banner38

RUMLAR MEZAR TAŞLARINI DAHİ SÖKÜYOR

RUMLAR MEZAR TAŞLARINI DAHİ SÖKÜYOR
banner37
banner23
Tarih Kurucu Cumhurbaşkanı Raif Denktaş’ı bir kez daha haklı çıkardı. Denktaş’ın 2004 yılında kaleme aldığı Kıbrıs - Girit olmasın romanında anlatmak istediklerine en güzel örneklerden biri de bu fotoğraflar olsa gerek. Yunanlılar adadaki Osmanlı mezarlarının varlığına dahi dayanamıyor ve her fırsatta zarar vermeye devam ediyor.
Bu kareler yüzyıllar boyunca Türk idaresinde kalan daha sonra Yunanistan’a geçen Girit adasından. Tarihi Osmanlı mezarlıkları burada ya sökülüyor ya da ziyaret edilemez hale getiriliyor.
Türkiye’de yaşayan Rum kökenli vatandaşlar için okullar açılıp, vakıf malları iade edilip, kiliseler tamir edilirken aynı karşılık bir türlü Yunanistan’dan görülemiyor.
Buna en güzel örnekte Girit’te yaşandı. Dünya batı Trakya Türkleri birliği Girit’in Heraklio şehrinde yaşanan skandal görüntüleri sosyal medya hesabından paylaştı.
Hesabın altına yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi;
“Burası Yunanistan’a ait Girit adasının Heraklio şehri. Türkiye’de Yunan halkı için kiliseler tamir ediliyor, okullar açılıyor, vakıf malları iade ediliyor. Peki bu rezalete bakar mısınız? Osmanlı’ya ait mezar taşları sökülmüş belki yarın yerine inşaat dikilecek, belki de park yapılacak. Bu bizim geçmişimize saygısızlık.”


GİRİT MEZAR TAŞLARI DÜZELMİŞ HALİGüncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2018, 11:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner3