10 milyon TL’lik vurgunun Kıbrıs bağlantısı daha aydınlanmadı

banner32

10 milyon TL’lik vurgunun Kıbrıs bağlantısı  daha aydınlanmadı
banner23

İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatlarıyla yürüttüğü soruşturma kapsamında, iş insanlarını dolandırdığı şüphesiyle başlattığı soruşturmada, yaklaşık 10 milyon TL’yi bulduğu tespit edilen vurgundan elde edilen paranın KKTC’deki bir şirkete aktarıldığı iddia edildi. Türkiye medyasında yer alan bu iddiaların KKTC polisi ve savcılığın gündeminde olup olmadığı merak ediliyor.

KREDİ VAADİYLE MASRAFLAR ALINDI…

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, kendilerini İzmir'de faaliyet gösteren, Hüma Group Yatırım Danışmanlık Şirketi yetkilisi ve çalışanı olarak tanıtan 9 kişinin KKTC’de çalışan bir şirketle bağlantı içinde olduklarını belirtip adı geçen şirketin yetkililerinin isimlerini de polise verdikleri belirtildi. Şüphelilerin, irtibata geçtikleri sanayici ve iş insanlarından yurt dışı bağlantılı kredi kullandırmak vaadi ile vergi ve sigorta ödemesi adı altında yüksek miktarlarda tahsilat yaptıkları saptandı.

Türkiye medyası, İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatlarıyla yürüttüğü soruşturma kapsamında, iş insanlarını dolandıran şüphelilere yönelik araştırma başlattığı haberleri veriyor ve yaklaşık 10 milyonluk vurgunun KKTC’deki bir şirkete aktardığını yazıyor. Hatta başta Türkiye Star Gazetesi olmak üzere bazı gazeteler, KKTC’den bir şirketin ve yöneticilerinin ismini veriyor. KKTC polisinin ve Başsavcılığın bu iddiaları araştırıp araştırmayacağı merak ediliyor. Kamuoyu, “söz konusu şirket ve yöneticileri gerçekten bu işin içinde yer aldı mı yoksa iftiraya mı uğradı” diye öğrenmek istiyor.

Olay neydi?

Türkiye basınında yer alan habere göre, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, kendilerini İzmir'de faaliyet gösteren, Hüma Group Yatırım Danışmanlık Şirketi yetkilisi ve çalışanı olarak tanıtan A.P., Y.B., Ö.O.D, M.M.Ö., E.K., I.K I.B.O., M.L.Y, H.G. isimli şahısların, KKTC.'de faaliyet gösteren bir şirket ve 3 yetkilisi ile ortak hareket ettiklerini belirledi. Şüphelilerin, başta İzmir olmak üzere farklı illerde irtibata geçtikleri sanayici ve iş insanlarından yurt dışı bağlantılı kredi kullandırmak vaadi ile vergi ve sigorta ödemesi adı altında yüksek miktarlarda tahsilat yaptıkları saptandı. Şahısların, bu yöntem ile İzmir'de 11 sanayici ve iş insanlarından yaklaşık 10 milyon lira para aldıkları, dolandırıcılık yapan şahısların aynı yöntem ile Pakistan, Ürdün, Kuveyt, Iran ve Cezayir ülkesinde de sanayici ve iş insanlarını dolandırdıkları belirlendi. Öte yandan, edinilen bilgiye göre, söz konusu olayla ilgili KKTC polisine henüz herhangi bir şikayet yapılmadı, talepte bulunulmadı. Ancak bir süre önce Türkiye’den bazı kişilerin KKTC’ye gelerek bazı şirketler ve kişiler hakkında polise başvurduğu ve dolandırıldıklarını söylediği de iddia ediliyor. Polis şebekeyi çökertti Şahısların, söz konusu paralar ile kendilerine ve birinci derece yakınlarına menfaat sağladıkları, topladıkları paraların büyük kısmını da KKTC’de faaliyet gösteren holdingin hesabına aktardıkları belirlendi. İzmir Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile İzmir, İstanbul ve Ankara'da ikamet ettiği tespit edilen 9 şahıs hakkında, geçtiğimiz salı sabah saatlerinde eş zamanlı operasyon başlattı. Operasyonda 8 şüpheli yakalanırken, şüphelilerin ikametlerinde yapılan aramalarda bir adet GLOCK marka ruhsatsız silah, bir adet sahte polis kimlik kartı, bir adet sahte T.C. Kimlik Kartı, dolandırıcılığa konu firmalara ait çok sayıda evrak, dolandırıcılığa konu paraların yurt dışına aktarıldığına dair dekontlar ele geçirildi. Gözaltına alınan şüpheliler, emniyetteki işlemlerinin ardından, 'Nitelikli Dolandırıcılık', 'Özel Belgede Sahtecilik' ve 'Resmi Belgede Sahtecilik' suçlarından adliyeye sevk edildi.


Kıbrıs Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18