'Kıbrıs'la ilgili herhangi bir güvenlik tehlikesi yok'

banner32

'Kıbrıs'la ilgili herhangi bir güvenlik tehlikesi yok'
banner23
Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, Rum Yönetimi’nin, Suriye’deki askeri operasyonlarla hiçbir ilgisinin bulunmadığını ve buna paralel olarak, “Kıbrıs’la” ilgili herhangi bir güvenlik tehlikesinin de bulunmadığını açıkladı.

 

Prodromu, Suriye aleyhindeki operasyonlar konusunda, Güney Kıbrıs’ın ortağı olan ülkelerin, kendilerine bazı kolaylıklar sağlanmasını talep edip etmedikleri konusundaki soruya da, olumsuz yanıt verdi.

 

Fileleftheros gazetesinin haberine göre, Ağrotur İngiliz Üssü’nün, Londra’nın Şam karşısındaki olası operasyonları için saldırı mevzisi olarak kullanılması olasılığına dair bir soruya karşılık ise Prodromu “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, diğer güçlerin planlayabileceği operasyonlara ilişkin herhangi bir katılımı olmadığı gibi, bunlarla ilgili herhangi bir teması da olmadığını” söyledi.

 

Prodromu açıklamasında “üsler, üslerdir” şeklinde bir ifade de kullandı.

 

Fransa’nın, Güney Kıbrıs’taki askeri tesislerden kolaylıklar elde etmeye yönelik olası ilgisi konusunda ise Prodromu, Rum Yönetimi’nin gerek Fransa, gerek de AB’deki diğer ortaklarıyla sürekli bir işbirliğine sahip olduğunu söyledi.

 

Rum kesiminin kısa zaman önce Fransa’yla yaptığı ortak arama-kurtarma tatbikatlarına özellikle atıfta bulunan Prodromu, ancak bölgedeki olası operasyonların, Rum Yönetimi’ni ilgilendirmediğini sözlerine ekledi.

 

AKEL’in açıklaması

 

Gazeteye göre, Güney Kıbrıs’ın Suriye aleyhindeki operasyonlara herhangi bir şekilde katılımına karşı çıkan AKEL partisi ise, bölgede ortaya çıkabilecek genel bir çatışma tehlikesine işaret ederek, tek kaybedenlerin komşu halklar olacağını ifade etti.

 

Güney Kıbrıs’ın, ABD ile NATO’nun Suriye karşısındaki planlamalarına herhangi bir şekilde katılmasının, ülkeyi istikrar unsuru haline getirmeyeceği gibi, jeopolitik rolünü de yükseltmeyeceğini savunan AKEL, adadaki İngiliz üsleri veya başka askeri tesislerin askeri amaçlı kullanılmasının, Güney Kıbrıs’ı saldırı mevzisi, dolayısıyla da Suriye ve halkı karşısındaki savaşın bir parçası haline getireceğini ifade etti.

 

AKEL, “Suriye halkına yönelik dayanışma, acil ateşkes talebi ve barış hüküm sürmesi, Suriye’ye yönelik yabancı müdahalelerin sona ermesi, ülkenin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi aynı zamanda ülkenin parçalanmasına ilişkin planların reddedilmesinin, komşu ülkenin yaşadığı drama ilişkin tek politik yanıtı teşkil ettiğini” sözlerine ekledi.

 

Politis gazetesi ise “Kıbrıs Tehlike Dışında- Ağrotur’da Hareketlilik” başlıklı haberinde ise, Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu’nun açıklaması yanı sıra, İngiliz “Daily Star’da” yer alan habere yer verdi.

 

İngiliz “Daily Star’ın” haberine dayanarak, Ağrotur Üssü’nde bulunan İngiliz Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçaklarının hazır durumda olduklarını yazan gazete, Daily Star’a konuşan İngiliz Savunma Bakanlığından yetkililerin, “alçak tonlar” muhafaza etmek istediklerini, bununla birlikte ilgili bilgileri de yalanlamadıklarını ekledi.

 

Haber Haravgi gazetesinde ise, “AKEL: Kıbrıs ABD-NATO’nun Savaş Planlamalarına Dahil Olmasın- Hükümet Ülkemizin Savaşın Dışında Olduğunu Açıklığa Kavuştursun” başlıklarıyla yer aldı.
Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2018, 11:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18