banner38

MAVROYANNİS: 'ERDOĞAN'IN ZİYARETİ ÇOK RAHATSIZ EDİCİ'

MAVROYANNİS: 'ERDOĞAN'IN ZİYARETİ ÇOK RAHATSIZ EDİCİ'
banner37
banner23
Rum Müzakereci Andreas Mavroyannis, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önümüzdeki hafta KKTC’ye yapacağı ziyaretten çok rahatsızlık duyduklarını belirterek “ziyaretin ne manası var bilmiyorum” dedi.

TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın KKTC’ye yapacağı ziyareti yorumlarken, “Bu çok rahatız edici. Ancak yalnız bizim için değil, Kıbrıslı Türkler için de rahatsız edici olmalı. Ziyaretin ne manası var bilmiyorum. Ziyaret sırasında Kıbrıs sorununa yardımcı olacak bir şey söyleyeceğine inanmıyorum. Bizim gördüğümüz, işgal bölgelerinin İslamlaştırılması mesajı olduğudur. Bunlar, dini içerikli maharetlerdir ve Kıbrıslı Türkler bunları görmeli” dedi.
BM Genel Sekreteri’nin “danışmanına” onay konusunda Ankara’dan herhangi bir bilgi bulunmadığını söyleyen Mavroyannis, cevabın olumlu olacağı kanaatini ortaya koyarak “Bekliyoruz” dedi. Seçim prosedürünün teknik olarak önümüzdeki pazar günü biteceği için Türkiye’nden cevabın önümüzdeki hafta gelmesini beklediklerini anlattı.
Gazete Genel Sekreter’in danışman atayacağı kişinin, beklenmedik bir gelişme olmaması halinde, Amerikalı Jane Holl Lute olacağını yazdı ve Türkiye’den “yeşil ışık” gelmesinden sonra Rum Yönetimi’nin beklentisinin ne olduğu sorusuna Mavroyannis’in cevabını şöyle aktardı:
“Sayın Lute’nin misyonu mümkün olan en kısa zamanda, Temmuz sonundan önce gerçekleşmeli. BM Temmuz içerisinde işe başlamazsa prosedür Eylül’e kalacak, bu da bizi endişelendiren bir şeydir. Genel Sekreter’in danışmanının gelip sadece taraflara ne istediklerini sormasını istemiyoruz. BM Genel Kurulu dolayısıyla tarafların, Genel Sekreter Guterres’le görüşmek üzere New York’ta olacakları Eylül sonundan önce prosedürün devamını önermeye hazır olması için derine girmesini istiyoruz. Eylül takvimini kaçırırsak durum daha da karmaşıklaşacak, devamı da zor olacak.”
Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3