banner38

Avrupa Komisyonu Kıbrıslı Türklere kesenin ağzını açtı

Avrupa Komisyonu Kıbrıslı Türklere kesenin ağzını açtı
banner37
banner23

Avrupa Komisyonu, Kıbrıs Türk toplumuna yönelik 30,7 milyon Euro bütçeli yeni Yıllık Eylem Programını bugün kabul ediyor.

Yapılan açıklamaya göre, geniş kapsamlı AB desteğinin bir parçası olarak, Kıbrıslı Türk üreticilerin Halloumi/Hellim paketinden faydalanmasına yardımcı olmak için özel önlemler planlandı. Bu önlemler, ilgili AB standartlarına uygunluğu gerektiriyor. Yardım Programı dahilindeki bu destek kapsamında, gıda güvenliği ve hijyen standartlarının iyileştirilmesi, hayvan hastalıklarının ortadan kaldırılması, AB ile uyumlu bir hayvan tanımlama ve kayıt sisteminin geliştirilmesi ve böylelikle ada çapında bir çözümün elde edilmesi yer alıyor. Program ayrıca, Avrupa Yeşil Düzeni’nde yer alan öncelikler doğrultusunda yeşil altyapı ve çevre için sağlanan desteğin devamını da içeriyor.

Uyum ve Reformlardan Sorumlu Komisyon Üyesi Elisa Ferreira yapmış olduğu açıklamada şunları kaydetti:

“Yardım Programımız, Kıbrıs halkına çok somut faydalar sağladığını sürekli olarak kanıtlamıştır. Yeni Eylem Programında yer alan projeler, Kıbrıslı Türk üreticilerin bu yılın Nisan ayında kabul edilen Halloumi/Hellim Menşe İsmi Korumalı Ürün (PDO) paketinden yararlanabilmeleri için önemli yardımlar da dahil olmak üzere ekonomik kalkınmayı, uzlaşıyı ve güven artırıcı önlemleri desteklemeyi amaçlamaktadır. Mevcut siyasi duruma rağmen program her zamanki gibi güncelliğini korumakta ve biz de adada kapsamlı çözüme yönelik desteğimizdeki kararlılığımızı sürdürmekteyiz."

Program, Kıbrıs’ta güven artırıcı önlemleri desteklemek amacıyla, Kayıp Şahıslar Komitesi'ne ve Kültürel Miras Teknik Komitesi'ne önemli seviyede finansman sağlamaya devam edecek. İki toplumlu Teknik Komitelere daha fazla destek sunularak faaliyetlerini daha etkin bir şekilde yürütmelerine destek olunacak. Ayrıca, sivil topluma yönelik devam eden destekler, ada genelinde STÖ’ler arasındaki iş birliğini geliştirmeye yardımcı olacak. Böylelikle, iki toplumlu faaliyetlerin daha fazla düzenlenmesine ilham kaynağı olacak ve dolayısıyla kapsamlı çözüme yönelik sürece katkıda bulunacak.

Program, Kıbrıs Türk toplumunda AB’nin bilgi ve iletişim faaliyetlerinin devamını da sağlayacaktır. Son olarak, burs programı, College of Europe da dahil olmak üzere, genç Kıbrıslı Türklerin AB Üye Devletlerinde akademik ve mesleki deneyim kazanmalarına olanak sağlayacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3