Türkiye karşıtı ittifak Atina'da toplandı

banner32

Yunanistan, Kıbrıs, İsrail ve ABD'nin; Doğu Akdeniz'de yaşanan doğal kaynak arama krizi hakkında bir araya geldiği toplantıdan işbirliği kararı çıktı. 4 ülke temsilcilerinin Atina'da görüştüğü sırada Türk sondaj gemisi Yavuz da Kuzey Kıbrıs açıklarında ilk sondaja başladı.

Türkiye karşıtı ittifak Atina'da toplandı
banner23

Yunanistan Çevre ve Enerji Bakanı Kostis Hacidakis, ilk kez Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, İsrail ve ABD arasında düzenlenenEnerji Bakanları Zirvesi'nde, İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden (GKRY) mevkidaşı Yorgos Lakkotripis ve enerji kaynaklarından sorumlu ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Francis Fannon ile Atina'da bir araya geldi. 

Toplantıda East-Med (Doğu Akdeniz) projesinin ele alındığını kaydeden Hacidakis, "East-Med'e ilişkin çalışmaların hızlandırılmasını kararlaştırdık. Bizim için bu proje bir öncelik. İtalya ile de iş birliğini sağlayarak en kısa sürede ilerlemeyi planlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Hacidakis, Rum kesiminin tek taraflı sürdürdüğü hidrokarbon çalışmalarına destek verdiklerini belirterek, "Bu toplantı hiçbir ülkeye karşı değil, sadece uluslararası hukuk ve anlaşmalar kapsamında bölgedeki istikrara desteği amaçlamaktadır." diye konuştu.

Fannon ise, "3+1" şeklinde düzenlenen yapıya destek verdiklerini dile getirerek, "Bölgede enerji, siyasi istikrar ve ekonomik gelişme için bir köprü olabilir. Yunanistan, Avrupa'ya açılan bir enerji geçidi olarak ortaya çıkıyor. Avrupa'nın enerji güvenliği için bu projeler çok önemli." dedi.

ABD'nin bölgedeki enerji gelişimini desteklediğini ifade eden Fannon, "ABD bu üçlü yapının güçlü bir ortağı." şeklinde konuştu.

İsrail Enerji Bakanı Steinitz de East-Med ile ilgili planlamaların ilerlediğini belirterek, bu projenin Avrupa'nın enerji çeşitliliği açısından çok önemli olduğunu belirtti.

"İSRAİL DOĞAL GAZI MISIR'A İHRAÇ EDİLECEK"

Rum yönetimine destek verdiklerini söyleyen Steinitz, İsrail’in Ürdün ve Mısır ile iş birliğinde bulunduğunu anlatarak, “İsrail gazı yaklaşık bir ay içinde Mısır’a ihraç edilecek. Bu doğal gazın bir kısmı da Mısır’daki enerji tesislerinden Avrupa’ya gönderilecek." diye konuştu.

GKRY Enerji Bakanı Lakkotripis de Kıbrıs Adası etrafındaki doğal gaz keşiflerini anımsatarak, "Daha fazlasını bulmayı umuyoruz." dedi. 

Türkiye'nin Rum kesiminin "kara sularında" faaliyetlerde bulunduğunu iddia eden Lakkotripis, ABD'ye desteği için teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2019, 21:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18