banner38

Rumlar Türkiye'yi BM'ye şikayet etti

Güney Kıbrıs Rum yönetimi sözde deniz ve hava sahasının Türkiye tarafından ihlallerini Birleşmiş Milletlere şikayet ederek egemenlik haklarına açıkça zarar verildiğini iddia etti.

Rumlar Türkiye'yi BM'ye şikayet etti
banner37
banner23

Rum Basın ve Enformasyon Dairesi tarafından yayınlanan açıklamaya göre, BM'deki Güney Kıbrıs Rum yçnetimi Daimi misyonu Birinci Sekreteri Mihalis Mavros 7 Ağustos 2018’de BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e gönderdiği mektupta sözde hava ve deniz sahalarının geçen Haziran ayında Türkiye tarafından ihlallerini şikâyet etti.

Söz konusu belge 23 Ağustos 2018 Perşembe Genel Kurulu ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Α/72/947-S/2018/760 numaralı resmî belgesi olarak dağıtıldı.

Mavros mektubuna eklediği iki belgede, hava trafiği ile ilgili uluslararası düzenlemelerin, Rum ulusal hava sahasının Türkiye tarafından ihlallerini ve sözde kapalı olmaya devam eden limanlarının Türk savaş gemileri tarafından yasa dışı bir şekilde kullanılmasını detaylı bir şekilde tarif etti.
 
Ayrıca, yasa dışı Timbu hava alanının Türk ticaret uçakları tarafından sistematik bir şekilde kullanılmaya devam edildiğini belirtti.

Aynı zamanda, Kıbrıs’ta yasal bir otorite olduğunu ve bunun da Güney Kıbrıs Cumhuriyeti olduğunu vurgulayarak, bunun, Konseyin yasal olarak geçersiz olan yasa dışı “KKTC”nin kuruluşunu kınayan Güvenlik Konseyinin çeşitli kararlarında ve özellikle de 541 (1983) ve 550 (1984) numaralı kararlarında ifade edildiğini kaydetti.

Mavros son olarak, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenliğine zarar verme ve  fiili bölünmeyi güçlendirilme yerine, uluslararası toplumun çağrılarını dikkate alarak barış sürecinin başlatılmasına anlamlı bir katkıda bulunmaları yönünde Türkiye ve Kıbrıslı Türklere çağrıda bulundu.

Bu arada Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou  “devletin yetkili makamları Güney Kıbrıs Cumhuriyeti`nin egemenlik hakları ile ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor ve gerekli olan yerlerde girişimlerde bulunuyor" dedi.

Kıbrıs Haber Ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner3