Eğitim Bakanı'na hükümet suskun..

banner32

Eğitim Bakanı'na hükümet suskun..
banner23
AKEL “Avrupa’nın başka bir yerinde olsa bakan ya görevden alınır veya istifa ederdi”

Okularda ELAM bayraklı fotoğraflar, “Kıbrıs Helendir” sloganları

Rum Eğitim Bakanı Kostas Habiauris’in Çarşamba günü ELAM’ı ziyaret ederek başkanı Hristos Hristu ile “aynı ilke ve değerleri paylaştıkları” açıklamasının yankıları devam ediyor.

Habiauris’in sosyal medyada “düzeltme açıklaması” yapması ile meselenin Rum yönetimi açısından bitmiş addedildiği ancak AKEL’in, Eğitim Bakanı’nın ya istifa etmesini veya görevden alınmasını istediği haber verildi.

Politis “Düzeltme Tweeti ve Kapandı” başlıklı haberinde, Habiauris’in “talihsiz” açıklamasının hoşnutsuzluk yaratmasına ve AKEL’in, bakanın görevden alınmasını gündeme getirmesine karşın Başkanlık Sarayı’nın Habiauris hakkında uç bir tedbir alınmasına gerek görmediğini, açıklamasını da “tecrübesizliğine verdiğini” yazdı.

Başkanlık Sarayı’nın, bir düzeltme hareketi istemesi üzerine, Habiauris’in Çarşamba akşamı twitter hesabından yaptığı iki açıklamanın kimilerince “tam bir düzeltme olarak görülmediğine” dikkat çekti.

Habere göre Habiauris ilk açıklamasında “Eğitim ve Kültür Bakanı olarak bütün partiler ile diyalog içerisinde olması gerektiği inancını”, ikincisinde de “Kıbrıs Helenizmi’nin milli ideallerine ve Hıristiyanlık değerlerine, diğer dinlere de saygı göstererek atıf yaptığını, bunun aşırı siyasi ideolojilerle örtüştüğü anlamına gelmediği” görüşünü aktardı.

Anastasiadis hükümetinden bir kaynağın “halk, oyları ile ELAM’ı meclise ve Ulusal Konsey’e göndermişse, hükümet (bu parti ile) diyaloğu reddedemez” dediğini aktaran gazeteye göre bu açıklamalara rağmen tepkiler devam ediyor.

Stefanu

AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu “Avrupa’nın başka bir yerinde bakan, mecliste temsil ediliyor olsa bile neo faşist bir partiyi ziyaret etse ve Sayın Habiauris’inki gibi bir açıklama yapsa ya görevden alınır veya istifa ederdi” vurgusunu yaptı. Anastasiadis’in ne yapacağına dair yanılgı içerisinde olmadıklarını da söyleyen Stefanu “Önceki döneminde anlaşmazlıkları kayıtsızlıkla çözerdi” dedi.

Stefanu ELAM merkezini ziyaretin Habiauris’in ilk yakışıksız hareketi, ikincisinin ise ortak ilke ve değerlerden söz etmesi olduğunu belirterek “ELAM’la, yani kendilerine milliyetçi, nasyonal sosyalist ve 1945 mağluplarının, yani Hitler faşizminin tohumları diyenler ve Hrisi Avgi’nin (Altın Şafak) Kıbrıs’taki şubesi dolduğunu söyleyenler ile ortak ilke ve değerlerinin neler olduğunu sormak isteriz” ifadesini kullandı.

Habiauris’in “Helen Hıristiyan idealinden söz ettiği” argümanını da yorumlayan Stefanu “hükümetin, ülke eğitimini yönlendirmede kılavuzu Metaksa diktasının, Atina cuntasının, EOKA B’nin ve Kıbrıs’taki faşist darbenin önermesini teşkil eden bu sloganlar mı olacak?” diye sordu.

