemi ile gerçekleştiği ancak şimdilerde artık uçak yolu ile hayat bulduğunu söyleyen Çırakoğlu, uçak bileti fiyatlarının yüksekliği de düşünüldüğü takdirde bir kayıt dışının sınır dışı masraflarını tahmin etmenin de güç olmayacağını söyledi.

Çırakoğlu, kayıt dışı tespitlerde tutuklamalardan sınır dışı edilmeye kadar geçen sürede kişi başı ortalama bin dolar masraf çıktığının dile getirildiğini kaydetti.

TEKNELERLE İNSAN TİCARETİ, BATIRILAN TEKNELER…

Ülkeye tekne ve gemi yolu ile yasa dışı şekilde sokulan insanların da olduğuna vurgu yapan Çırakoğlu, bazı zamanlarda da teknelerin görevini bitirdikten sonra batırıldığını ifade etti.

“Demek ki bu işten kazanılan paralar çok iyi ki, üstüne bir de zarar eder miyiz diye düşünmeden bu tekneler batırılabiliyor” diyen Çırakoğlu, yasa dışı yollarla ülkeye sokulan ve insan kaçakçılığına varan nüfusun da önemli bir oranda olduğuna dikkat çekti.

kaynak:haberci

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2019, 10:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18