KKTC Reisi Cumhuru Akıncı’nın Yarattığı KKTC-TC Türbülansı

Evet Sn. Akıncı geçtiğimiz günlerde keza Nisan 2020 Reisi Cumhur seçimi öncesi The Guardian’a verdiği demeç ile KKTC ve TC arasındaki havada adeta ciddi bir türbülans yarattı.

Sn. Akıncı’nın ‘The Guardian’a yaptığı açıklama ‘Manşete’ şu şekilde taşındı;

‘Turkish Cypriot leader warns Cyprus is facing permanent partition’

Türkçe tercümesi ‘Kıbrıslı Türk lider Kıbrıs’ın daimi bölünme ile karşı karşıya olduğu konusunda uyardı’.,

Sn. Akıncı, The Guardian’a verdiği mezkur demeç ile Nisan 2020 Reisi Cumhur seçimi öncesinde TC’yi hedef göstererek TC ile KKTC arasındaki sosyal ekonomik ve politik hava akımlarında huzursuzluk verici ciddi bir türbülans yarattı.

Keza KKTC’de doğup büyüyen veya Türkiye’den gelip adaya yerleşen, yaşamlarını burada idame ettiren TC kökenli Türkler ’in ırkçılığa maruz kalıyoruz söylemlerine de adeta sebebiyet verdi.,  

Peki zamanlama olarak neden böylesi bir girdaba neden olan açıklama yapmıştı Sn. Akıncı..!

Kanaatimce yaklaşan Reisi Cumhurluk seçiminde sol cenahın oylarına talipti.,

Zira açıklamalara müteakip ülke gündeminde  yine Türkiyeli Kıbrıslı polemiği hayat bulmuştu.,

Her defasında Türkiye adada işgalcidir söylemlerine hizmet edecek bir ahval yaratarak TC ile KKTC arasındaki ilişkilere ciddi tahribat vermek siyasi bir akıl yolu değildir. 

Kaldı ki ülke ve ülke insanına zarar vermekte, Türkü Türk’e düşman etmekte, huzursuz ve gergin bir ortama davetiye çıkarmaktadır.

Ve evet nihayetinde,

Sn. Akıncı, Nisan 2020 Reisi Cumhur seçimi öncesinde TC ile KKKTC arasındaki sosyal ekonomik ve politik hava akımlarında yine ve yeniden huzursuzluk verici ciddi bir türbülans yaratmıştır.

 Aslında Sn. Akıncı’nın bu coğrafyada yaratmaya çalıştığı KKTC-TC girdabı ne ilk ne de sondur.,

Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin bu adada kalıcı bir çözüme kavuşması için gereken siyasi ideoloji Türkiye Cumhuriyeti ile kurulması gereken doğru ve ırkçılıktan izole edilmiş akılcı politik ilişkilerden geçmektedir.

Kıbrıslı Rumlar bugün Kıbrıs davasını nasıl Yunanistan ile istişare içinde yürütüyorsa bizde Garantörümüz olan Türkiye ile yürütme hakkına sahibiz.,

Bunun adı Sn. Akıncı’nın iddia ettiği gibi ne teslimiyettir ne de ilhaktır.,

Sn. Akıncı,

 Ülkemizde yıllardır var olan ve değiştirilme iradesinden yoksun bedbaht ve çürümüş devlet yönetimlerine biraz daha fazla eğilmek keza hükümetler tarafından ülke insanının iflas ettirilmiş sosyal ve ekonomik refahının iyileştirmesi noktasında elinden gelen katkıyı koymak yerine,

TC ve KKTC arasındaki garantörlük hasebi ile kurulan ve geliştirilen ilişkilere zarar vermekte keza adeta bir girdap oluşturmak sureti ile halkı huzursuz etmektedir.  

Diğer taraftan Sn. Akıncı,

 Takriben 5 yıl öncesinde bu halka hitaben seçim kazanmak için yürüttüğü seçim propagandası dâhilinde olan başta Kıbrıs davasının çözümü ile ilgili vaatleri ile örtülü ödeneğe dokunmayacağı konusunda söylediklerine müteakip bu halka temiz ve şeffaf siyaset gereği bir açıklama yapma keza izahat verme sorumluluğunu yerine getirmelidir.

Zira bugün Sn. Akıncı, sosyal adaletin var olmadığı bir devlete sahip ülkenin Reisi Cumhurluğuna adaydır.,

Ve

Öncelikli olarak bu halka bir ‘Sosyal Adalet’ borçludur.,

YORUM EKLE

banner1

banner3