Yine Türk rehber yok!

banner32

Son dönemlerde Güney Kıbrıs'tan gelen bazı firmaların tur otobüslerinde yine Türk rehber görev yapmamaya başladı.

Yine Türk rehber yok!
banner23

Son dönemlerde Güney Kıbrıs'tan gelen bazı firmaların tur otobüslerinde yine Türk rehber görev yapmamaya başladı.

Özellikle Gazimağusa bolgesinde hizmet veren Akyar Sınır kapısını kullanan bir firmanın KKTC'ye girişte zorunlu olmasına rağmen Türk rehber almadığı iddia edildi.

Konuyla ilgili Haberal Kıbrıslı Gazetesi'ne konuşan güvenilir bir kaynak, "bir tur şirketi Guney'den, Kuzey'e geçişlerde yasa gereği otobüse Türk rehber alması gerekirken almıyor. Orada bu yasal olmayan duruma ise devletin görevlileri sessiz kalıyor ve göz yumuyor. Ülkemizin tanıtımı açısından Türk rehberin önemi ortadadır. Guney'den gelen turistlere acaba Rum rehberler bizler için neler anlatıyor. Ülkemizi mi kötülüyorlar, bunları bilemiyoruz.Onun için bu yasal olmayan duruma bir an önce çözüm bulunmalı" ifadelerini kullandı.

Kıbrıs Türk Rehberler Birliği Başkanı Yusuf Nidai ise yaşanan bu tür olaylar için şu açıklamayı yapmıştı:

Kıbrıs Türk Rehberler Birliği, "son dönemlerde ülkeye turist getiren bazı seyahat acentelerinin, yurt dışından getirdikleri ve ülkede tur yapmaları yasa dışı olan kişilerle, otobüste KITREB kokartlı bir rehber olmaksızın tura çıkmaları ve bunu bir alışkanlık haline getirerek sürdürmelerinin ülke turizmine sekte vurduğunu, ayrıca haksız rekabet yarattığını" vurguladı.
Birlik, hükümete yaptığı çağrıda bu durumun düzeltilmesini isteyerek, “Mevcut durumun düzeltilmemesi durumunda mağduriyetimiz sona erdirilene kadar KITREB olarak tüm KKTC sathında üyelerimizle birlikte, siz medya kuruluşlarını ve KKTC Polisi’ni de yazıyla bilgilendirip göreve çağırarak denetimlerde bulunacağımızı ve bunu Kıbrıs Türk Rehberler Yasası 1/2008 "Madde 26 Altında Yapılan Tüzük İKİNCİ KISIM Mesleğin İcra ve Denetimine İlişkin Esaslar-Meslek İcrası ve Denetimi 5. Madde, 3. Fırkası"na istinaden ve tamamen yasal olarak yapacağımızı bir mektupla KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı'na sizinle eş zamanlı olarak 20 Kasım 2018 tarihinde tebliğ ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18