banner38

20 milyonluk İhalesiz  Fuel oil alımı

20 milyonluk İhalesiz  Fuel oil alımı
banner37
banner23
Candan MERT
Güvenilir bir kaynaktan aldığımız bilgilere göre, Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami’nin meclis kürsüsünden ‘İhalesiz alım yapılmayacaktır’ ifadelerini kullandığı halde, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu(KIB-TEK)’nun en önemli girdisi olan Fuel-oil alım sözleşmesinin Mart ayında bitmiş olmasına rağmen aynı firma ile ihalesiz,  3 aylık ek sözleşme imzalanarak, bu şekilde yakıt ve elden teklif alınarak 100 binlerce dolarlık malzeme alımına devam ediliyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan kaynağımız aynı zamanda , ‘iyi’, ‘dürüst’ ve ‘şeffaf’ olduğunu iddia eden ‘yöneticilere’, “Bu mu şeffaflık, bu mu doğru yönetim? Vatandaş açıklama bekliyor; yoksa her şey seçim sözlerinde mi kaldı?” sorularını yöneltti.
“Her şey kapalı ve gizli”
Kaynağımız, Mart’ın sonunda Fuel-oil alım sözleşmesinin bittiğini ve sözleşme bitmeden önce ihaleye çıkılması gerektiğini kaydederken, fuel-oil yakıt alımının 1 yıllık yapıldığını ifade etti. İddiaya göre sözleşme bitmeden önce ihaleye çıkılmadığını ve 3 aylık uzatmanın yapıldığını belirten kaynağımız, bu 3 aylık sürenin yasal oldmadığını dile getirdi. Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami’nin meclis kürsüsünden ‘İhalesiz alım yapılmayacaktır’ ifadelerini kullandığını anımsatan kaynağımız, “Bu şekilde alımların yapılarak ihaleye çıkılmaması ciddi bir olaydır” dedi. Önceki yıllarda bu şekilde sıkıntı olup da 1 defalığına sözleşme harici yakıt alındığı zaman muhalefet olarak kim varsa tepkilerin konulduğunu ifade eden kaynağımız, “Bu 3 aylık uzatma kimse ile paylaşılmadan ve gizli bir şekilde yapılmış bir uzatmadır iddiasında bulundu. Mevcut konumda hükümet ortaklarının hepsi ‘şeffaflıktan’ bahsediyor, ‘her şey açık’ deniliyor ancak nedense her şey kapalı ve gizli” dedi.
“Sayıştay soruşturma açmalı”
Güvenilir kaynağımız, ihaleye çıkılmama nedenini sorgularken, hukuksuz, sözleşmelerin yapılmasının manidar olduğunu dile getirdi. İhalenin yapılmasının şart olduğunu kaydeden kaynağımız, mevcut rezervleri değerlendirdiği konuşmasında “Her ay 1 gemi alındığına göre, ki 1 gemi 12 bin tondur, bu her gün yaklaşık 800-900 ton arası bir gider vardır. Depolama kapasitesi belli ve her ay 1 gemi alınması şarttır; yani şansı zorlayalım da almayalım, ihaleye devam edelim deme şansımız yoktur” dedi. Bu durumlar çerçevesinde bir sorun olduğunu ifade eden kaynağımız, “Sayıştayın mutlaka bir soruşturma açması lazım. 3 ay sonra ihale yapıldığında arada fark çıkarsa, bu bedeli kim ödeyecek?” ifadelerini kullandı. İhalesiz ilerlenmemesi gerektiğinin altını çizen kaynağımız, mal alımı, yedek parçaların alınmasının da santral için olduğunun söylendiğini kaydederek, ihalelerin yapılmamasının ‘şeffaflık’ ve ‘doğru yönetim’ anlayışında olan şeyler olmadığını ve gerekli kurumların bu çerçevede harekete geçmeleri gerektiğini ifade etti.
Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2018, 10:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3