Yunan Bakan Dendias, Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafının tutumundan duyduğu hoşnutsuzluğu belirtti

banner32

Yunan Bakan Dendias, Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafının tutumundan duyduğu hoşnutsuzluğu belirtti
banner23

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Cenevre'de BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüştü.

Guterres ile görüşmesi sırasında Dendias, Yunanistan’ın bilinen çerçeve içinde Kıbrıs sorununun çözümü için müzakerelerin yeniden başlamasını arzuladığını belirterek ülkesinin bu hedefin başarılı olması için her türlü çabayı göstereceğinin altını çizdi.

KHA'nın diplomatik kaynaklardan elde ettiği bilgiye göre, Nikos Dendias, Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafının pozisyonu nedeniyle bu hedefin başarılı olup olmayacağını sorguladı ve Yunanistan’ın BM Güvenlik Konseyi çerçevesine bağlı olduğu güvencesini verdi.

Aynı zamanda, bulunacak her türlü çözümde Güney Kıbrıs’ın bir AB üyesi devleti olması özelliğinin dikkate alınması ve birlik içinde normal işleyişinin ve özellikle de egemenlik ve karar alma sürecinin güvence altına alınmasının gerektiğini vurguladı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı, Britanyalı meslektaşı ile görüşmesi sırasında, Britanya Dışişleri Bakanının yaptığı açıklamalar temelinde, Britanya’nın BM Güvenlik Konseyi kararlarına dayalı iki Toplumlu, İki Bölgeli Federasyona yaklaşımının olumlu olarak görüldüğünü ve uluslararası toplumun çoğunluğunun Kıbrıs sorununa bu tür bir çözümü desteklediğini açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18