banner38

Rum basını Derinya kapısı için çalışmaların tamamlandığınıı iddia etti

Rum basını Güney Kıbrıs'ın Derinya ve Lefke-Apliki barikatlarının açılması taahhütlerine bağlı kalmaya devam edeceğini iddia etti. Bir kaynağa dayandırılarak verilen haberde Kıbrıs Rum tarafının Derinya kapısının açılması için tüm çalışmaları uzun zamandır tamamladığını yazdı.

Rum basını Derinya kapısı için çalışmaların tamamlandığınıı iddia etti
banner37
banner23

Aynı haberde Türk tarafının sınır kapılarının açılması için yetkili İki Toplumlu Teknik Komiteye karşı taahhütleri temelinde, Türk barikatının ve askerinin bölgeden uzaklaştırılmasını beklediğini açıkladı.

KHA’ya konuşan aynı kaynak, bundan bir ay önce Kıbrıs’ta görev yapan yabancı diplomatların K/Rum ve K/Türk politikacılar eşliğinde Derinya kapısını ziyaret etmelerinin programlandığını ancak Kıbrıs Türk tarafının bunu iptal ettiğini söyledi.

Lefke-Apliki kapısıyla ilgili olarak, projenin en erken bir zamanda hazır olması için, üzerinde anlaşmaya varılan süreç ve projenin iki toplumlu ortaklık tarafından gerçekleştirilmesi için verilen AB finansmanı temelinde, çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini dile getirdi.
 
Aynı kaynak, özgür bölgelerdeki çalışmaların tamamlandığını ama K/Türk tarafının barikatın açılış tarihini daha sonraya ertelemeye çalıştığını çünkü tampon bölgede yapılması gereken işler olduğunu sözlerine ekledi.
 
Kıbrıs Haber Ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3