Müzakerelerle İlgili Net Mesajlar Verdi

banner32

Rum Yönetimi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades KHA’ya yaptığı açıklamada, “Kıbrıs’la ilgili müzakerelerde yeni bir başarısızlık, bizim istediğimiz için değil, ama muhtemelen ilgili taraflardan farklı bir düşünce gelmesi nedeniyle herhangi bir diyalog temelini radikal olarak değişecektir” diye konuştu.

Müzakerelerle İlgili Net Mesajlar Verdi
banner23

Müzakerelerin yeniden başlayabilmesi amacıyla Kıbrıs’la ilgili Crans- Montana Konferansının tamamlandığı Temmuz 2017’den bugüne kadar durumun değiştiğine inanıp inanmadığı sorusuna Anastasiadis, "Türk yetkililerin açıklamalarına ya da Sayın Akıncı ile 16 Nisan’da gerçekleştirdiğimiz gayri resmi görüşmeye bakacak olursak, Genel Sekreterin yeni bir konferans için inisiyatif üstlenmesini teşvik edecek bir ilerlemenin kaydedilmediğini söyleyebilirim” yanıtı verdi.

 Anastasiades BM merkezinde yapacağı görüşmelerde diyalog için olan kararlılığını yeniden vurgulayacağını belirterek, gerek Kıbrıs’la ilgili yeni bir konferans ve olası bir çözümün uygulanması gerekse Birleşmiş Milletler gücünün (UNFİCYP) Kıbrıs’ta kalması konusunda Güvenlik Konseyinin oynaması gereken önemli role değindi.

Anastasiadis konuşmasında, çarşamba günü Lefkoşa’da imzalanan gerek Kıbrıs gerekse Doğu Akdeniz bölgesi için denizaltı doğal gaz boru hattıyla ilgili olarak Kıbrıs ile Mısır arasındaki hükümetler arası anlaşmanın öneminin altını çizdi.

 Anastasiades Kıbrıs’ın komşu ülkelerle oluşturduğu üçlü işbirliklerinden edindiği yararlara da değinerek bunların mükemmel ilişkileri desteklediğini sözlerine ekleyerek dörtlü işbirliğinin oluşturulması olasılığını ortaya koydu.
 
 

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2018, 00:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18