Haberde Rum tarafında yaşayan Rusların kurduğu “Ben Vatandaş” (EOP) isimli siyasi partinin de Habiauris’in açıklamasını “derin endişe” belirterek eleştirdiği kaydedildi.

EOP: “Anayasaya aykırı”

Gazeteye göre EOP, Habiauris’in açıklamasının Anayasa’nın, dinlerin yasa karşısındaki eşitliğine dair 18’inci maddesinin 3’üncü paragrafına ve eşit ve dini inançlara uygun eğitim ile ilgili 20’nci maddesinin 1’inci paragrafına aykırı olduğuna dikkat çekti.

Parashos istifa etti

Gazete, başka bir haberinde Kathimerini gazetesi müdürü Andreas Parashos’un, Habiauris’in ELAM ziyareti sonrasında söyledikleri nedeniyle Yunan Büyükelçiliği’nin öğrenciler arası kompozisyon yarışması değerlendirme komitesi üyeliğinden istifa ettiğini bildirdi.

Haravgi “Faşizm Hortluyor, Onlar Susuyor” başlığıyla manşete çektiği haberinde Stefanu’nun, Avrupa’nın herhangi başka bir yerinde olsa Kostas Habiauris’in şu anda ya görevden alınacağı veya istifa edeceği değerlendirmesini öne çıkardı, diğer partilerden gelen değerlendirmeleri aktardı.

Habere göre DİKO milletvekili Angelos Votsis bu konularda herkesin çok hassas olması gerektiğine işaret ederek “bakan Helen Hristiyan idealinden söz etti, bunda bir sorun yok” derken, EDEK Başkanı Marinos Sizopulos ELAM’ın mecliste temsil edilen bir parti olduğunu ancak Hrisi Avgi ile ilişkileri de dahil birçok açık konusu bulunduğunu hatırlattı.

DİSİ Meclis Grup Sözcüsü Efthimios Diplaros partisinin, Anastasiadis hükümetinin Eğitim Bakanının tezlerine itirazı olmadığını, bakanın halk tarafından seçilerek meclise gönderilen bir partiyi ziyaret ettiğini söyledi.

Gazete AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun ise “Eğitim Bakanı’nın açıklamasından daha kötü olan, Başkan’ın ve Başkanlık Sarayı’nın sessizliğini koruyor olmasıdır” dediğini yazdı.

EDON

Aynı gazete “ELAM’ın Fotoğrafları ve Sloganları Okullarda” başlığıyla birinci sayfasından aktardığı haberinde, Rum Eğitim Bakanlığı’nın genel müsamahası ile okullar içerisinde “Yunanistan, Kıbrıs, Enosis” sloganları işitilmekte olduğunu haber verdi.

25 Mart (Yunan ayaklanması yıldönümü) -1 Nisan (EOKA’nın silahlı faaliyete başlama yıldönümü) kutlamaları vesilesiyle bir ilkokulda, fonda ELAM bayrağının yer aldığı fon üzerine fotoğraflar asıldığını yazan gazete, fotoğrafı da yayınladı.

Gazete AKEL’in gençlik kolu EDON’un, okullarda gözlemlenmekte olan “milliyetçi hezeyanları” kınayarak bunun“Eğitim Bakanı ile ELAM’ın ortak değer ve ilkelerini” mi yansıttığını sordu.

Habere göre EDON, Lefkoşa’nın Rum kesimindeki bir lisede 25 Mart kutlama etkinlikleri sırasında öğrencilerin “Yunanistan Sen Dünyada Bir Tanesin”, “Kıbrıs Helendir, Makedonya Helendir”, “Kıbrıs Helendir, Küçükasya (Anadolu) Helendir” sloganları attığını, oldukça memnun görünen okul müdürünün öğrencilere hitap ederken “Helenizm tehlikede, siz de kimliğimizi kurtaracak nesilsiniz” dediğine dikkat çekti.
Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2018, 11:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18