Yunanistan Başbakanı: Yunanistan Kıbrıs sorununu çözme çabalarında kararlılığını sürdürüyor

banner32

Yunanistan Başbakanı: Yunanistan Kıbrıs sorununu çözme çabalarında kararlılığını sürdürüyor
banner23

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, ülkesinin Kıbrıs sorununa bir çözüm bulma amacıyla yapılan çalışmaları destekleme ve Güney Kıbrıs’ın haklarını koruma kararlılığını sürdürdüğünü söyledi.
 
Yunanistan Başbakanı, Atina’da resmi temaslarda bulunan Anastasiades ile görüşmeden önce açıklamada bulunarak ülkesinin Güney Kıbrıs’a yönelik desteğini teyit etti.
 
Mitsotakis, Başbakanlık görevini üstlenmesinden bu yana Atina'daki Başbakanlık Sarayı'nı ziyaret eden ilk devlet başkanının Cumhurbaşkanı Anastasiades olduğunu ifade ederek “bu sembolik büyük önem taşıyor” dedi ve Kıbrıs sorununda “hassas bir dönüm noktasında” bulunulduğunu söyledi.
 
Mitsotakis, Cumhurbaşkanı Anastasiades’in görüşme sırasında kendisini BM Genel Sekreteri’nin özel görevlisi Bayan Jane Holl Lute’nin adadaki iki liderle yaptığı istişareler hakkında bilgilendireceğini belirtti.
 
 “En önemli hedefimiz askere ve kabul edilmez garantilere son verilmesidir” diyen Yunanistan Başbakanı, devamla, Anastasiades’in çabalarına Türk tarafının rağmen diğer tarafın ortaya koyduğu engellerden dolayı ilerleme sağlanamadığını iddia etti.

Mitsotakis, ülkesinin Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması amacıyla yapılan çabaları desteklediğini ve Güney Kıbrıs’ın yanında olduğunu; adanın haklarını korunmaya devam ettiğini vurguladı.
 
Başbakan, Türkiye’nin davranışının ayrıca, Avrupa Birliği’nin çıkarlarına da karşı olduğunu belirterek, bunun herkes tarafından idrak edilmesi gerektiğini kaydetti.
 
Cumhurbaşkanı Anastasiades ise Yunanistan’ın Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunması için istikrarlı bir politika izlediğini belirterek Mitsotakis’e teşekkürlerini ifade etti.

Türkiye’nin Kıbrıs sorununa bir çözüm bulunmasının ardından da Kıbrıs Türk toplumunu kontrol etme arzusunda olduğunu iddia eden Nikos Anastasiades, “adımlar atıldı; referans şartları konusunda koşullar yarattık” dedi.
 
Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Türk işgali altındaki bölgeye gerçekleştirdiği yasadışı ziyaretine değinen Cumhurbaşkanı Anastasiades, Çavuşoğlu’nun dünkü açıklamalarını Ankara’nın niyetleri hakkında endişe yaratıcı açıklamalar olarak niteledi.
 
Cumhurbaşkanı Anastasiades, Kıbrıs sorununa doğru bir çözüm bulunması Yunanistan ve Türkiye arasında daha iyi ilişkiler sağlanmasına olumlu katkıda bulunacağını da söyledi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18