Liderler yemeği öncesi parti başkanlarıyla görüşme...

banner32

Liderler yemeği öncesi parti başkanlarıyla görüşme...
banner23
Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, liderler arasında gerçekleştirilecek yemek öncesinde Rum siyasi parti başkanlarıyla bir araya geleceği belirtildi.

 

 

Toplantı sırasında, Anastasiadis’in, siyasi partilerin görüşlerini dinlemesinin ve kendisinin durumları nasıl gördüğü konusunda izahatta bulunmasının beklendiğini yazan gazete, Anastasiadis’in, siyasi parti başkanlarına, “Kıbrıs Türk liderini, müzakerelerin yeniden başlamasının en iyi yolunun; yeni bir uluslararası konferans için paralel hazırlıkla, iç boyutlarda kaldığı yerden başlaması konusunda ikna etme” isteğini ileteceğini belirtti.

 

Liderler yemeği

 

Alithia gazetesi ve diğer gazeteler, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis arasında, 16 Nisan’da gerçekleştirilecek sosyal içerikli yemek konusunda yorumlarına da devam ettiler.

 

Alithia gazetesi liderler arasındaki yemek haberini “Anlaşmamak İçin Yemeğe Gidiyorlar, Biri Doğu’dan, Diğeri Batı’dan Bakıyor” başlıklarıyla aktarırken, liderlerin, yemekten birkaç gün önce, farklı görüşlere sahip olduğunu, Anastasiadis’in müzakerelerin kaldığı yerden yeniden başlamasını istediğini ve doğalgaz konusunda ayrı bir görüşmeyi kabul etmediğini, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın ise Kıbrıs sorununda yeni bir süreç ve hidrokarbon konusuna ara bir çözüm istediğini savundu.

 

Filelelftheros gazetesi ise “Anastasiadis Başka, Akıncı Başka Çıkış Noktası Görüyor-Yakınlaşma Noktası Olmaksızın” başlığını kullandı.

 

Haravgi gazetesi ise “Diyaloğun Yeniden Başlamasına İlişkin Menü Anlaşmazlıklarıyla” başlığına yer verdi.

 

Prodromu

 

Bu arada, Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, siyasi parti başkanları toplantısı ve liderler yemeği konusunda dün açıklamalarda bulundu.

 

Alithia gazetesine göre Prodromu, toplantıya atıfta bulunarak, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, siyasi parti başkanlarıyla görüş alış verişinde bulunmak istediğini ifade etti.

 

Prodromu, kritik bir kavşakta bulunduklarını, çabalarının, gelecek pazartesi günü yapılacak olan yemekte, müzakerelerin kaldığı yerden yeniden başlamasına ilişkin isteklerini dile getirmekle birlikte, diyaloğun yeniden başlaması yönünde olacağını belirtti.

 

Türkiye’nin “provokasyonları” devam ettiği sürece müzakerelerin nasıl olacağı şeklindeki bir soru üzerine Prodromu, “Müzakereler süreci, yasa dışı faaliyetler ve provokasyonlar eğer olmazsa, mümkün olabilir” şeklinde yanıt verdi.

 

Prodromu açıklamasının devamında iki lider arasında var olması mümkün karşılıklı anlayışı görmeyi beklemelerinin gerektiğini ifade etti.

 

Prodromu, müzakerelerin normal şekilde başlayabilmesi için Kıbrıs Türk tarafından da siyasi irade olması gerektiğini savundu.

 

Öte yandan Fileleftheros gazetesine göre, Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, yemekte gündeme gelecek konular ve Türk tarafının doğalgaz konusunu dahil etme isteğinin sorulması üzerine, “görüşmenin, iki lider arasında olacağını” ifade etti.

 

Prodromu, siyasi parti başkanları toplantısı konusunda ise Anastasiadis’in, siyasi parti başkanlarıyla görüş alışverişinde bulunmak istediğini, son dönemlerde bazı şeylerin duyulduğunu, yemek öncesinde ise görüşlerin dinlenmesinin iyi bir fırsat olacağını belirtti.

 

Spehar – Anastasiadis görüşmesi

 

Alithia gazetesi aynı haberinin içerisinde, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’ın, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis tarafından kabul edileceğini yazdı.

Gazete Spehar’ın iki gün önce, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüştüğünü de anımsattı.

 

Partiler

 

Öte yandan, Rum siyasi partiler, liderler arasındaki yemek ışığında çeşitli düşüncelerini dile getirdiler.

Alithia gazetesine göre DİSİ Başkanı Averof Neofitu yaptığı açıklamada, Crans Montana’daki başarısızlığın ardından, diyaloğun devamına ilişkin yöntemin bulunması çabasına hazır olduğunu ilk günden itibaren dile getirenin Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis olduğunu savundu.

 

Kıbrıs sorununun çözümünün sağlanmasına yönelik diyalog çabasının, tek yol olduğunu belirten Neofitu, başka bir yöntemin olmadığını belirtti.

 

Tüm Kıbrıslılar için bir çatıya sahip olacak işlevsel bir devlet kurmanın, diyalog aracılığıyla olacağının Kıbrıslı Türkler tarafından anlaşılması gerektiğini savunan Neofitu, Kıbrıs sorununun çözümü aracılığıyla, Avrupa sürecine mutlak şekilde dahil olmanın Kıbrıslı Türkler için de bir fırsat olduğunu savundu.

 

AKEL Meclis Grup Sözcüsü Yorgos Lukaidis da yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Kıbrıs sorununda önce doğalgaz konusunda anlaşma sağlanmasına ilişkin açıklamasını yorumlarken, bu yaklaşımın, yardımcı nitelikte olmadığını ileri sürdü.

 

Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerin, Crans Montana’da kaldığı yerden devam etmesiyle derhal ilerleme sağlanması gerekliliğini de dile getiren Lukaidis, Kıbrıs Türk tarafınca önkoşullar sunulmasının BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in istekleriyle bağdaşmadığını iddia etti.

 

EDEK yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun çözümünün, Güney Kıbrıs’ın enerji programlarıyla herhangi bir şekilde ilişkilendirilmesi şeklinden, herhangi bir taahhütten kaçınması için Anastasiadis’e çağrıda bulundu.

Rum Dayanışma Hareketi, liderler yemeğinin, Kıbrıs sorununda olumlu gelişme olasılığına sahip olmadığını çünkü Türkiye’nin çözüm konusunda niyete sahip olmadığını ileri sürdü.

 

Rum Vatandaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas açıklamasında, müzakerelerin şu anda ve kaldığı yerden başlamasının, özellikle tehlikeli olduğunu belirtirken, Anastasiadis’in, müzakere masasında farklı bir Türkiye ile karşılaşmayacağı için oldukça dikkatli olmasını istedi.

 

Ekologlar ve Vatandaşlar İşbirliği, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın enerji konusundaki “altın kesite” ilişkin yeni düşüncesinden dolayı duyduğu endişeyi dile getirdi ve bunun arkasında Türkiye ve Kıbrıslı Türklerin, Kıbrıs’ın doğal zenginliklerine el atma isteğinin bulunduğunu iddia etti.

 

ELAM ise yaptığı açıklamada 16 Nisan’daki liderler yemeğine karşı olduğunu dile getirdi.
Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2018, 11:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18